Být chovatelkou v zoo, kde můžete mít pod palcem třeba takového fénixe nebo draka? Kde můžete napomáhat zachránit tyto ohrožené druhy jejich cíleným rozmnožováním a pak je při dobrém odchování navrátit do přírody? To je přeci sen! Nebo noční můra, když jde o překupníky a černý trh?
S.A. MacLean – The Phoenix Keeper
První vydání: 2024
S.A. Mac Lean je americká spisovatelka, která na knižní trh a zamířila se svým debutem The Phoenix Keeper (2024). Právě v něm odráží svoji lásku ke zvířatům, ke kterým už tíhne odmalička a také svoji sounáležitost s LGBT+ komunitou, jejíž četné zástupce do knihy naprosto přirozeně vnořila.
Aila je chovatelkou v San Tamculské zoo, starající se o úsek věnovaný fantasy ptactvu. Není divu, už od školy bylo jejím snem, dokonce nastaveným cílem stát se chovatelkou Silimalských fénixů. Jsou pro ni všechno, celý svět. Vlastně tedy jedna jediná samička, která v této zoo zůstala, protože samec již před desítkou let zemřel na stáří.
Jenže pak najedou z druhé zoo ukradnou jinou fénixí samičku včetně její snůšky a Ailina nejoblíbenější chovankyně, fénix Rubra, je v ohrožení. Co když o ni přijde? Co když ji převezou do druhé zoo pro navázání na reprodukční program, který tady v San Tamculo už hodně dlouho nefunguje?
Ukázka z knihy The Phoenix Keeper
Head held high, she mounted the slope to the World of Birds aviary and twisted a key into the outer lock, crossed the antechamber, then pressed the inner door to start another wonderful day of –
Her shoulder stalled against the push bar.
She planted her boots and shoved, but the door refused to open. From the other side of the steel mesh came a wry cackle. She looked up, glare settling on a stocky gray archibird – one of the more mischievous species under her care – peering down at her from behind a wide-leaved vine. He tilted his head, a crest of azure feathers raised to a rakish angle.
„Ha, ha,“ Aila said. „Very funny, Archie.“– strana 5, kapitola One
Pod drobnohledem
Ačkoliv to není na první pohled zřejmé, neboť zdejší společnost využívá stejných technologií a vymožeností jako my, vše se odehrává ve fantasy světě ající své vlastní členění, kontinenty a hlavně rozmanité fantasy zvířectvo.
Právě v tom je síla této knihy, neboť s ní objevíme minimálně dvě desítky rozmanitých druhů, které autorka nejen popisuje, ale rozehrává s nimi situace, aby tvory nejen dobře představila, ale také zapracovala do příběhu. Narazíme tak tady nejenom na fénixy nebo třeba husy s uspávací vůní, ale také rozmanité draky, grify, kelpie, jednorožce a další.
Právě ale kolem fénixů, tedy těch Silimalských, kterým hrozí v tomto světě vyhynutí, se náš příběh točí především. Velmi pozvolnou zápletkou je právě řešení otázky jejich prodeje na černý trh, záchrany druhu a vlastně sem tento prvek vnese také dostatek chaosu a atmosféry, kdy poslední akční kapitoly si na míru užijete – škoda jen, že záporák je tak nějak odhadnutelný od počátku.
Ačkoliv právě tato fénixí zápletka je taková pozvolná a opravdu jemně proplétá děj, největší pozornost je tady soustředěna na hlavní hrdinku. Ta je poměrně velký introvert, někdo by dokonce dle chování mohl říct, že se dokonce nachází na spektru. Má pouze svoji nejlepší přítelkyni, jinak je Aila soustředěna pouze na svoje svěřené ptactvo, ani na pravidelné schůzky pracovníků v zoo nechodí, jak moc je v ní to uzavření se lidem zakořeněno.
Do toho má svá menší traumata ze střední školy, úhlavní nepřítelkyni (která tady také pracuje), které nedokáže odpustit a jen jí ztrpčuje život. Ještě že Ailna kamarádka Tanya je vždy při ruce a stále nápomocná. Až máte někdy takovou tu pachuť, že by holka potřeba strčit pod studenou sprchu, aby nebyla tak sebestředná a vztahovačná, protože si myslí, že svět se točí kolem ní.
Právě tohle může být kámen úrazu pro čtenáře, kteří rádi odkládají knihu, pokud jim nesedne, což se tady může lehce stát. Jenže vydržte, protože tohle všechno je opravdu ústředním motivem knihy a Aila tu studenou sprchu hned několikrát dostane, aby konečně otevřela oči vůči svému chování. Líbí se mi ovšem fakt, že je zde zmíněno, že si je vědoma svých psychických problémů a řeší je s odborníkem, čím je dobrým příkladem pro čtenáře, neboť tohle téma teprve pomalu vystupuje ze škatulky „tabu“ v dnešní společnosti.
Nesmí chybět ani nějaké ty pokusy o navazování nových vztahů, ať již přátelských nebo romantických. Utužování těch současných. Prostě taková skvělá cozy fantasy se svým úžasně příjemným tempem (nikam vám rozhodně neuteče a přesto knihu zhltnete opravdu raz, dva) a ještě příjemnějším zvířectvem.
Velmi se mi líbily čtyři mezikapitoly věnující se čtyřem zvířecím druhům použitým v knize. Je k nim také kresba a samozřejmě jednostranné informace. Přiznám se, že kdyby autorce vyšlo z toho světa více zvířecích knih, že bych klidně uvítala i nějaký knižní bestiář, po kterém bych ráda sáhla. Je to opravdu paráda, jak má zvířata promyšlená a neokoukaná. Třeba že myší gryfové bývají často u psychologů v ordinaci, aby uklidňovali a zpříjemňovali prostředí pro pacienty.
Co bych ještě chtěla zmínit závěrem, je originální klení či radostné zvolání, které autorka v knize využívá. Když se všechno kazí, tak si hrdinka hezky uleví spojením: „Horns and fangs.“ Když se pro změnu něco podaří, tak je to zase: „Thanks the skies and seas.“
Vydání Illumicrate
Kniha The Phoenix Keeper vyšla také v Illumicrate vydání, které mám doma. Vyšla v exkluzivním, poupraveném kabátku (přebalu) od vydavatele. Na designu samotných vnějších desek pak pracovali @hopechristofferson a @chattynora a já se na něj opravdu nemůžu vynadívat. Kniha má také ořízku, taktéž od vydavatele, která je nádherná, ačkoliv mne trochu mrzí, že toho tolik Illumicrate přebírá právě od vydavatelství. Poslední, co nesmím u vzhledu knihy zmínit, jsou také vnitří ilustrované desky, na kterých pracovala @carasalexandra, a které odhalují spousty zvířat, které nás čekají uvnitř knihy.
Jinak do Illumicrate vydání byl také přidán úvodní dopis od autora, ve kterém naleznete vysvětlení, kde se tento příběh vzal a že odráží její zkušenosti a prožitky z dětství, zoo v Los Angeles a její lásku ke zvířatům. Kniha je mimo jiné také ručně podepsaná autorkou.
Ačkoliv obsahuje mapu celé zoo, trochu mne mrzí, že se do knihy nedostala také mapa celého světa, která on-line (a možná v některém z vydání) dostupná je.
Obsahová upozornění
- LGBT vztah
Slovo závěrem
Pokud jste zatvrzelí DNFáři, pokud vám z počátku kniha nesedne, nejspíše titul The Phoenix Keeper nezkoušejte. Hlavní ženská hrdinka dokáže být do poloviny knihy vážně na facku, jenže o tom kniha právě je. O změně, uvědomění si sama sebe a okolí. Kouzelný příběh, který má navíc sílu především v momentech, kdy se Aila stará o všechna ta fantasy zvířata. Já se do tohoto příběhu vážně zamilovala! (Protože miluju ty zvířata.) Pokud hledáte odpočinkovou fantasy o hledání sebe sama, dejte The Phoenix Keeper šanci.
Autor: S.A. MacLean
Název: The Phoenix Keeper
Žánr: Cozy fantasy
Počet stran: 470
Vazba: Pevná s přebalem
Nakladatelství: Gollancz
Edice: Illumicrate
Rok vydání: 2024