Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Knihy
  • Ray Nayler – Hora v moři | Kdyby lidstvo mělo čelit inteligentnímu tvoru, jak by se zachovalo?

Ray Nayler – Hora v moři | Kdyby lidstvo mělo čelit inteligentnímu tvoru, jak by se zachovalo?

Recenze knihy Hora v moři (Ray Nayler)

Celá zeměkoule je plundrovaná lidmi. Moře jsou do poslední rybičky vylovována, protože je to zdroj příjmu zdarma. A pak je tady jedno malinkaté chráněné souostroví, kde se ještě rybky mají fajn a život je tu více pestrý, než by se na první pohled zdálo.

Ray Nayler – The Mountain In The Sea (1. vydání)

Ray Nayler – Hora v moři

První vydání: 2022
První české vydání: 2024

Ray Nayler je americkým spisovatelem, který téměř polovinu svého života strávil mimo USA, neboť pracoval jako úředník se zaměřením na životní prostředí, vědu, technologie a zdraví na americkém konzulátu v Ho Či Minově Městě. Od roku 2022 je poradcem úřadu pro národní správu oceánů a atmosféry. Jeho láska k tomuto zaměření je citelná i z jeho knihy Hora v moři, která je velmi ekologicky a technologicky zaměřena. Hora v moři vyhrála v kategorii Novela roku 2023 a také se dostal do užšího seznamu finalistů na ocenění Nebula Award a Artur C. Clarke Award.

Vědkyně Ha Nguyenová odjíždí na speciální ostrov zkoumat nový druh chobotnic. Mohly by být totiž vysoce inteligentní. Navíc toto souostroví je takovou poslední oázou země, chráněnou před plundrování moří lidmi. Tam už totiž nezbylo skoro nic živého, takže se jedná o unikátní příležitost.

Jenže lidstvo řeší jiné věci. Třeba prvního androida, jehož umělá inteligence se rovná té lidské. Mohl by zničit svět? Už dosáhl výzkum umělé inteligence takové úrovně, aby ji lidé nejenom využívali, ale museli se jí začít bát?

Ekologický thriller o směřování lidstva a jeho možné budoucnosti, z které vás zamrazí.

Ukázka z knihy Hora v moři

Je to tady? Obracejí se k pobřeží?
A pak to spatřil na obzoru.
Všichni to spatřili.
Otroci zanechali toho, co právě dělali, a natlačili se k pravobočnímu okrajníku, jako by je tam něco silou přitáhlo. Strážní jim v tom nebránili, také už se přesouvali na pravobok Mořského vlka. Zastavili se několik metrů za posádkou.
Byl to šedivý, stupňovitý kolos, alespoň čtyřicetkrát větší než Mořský vlk. Ježil se hlavněmi bezzákluzových kanonů, lešeními a jeřáby. Na palubách se pohybovali lidé – rozmlžené postavy v bělavém oparu nad mořem.
„Tovární loď,“ hlesl někdo.

– strana 119, kapitola 15

Pod drobnohledem

Země budoucnosti by mohla být lákavým místem pro život. Vždyť všechny ty moderní technologie, co musely vzniknout, aby lidstvu dále napomáhaly v jeho bytí. Jenže co když přílišné soustředění na blaho společnosti najednou negativně ovlivňuje jedince jako takové, a i samotné okolí, prostředí?

Kniha nás uvádí do příběhu hned několika dějovými linkami, které nedostávají stejného prostoru. Už od počátku je jasné, že naším středobodem čtení se stane vědkyně Ha, která má jet na chráněný ostrov zkoumat nový druh chobotnic. Byl by to totiž neuvěřitelný objev poznat v dnešní době nový druh, ne-li dokonce novou inteligentní rasu.

A právě to je hlavní otázka, okolo které se celá kniha točí. Není to jen navázání komunikace s těmito úžasnými živými tvory. Souběžně ale také zamyšlení se nad tím, kam až se může umělá inteligence posunout, jak ji lidé budou vnímat a dokáže se její vědomí dostat až na lidskou úroveň?

Příběh Hora v moři přináší spoustu zajímavých myšlenek, ať už je to automatizovaný rybolov, umělí společníci pro psychickou podporu či robotičtí mnichové zastávající pozici lidí tam, kde lidé mají vstup zakázán. Nejsou to ale jen úžasné výdobytky a pomoc lidem. Mohou to být také vynálezy, které se proti nim velmi snadno otočí.

Tak jako plně automatizované rybářské lodě, kterým je věnována pozornost v jedné z dějových linií. Tam se totiž dozvídáme, že údržba robotů, kteří by tahali sítě z vody, kuchali ryby a dále zpracovávali, je prostě nepředstavitelně obtížná. Proč tedy sem tam nelapit v nějaké temné uličce člověka a zavřít ho do lodi na nucené práce?


Knihu jsme četli v rámci čtenářského klubu. Pořád váháte, co číst dál? Rádi o knihách debatujete s ostatními? Tak přidejte se k nám! Více informací o čtenářském klubu v následujícím článku:


Překvapilo mne, kolik pozornosti se této dějové lince dostalo a ačkoliv má zajímavý a nepostradatelný střípek informací zapadající do celkového obrazu dění a závěrečného „rozuzlení“, přeci jen až do poslední chvíle se neuzavírá. Zakončení této linky je pak poněkud rychlé, ne úplně promyšlené, až mi to v jednu chvíli připadalo, že by snad mohlo být pokračování.

Musím tedy naznat, že každá z dějových linek dostala jiný prostor v knize a u některých z nich mi to nepřišlo úplně vybalancované. I přesto je potřeba zdůraznit, že ať už dostaly postavy méně či více prostoru, byly naprosto uvěřitelné se svými touhami, přání i neduhy. Tomu dopomáhá i nelineární vyprávění, vzpomínání a postupné zasazování linek do kontextu příběhu a jejich časové zařazení. S orientací v čase jsem ovšem neměla vůbec problém, naopak příjemně mne překvapilo, jak to autor v některých chvílích využil.

Vykreslení světa i jednotlivých postav napomáhají také speciální úryvky z vědeckých publikací některých postav. Ty vždy uvádí jednotlivé kapitoly a nadnášejí nějaké ty myšlenky k čtenářovu zamyšlení.

Celkově kniha ovšem nevypráví o jedincích jako takových, ale především vykresluje moderní svět budoucnosti. Vztah člověka k moderním technologiím, vztah k inteligentním novým rasám a především pak vztah k přírodě samotné, protože ta jakoby neměla na planetě už tolik místa. Je to takový vzkaz našim přítomným já, aby se zamysleli, jak se k Zemi chovají.

Ukázka z audioknihy Hora v moři

Obsahová upozornění

  • násilí, smrt
  • únos
  • otroctví
  • uměla inteligence

Slovo závěrem

Já do knihy šla s představou filmu Příchozí (doporučuji zhlédnout). Prosím vás, ne. Částečně se tomu kniha věnuje, ale je to jen okrajový motiv. Důležité je její hlavní poselství, její vize budoucnosti lidstva, náš vztah k přírodě, k majetku, nás pokrok v umělé inteligenci. Je to kniha se zajímavými, hlubokými myšlenkami a rozhodně stojí za vaši pozornost. Umí zamrazit, má svoji temnou atmosféru a přesto vás lehce svlaží v moři při potápění.

Moje hodnocení: 9/10

Ray Nayler - Hora v moři

Autor: Ray Nayler
Název: Hora v moři
Původní název: The Mountain in the Sea
Žánr: Ekologické sci-fi
Počet stran: 408
Vazba: Pevná s přebalem
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2024

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 33 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Instagram

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V listopadu čteme knihu Domovina od spisovatele R.A. Salvatora, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 29. listopadu:

  • 17:00 – debata o knize Domovina
  • 18:00 – beseda s českým spisovatelem Leošem Kyšou

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí?
Robert Anthony Salvatore - Temný elf: Domovina

 

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz