Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
 • Home
 • Knihy
 • R. L. Stine – Kletba egyptské mumie

R. L. Stine – Kletba egyptské mumie

Gabe se díky strýčkovi dostane až do tajemné pyramidy, jenže pak je prolomena starodávná kletba a stane se velké neštěstí. Měl by se Gabe obávat kletby egyptské mumie, kterou nejspíše průzkumníci probudili?

Příběh

Dvanáctiletý Gabe je právě na dovolené v Egyptě, ale jelikož rodiče musejí nečekaně odjet za obchodem, je svěřen do rukou svého strýčka Bena. A právě tady začíná jeho jedno velké dobrodružství plné mumií a to nejen v pyramidách!

Společnici v tomto velkém egyptském dobrodružství mu dělá sestřenice Sari, která jej vyprovokuje do různých lumpáren, zvláště pak díky tomu, jak je soutěživá a vždy nad věcí. Na naše hlavní hrdiny tak čeká nejen děsivé tajemství pradávné pyramidy, ale také nebezpečí všedního života.

Styl psaní

Výborné čtení především pro děti ve věku Gabea, klidně i méně. Žádné násilné scény, jen strašidelné scénky pro čtenáře, kteří se rádi bojí. V příběhu se stále něco děje a kniha o stovce stran děti jistě neodradí od čtení.

Na mladé čtenáře nečekají jen strašení spojená s mumiemi, ale také nebezpečí, s kterými se mohou setkat v běžném životě. Hlavní hrdinové jsou totiž mimo jiné uneseny zrádným spolupracovníkem od jejich strýčka/táty. Mladý čtenář se tak může více zamyslet nad tím, komu může vlastně důvěřovat.

Kromě ale všeho toho nebezpečí můžeme sledovat zvláštní vztah mezi dětmi, kdy Gabe je ten, který se snaží jednou vyhrát nad svoji sestřenkou. Ta se ale nedá, mnohdy je až protivná svým chováním a tahá je do průšvihů.

Velmi se mi líbilo, jak se čtenář v knize dozvídá nenásilnou formou spoustu zajímavých faktů ze starověkého Egypta. Jediné, co mi tam nesedělo, bylo zamíchání kněžky Kálí do děje. Pojmenování Kálí mám spíše spojeno s hinduismem a Indií.

Obálka

Svěží nový vzhled knihy, který i přesto odkazuje na původní obálku a to právě výřezem, z kterého na nás kouká mumie. Už podle písma lze identifikovat knihu pro mladší čtenáře, i přesto bych to na obálce dala více znát a nedělala ji takto čistou.

Kniha Děsivé storky - Kletba egyptské mumie od R. L. Stine

Úryvek

Seshora se natáhly dvě ruce. Mihly se vzduchem a chytily mě za zápěstí.
„Drž se!“ zvolala Sari.
Zbrzdila mě natolik, že jsem se znovu mohl chytit za okraje provazového žebříku.
„Jéje!“ vypravil jsem ze sebe. Víc jsem nedokázal. Držel jsem se provazu jako klíště a čekal, až mi přestane bušit srdce. Zavřel jsem oči a nehýbal se. Tisk jsem provaz tak silně, až mě bolely ruce.
„Zachránila jsem ti život,“ zavolala na mě Sari, nakláněla se dolů do otvoru a její obličej byl od mého vzdálen několik centimetrů.
Otevřel jsem oči a podíval se na ni nahoru. „Díky,“ řekl jsem vděčně.

– strana 30, kapitola 4

Hodnocení knihy

Kniha pro malé čtenáře plná akce, napětí a hrozivých mumií! Výborné i poučné čtení s poutavým příběhem, který děti jistě chytí a nepustí až do konce knihy. Pro mne krásně oddechové čtení na jedno slunné odpoledne.

Moje hodnocení: 9/10

Závěrečné shrnutí

Autor: R. L. Stine
Série: Děsivé storky
Díl: Kletba egyptské mumie
Žánr: Pro děti, horor, mysteriózní
Vazba: měkká
Počet stran: 128
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2014
Moje hodnocení: 9/10

Fotografie obálky pochází z goodreads.com.

Podělte se o článek s přáteli

2 Komentáře
 • Julča napsal:

  Jako malá jsem tuhle sérii zbožňovala – vlastně si pořád sem tam nějaký ten díl přečtu :D :) Tenhle díl jsem sice z té série měla nejmíň oblíbený, ale taky ušel :) Ale co se týče obálek, tak se mi líbily ty předchozí, o 100%

 • K napsal:

  Knížku jsem nedávno četla a popravdě moc nadšená jsem nebyla. Místy mě knížka až nudila a celkové asi jsem na ni moc stará, abych ji dokázala pořádně ocenit.
  Četla ji i sestra, která spadá do věkové kategorie a bylo na ní vidět, že ji též nijak zvlášť nenadchla

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 31 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova.lu@gmail.com

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Můj web o cestování
  aneb nechejte se inspirovat rozmanitými zákoutími v České republice i zahraničí

  Seznam českých nakladatelství vydávajících fantastiku

  Co právě čtu

  Milenec z temnot
  Zaklínač: Liščí děti
  Uvězněni
  Klíč k času
  Císařovy čepele

  Reklama | Co mě zaujalo jinde

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo Audiolibrixu. Nová epizoda vás čeká téměř každé úterý.

  Nejnovější díl: Skončím v pekle, když píšu do knih?

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou, kterou jsem pro vás vyzpovídala v rámci lednového společného čtení.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V březnu čteme knihu Železná vdova od Xiran Jay Zhao, tak neváhejte se zapojit. Můžete ji sehnat jako knihu a e-book.

  Zde ke konci měsíce naleznete odkaz na Zoom, kde se sejdeme na společnou debatu nad knihou.
   
   |  Jak funguje čtenářský klub a co nabízí?
  Xiran Jay Zhao - Železná vdova