Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Fantasy
  • Petra Slováková – Střípky času | Jak moc dokáže cestování do minulosti ovlivnit životy ostatních?

Petra Slováková – Střípky času | Jak moc dokáže cestování do minulosti ovlivnit životy ostatních?

Image

Jana nejspíše vůbec netušila, k čemu všemu se dá využít její schopnost cestování časem. Peněz bylo málo, a tak měla před očima pouze variantu nevysledovatelné loupeže. Ale co kdyby se svojí schopností mohla pomáhat lidem? Nachytat vrahy při činu a slyšet kriminálníky plánovat nejhrůznější činy?

Petra Slováková – Střípky času

První vydání: 2019

Petra Slováková je původem z Ostravy, a tak není divu, že si toto kouzelné město vybrala pro odehrávání nového příběhu v knize Střípky času. Známá je ale především svým steampunkovým románem Démon z East Endu a to nejspíše právě proto, že sama se steampunku věnuje, vytváří si kostýmy a pohybuje se v této zajímavé zájmové skupině. Více z její kostymérské práce můžete sledovat na instagramu Gabrielle Taroka.

Jana to neměla v životě nikdy lehké, žije sama jen s matkou, snaží se chodit do školy, ale nic nejde podle jejich představ. Jelikož má matka problém s alkoholem, opakovaně končí v léčebně a je jen na Janě, jak se postará o vedení domácnosti včetně zajištění financí.

Jenže v tomhle má mladá dívka výhodu nad ostatními – objevila u sebe totiž schopnost procházení do minulosti jen na drobný okamžik a pak se vrátit zpátky. Právě při takovýchto výpravách se vydává ideálně do míst s bohatými rodinami, jimž krade šperky a další hodnotné věci, které poté prodává v přítomnosti.

Ale při každém takovém rozvracení minulosti ji začnou nahánět strážci času a poslední dobou je to čím dál horší a horší. Už před nimi není téměř úniku. Ale nakonec to nejsou oni, komu padne do rukou, ale speciální policie zaměřená na magii a obdařené lidi. Ale jelikož jsou osoby s její schopností velmi vzácní, dostane příležitost si své nekalé praktiky u policie odpracovat. Může s nimi spolupracovat, přenášet se do minulosti a získat důležité informace přímo z místa činu, když se daná kriminální činnost stala. To ale ještě netuší, že tímto bude donucena pátrat po nejmocnějším kouzelníkovi Ostravy, což z ní začne dělat cíl pro kriminální živly obdařené mocí.

Ukázka z knihy

„Nic nepřenášej,“ upozornil mě ještě, než zmizel a já se ocitla v proudu času. Snažila jsem se zhruba odhadnout dobu, kdy Lenka zmizela.
Soustředila jsem se na den uvedený v protokolu. Čas kolem mě plynul, posouval se, věci kolem mě se měnily, ale nijak výrazně, protože se to nestalo moc dávno. Když se obraz ustálil, byl večer a já uviděla dívku s dlouhými hnědými vlasy, jak prochází po cestičce. Na rtech jí hrál spokojený úsměv po skvěle prožitém večeru s kamarády. Trochu ve mně zahlodal zub závisti, už dlouho jsme nikde nebyla, protože nemám moc s kým chodit ven. Kluci se mi vyhýbali obloukem a raději nadbíhali krasavicím, jako je Dara, a navíc jsem si nemohla dovolit utrácet za restaurace a hospody. Takže jsem chodila jen ze školy na brigády a domů se vyspat.

– strana 64

Od téhle knihy s Young adult cílovkou očekávejte něco jiného než normálně, žádné princezny a jejich kouzelný svět, žádné hrdinky snažící se porazit zlo. Tentokrát je vše jinak a my se setkáváme s netradiční temnou fantasy držící si melancholickou notu. Kniha tak není vhodná pro citlivky, ale spíše rebelky, které chtějí prožít zcela jiné dobrodružství překračující hranice dobrého. Klaďasy v téhle knize v hlavní roli moc nečekejte.

Hlavní hrdinka Jana má matku alkoholičku věčně v léčebně, sama se stará o byt a platby, a tak se neváhá uchýlit i ke krádeži, aby na vše vydělala. Naštěstí má schopnost cestovat časem, která jí výborně pomáhá maskovat krádeže, tedy až do oné osudné chvíle, kdy se dostane do hledáčku policie. A vlastně ani Petr, který ji v příběhu dobře sekunduje, není žádný svatoušek. Už jeho vizáž, spousta tetování po těle a hlavně to nejděsivější přes rty a čelist ve formě lebky, na první pohled šokuje, ale mnohem horší je, že tenhle člověk je pravou rukou nejděsivějšího temného čaroděje v Ostravě.

A když už zmiňuji tohle město, velmi se mi líbilo jeho zapojení do příběhu. Spousta českých autorů se použití našich končin v knihách vyhýbá, a tak mne to tentokrát mile potěšilo. Obzvláště pak Ostrava, kde poslední roky bydlím, a tak jsem vždy věděla, kde se hrdinka prochází. Možná škoda jen, že zde nebylo více popisů pro lidi, kteří daná místa neznají, aby zde mohli cestovat s hrdinkou a být třeba i nalákáni na návštěvu tohoto hornického města. Kromě využití českého města se spisovatelka nebála sáhnout i po našich zvučných jménem, a tak se vedlejší postavy jmenují Bartoloměj nebo Klement.

Nepřehlédněte záznamy z besed s Petrou Slovákovou

V knize se pracuje s myšlenkou magie a lidmi obdařenými zvláštními schopnostmi. Není tak divu, když musí existovat i zvláštní oddělení policie, která vše nepřirozené musí začít vyšetřovat. Čarodějové se zde dělí na černé a bílé – to neovlivní, už od kolébky mají předurčeno, jaká kouzla jim půjdou lépe, zda útočná nebo obranná, zda ničící či léčivá. A jak jsem zmínila, jsou zde ještě lidé obdaření schopnostmi, které jsou jiné než magie. Někteří se umějí vcítit do myšlenek a emocí druhých, jiní k sobě poutat duše nebo třeba naše hlavní hrdinka umí putovat na určitou chvíli do minulosti.

A právě ono cestování časem bylo důležitým bodem celého příběhu. Jelikož se jedná o knihu pro mládež, tak samozřejmě nemohl chybět ani románek. Bylo zajímavé sledovat příběh dvou lidí, kdy jeden z nich znal protějšek z minulosti a ten druhý jej ještě nikdy nepotkal a bude se s ním setkávat až budoucnu skrze cestování do minulosti. Zní to nelogicky, ale právě v tomto příběhu to má velmi zásadní důvod. Přiznám se, že pro mne bylo opravdu zajímavé sledovat ten podivně vznikající a obnovující se vztah, se kterým si autorka opravdu poradila. Na druhou stranu se Jana učí své schopnosti opravdu velmi rychle, v jednu chvíli má problém s jednou cestou a v druhé chvíli žije více v minulosti než v přítomnosti a dokáže tam více udělat.

Ovšem největším zádrhelem bylo, že právě celé to cestování časem knihu natahovalo, odkrývalo pointu postupně a až vlastně ke konci se dozvídáme podstatné informace a dostáváme se do vypjatých akčních situací. Tempo je takové pomalejší, akce v průběhu knihy spíše občasná a díky temnější atmosféře nelze kniha tak dobře číst před spaním a je potřeba si na ni najít tu správnou náladu a čas. Možná právě tohle je důvod, proč čtenáři knihu mohou odložit na potom, což je škoda.

Co mne tak trochu u knihy překvapilo, byl fakt, že neobsahovala kapitoly. Příběh není členěn do menších sekcí, abyste se v něm mohli lépe zpětně orientovat. Také mi trošku chyběly z toho důvodu, že jsem nemohla skončit po ucelenějším celku, který určil spisovatel. Musela jsem prostě přestat číst někde náhodně mezi odsunutými odstavci představující odlišné místo a čas.

Slovo závěrem

Petra Slováková vytvořila kouzelnický svět s jednoduchými principy, s policií zaměřenou na nadpřirozeno, šarvátkami mezi záporáckými kouzelnickými gangy a lidmi se zajímavými schopnostmi. Vše usadila do našeho kouzelného industriálního města, do Ostravy a rozehrála příběh s temnější atmosférou a ne zrovna kladnými charaktery. Ten je spíše tak trochu roztahaný, ale pokud vás láká láska napříč časem, mohla by vás tato kniha zaujmout.

Moje hodnocení: 6/10

Zajímavé odkazy

Kde knihu koupit: nakladatelství Host
Webová stránka autora: instagram Gabrielle Taroka

Autor: Petra Slováková
Název: Střípky času
Počet stran: 280
Vazba: Měkká
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2019

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz