Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Fantasy
  • Petra Slováková – Střípky času | Jak moc dokáže cestování do minulosti ovlivnit životy ostatních?

Petra Slováková – Střípky času | Jak moc dokáže cestování do minulosti ovlivnit životy ostatních?

Jana nejspíše vůbec netušila, k čemu všemu se dá využít její schopnost cestování časem. Peněz bylo málo, a tak měla před očima pouze variantu nevysledovatelné loupeže. Ale co kdyby se svojí schopností mohla pomáhat lidem? Nachytat vrahy při činu a slyšet kriminálníky plánovat nejhrůznější činy?

Petra Slováková – Střípky času

První vydání: 2019

Petra Slováková je původem z Ostravy, a tak není divu, že si toto kouzelné město vybrala pro odehrávání nového příběhu v knize Střípky času. Známá je ale především svým steampunkovým románem Démon z East Endu a to nejspíše právě proto, že sama se steampunku věnuje, vytváří si kostýmy a pohybuje se v této zajímavé zájmové skupině. Více z její kostymérské práce můžete sledovat na instagramu Gabrielle Taroka.

Jana to neměla v životě nikdy lehké, žije sama jen s matkou, snaží se chodit do školy, ale nic nejde podle jejich představ. Jelikož má matka problém s alkoholem, opakovaně končí v léčebně a je jen na Janě, jak se postará o vedení domácnosti včetně zajištění financí.

Jenže v tomhle má mladá dívka výhodu nad ostatními – objevila u sebe totiž schopnost procházení do minulosti jen na drobný okamžik a pak se vrátit zpátky. Právě při takovýchto výpravách se vydává ideálně do míst s bohatými rodinami, jimž krade šperky a další hodnotné věci, které poté prodává v přítomnosti.

Ale při každém takovém rozvracení minulosti ji začnou nahánět strážci času a poslední dobou je to čím dál horší a horší. Už před nimi není téměř úniku. Ale nakonec to nejsou oni, komu padne do rukou, ale speciální policie zaměřená na magii a obdařené lidi. Ale jelikož jsou osoby s její schopností velmi vzácní, dostane příležitost si své nekalé praktiky u policie odpracovat. Může s nimi spolupracovat, přenášet se do minulosti a získat důležité informace přímo z místa činu, když se daná kriminální činnost stala. To ale ještě netuší, že tímto bude donucena pátrat po nejmocnějším kouzelníkovi Ostravy, což z ní začne dělat cíl pro kriminální živly obdařené mocí.

Ukázka z knihy

„Nic nepřenášej,“ upozornil mě ještě, než zmizel a já se ocitla v proudu času. Snažila jsem se zhruba odhadnout dobu, kdy Lenka zmizela.
Soustředila jsem se na den uvedený v protokolu. Čas kolem mě plynul, posouval se, věci kolem mě se měnily, ale nijak výrazně, protože se to nestalo moc dávno. Když se obraz ustálil, byl večer a já uviděla dívku s dlouhými hnědými vlasy, jak prochází po cestičce. Na rtech jí hrál spokojený úsměv po skvěle prožitém večeru s kamarády. Trochu ve mně zahlodal zub závisti, už dlouho jsme nikde nebyla, protože nemám moc s kým chodit ven. Kluci se mi vyhýbali obloukem a raději nadbíhali krasavicím, jako je Dara, a navíc jsem si nemohla dovolit utrácet za restaurace a hospody. Takže jsem chodila jen ze školy na brigády a domů se vyspat.

– strana 64

Od téhle knihy s Young adult cílovkou očekávejte něco jiného než normálně, žádné princezny a jejich kouzelný svět, žádné hrdinky snažící se porazit zlo. Tentokrát je vše jinak a my se setkáváme s netradiční temnou fantasy držící si melancholickou notu. Kniha tak není vhodná pro citlivky, ale spíše rebelky, které chtějí prožít zcela jiné dobrodružství překračující hranice dobrého. Klaďasy v téhle knize v hlavní roli moc nečekejte.

Hlavní hrdinka Jana má matku alkoholičku věčně v léčebně, sama se stará o byt a platby, a tak se neváhá uchýlit i ke krádeži, aby na vše vydělala. Naštěstí má schopnost cestovat časem, která jí výborně pomáhá maskovat krádeže, tedy až do oné osudné chvíle, kdy se dostane do hledáčku policie. A vlastně ani Petr, který ji v příběhu dobře sekunduje, není žádný svatoušek. Už jeho vizáž, spousta tetování po těle a hlavně to nejděsivější přes rty a čelist ve formě lebky, na první pohled šokuje, ale mnohem horší je, že tenhle člověk je pravou rukou nejděsivějšího temného čaroděje v Ostravě.

A když už zmiňuji tohle město, velmi se mi líbilo jeho zapojení do příběhu. Spousta českých autorů se použití našich končin v knihách vyhýbá, a tak mne to tentokrát mile potěšilo. Obzvláště pak Ostrava, kde poslední roky bydlím, a tak jsem vždy věděla, kde se hrdinka prochází. Možná škoda jen, že zde nebylo více popisů pro lidi, kteří daná místa neznají, aby zde mohli cestovat s hrdinkou a být třeba i nalákáni na návštěvu tohoto hornického města. Kromě využití českého města se spisovatelka nebála sáhnout i po našich zvučných jménem, a tak se vedlejší postavy jmenují Bartoloměj nebo Klement.

Nepřehlédněte záznamy z besed s Petrou Slovákovou

V knize se pracuje s myšlenkou magie a lidmi obdařenými zvláštními schopnostmi. Není tak divu, když musí existovat i zvláštní oddělení policie, která vše nepřirozené musí začít vyšetřovat. Čarodějové se zde dělí na černé a bílé – to neovlivní, už od kolébky mají předurčeno, jaká kouzla jim půjdou lépe, zda útočná nebo obranná, zda ničící či léčivá. A jak jsem zmínila, jsou zde ještě lidé obdaření schopnostmi, které jsou jiné než magie. Někteří se umějí vcítit do myšlenek a emocí druhých, jiní k sobě poutat duše nebo třeba naše hlavní hrdinka umí putovat na určitou chvíli do minulosti.

A právě ono cestování časem bylo důležitým bodem celého příběhu. Jelikož se jedná o knihu pro mládež, tak samozřejmě nemohl chybět ani románek. Bylo zajímavé sledovat příběh dvou lidí, kdy jeden z nich znal protějšek z minulosti a ten druhý jej ještě nikdy nepotkal a bude se s ním setkávat až budoucnu skrze cestování do minulosti. Zní to nelogicky, ale právě v tomto příběhu to má velmi zásadní důvod. Přiznám se, že pro mne bylo opravdu zajímavé sledovat ten podivně vznikající a obnovující se vztah, se kterým si autorka opravdu poradila. Na druhou stranu se Jana učí své schopnosti opravdu velmi rychle, v jednu chvíli má problém s jednou cestou a v druhé chvíli žije více v minulosti než v přítomnosti a dokáže tam více udělat.

Ovšem největším zádrhelem bylo, že právě celé to cestování časem knihu natahovalo, odkrývalo pointu postupně a až vlastně ke konci se dozvídáme podstatné informace a dostáváme se do vypjatých akčních situací. Tempo je takové pomalejší, akce v průběhu knihy spíše občasná a díky temnější atmosféře nelze kniha tak dobře číst před spaním a je potřeba si na ni najít tu správnou náladu a čas. Možná právě tohle je důvod, proč čtenáři knihu mohou odložit na potom, což je škoda.

Co mne tak trochu u knihy překvapilo, byl fakt, že neobsahovala kapitoly. Příběh není členěn do menších sekcí, abyste se v něm mohli lépe zpětně orientovat. Také mi trošku chyběly z toho důvodu, že jsem nemohla skončit po ucelenějším celku, který určil spisovatel. Musela jsem prostě přestat číst někde náhodně mezi odsunutými odstavci představující odlišné místo a čas.

Slovo závěrem

Petra Slováková vytvořila kouzelnický svět s jednoduchými principy, s policií zaměřenou na nadpřirozeno, šarvátkami mezi záporáckými kouzelnickými gangy a lidmi se zajímavými schopnostmi. Vše usadila do našeho kouzelného industriálního města, do Ostravy a rozehrála příběh s temnější atmosférou a ne zrovna kladnými charaktery. Ten je spíše tak trochu roztahaný, ale pokud vás láká láska napříč časem, mohla by vás tato kniha zaujmout.

Moje hodnocení: 6/10

 


Zajímavé odkazy

Kde knihu koupit: nakladatelství Host
Webová stránka autora: instagram Gabrielle Taroka

Autor: Petra Slováková
Název: Střípky času
Počet stran: 280
Vazba: Měkká
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2019

 

 

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 31 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova.lu@gmail.com

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Můj web o cestování
aneb nechejte se inspirovat rozmanitými zákoutími v České republice i zahraničí

Seznam českých nakladatelství vydávajících fantastiku

Co právě čtu

Milenec z temnot
Zaklínač: Liščí děti
Uvězněni
Klíč k času
Císařovy čepele

Reklama | Co mě zaujalo jinde

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo Audiolibrixu. Nová epizoda vás čeká téměř každé úterý.

Nejnovější díl: Skončím v pekle, když píšu do knih?

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou, kterou jsem pro vás vyzpovídala v rámci lednového společného čtení.

Čtenářský klub – společné čtení

V březnu čteme knihu Železná vdova od Xiran Jay Zhao, tak neváhejte se zapojit. Můžete ji sehnat jako knihu a e-book.

Sejdeme se dne 31.března na Zoomu, kde vás čeká následující program:

  • 17:00 – debata o knize Železná vdova
  • 18:00 – beseda se spisovatelem Václavem Dvořákem, autorem série Písečníci a knihy Já, Finis

Zde ke konci měsíce naleznete odkaz na Zoom.
 
 |  Jak funguje čtenářský klub a co nabízí?
Václav Dvořák