Neexistuje krásnějšího, mytičtějšího a prchlivějšího tvora, než je jednorožec. Bájné stvoření, ke kterému se mohou přiblížit jenom pannenské dívky. Jenže zbyli tito půvabní tvorové ještě na světě?
Peter S. Beagle – Poslední jednorožec
Série: Poslední jednorožec (1)
První vydání: 1968
První české vydání: 1997Peter S. Beagle (*1939) je významný americký autor zaměřující se na fantasy literaturu. Již od dětství se toužil stát spisovatelem a své první práce publikoval ve středoškolském časopisu. V roce 1959 dokončil bakalářské studium tvůrčího psaní a španělštiny. Jeho nejznámějším dílem je román Poslední jednorožec, který se stal klasikou žánru. Na svém kontě má autor řadu prestižních ocenění, včetně cen Hugo, Nebula, Locus a Mythopoeic. V roce 2018 byl oceněn titulem Damon Knight Memorial Grand Master od organizace Science Fiction & Fantasy Writers of America za celoživotní přínos žánru.
Tahle jednorožka žila ve svém lese bezstarostný život. Sledovala přírodu kvést, mláďata se rodit, než její kouzelný svět plný zázraků přírody narušila neočekávaná zpráva. Možná už totiž nikde jinde na světě nezní kopyta dalších jednorožců. Stala se opravdu tím posledním zástupcem svého druhu?
A tak jednorožka poprvé ve svém životě překračuje hranice svého útulného mýtického obydlí, aby se střetla s realitou, s lidmi a snad našla stopy po svých druzích.
Ukázka z knihy Poslední jednorožec
Až jednoho dne do jejího lesa kdovíjaký vítr zavál dva jezdce s dlouhými luky, kteří slídili po lani. Jednorožka se za nimi vydala a našlapovala přitom tak zlehka, že o ní neměli tušení ani koně. Pohled na lidi ji naplnil starou, pozvolnou a podivnou směsicí něhy a děsu. Nikdy se nedala spatřit člověkem, mohla-li tomu zabránit, ale ráda sledovala projíždějící a naslouchala jejich rozmluvám.
„Tady z toho lesa nemám dobrý pocit,“ zavrčel starší z lovců. „Zvířata žijící v lese obývaném jednorožcem se časem přiučí špetce magie, zvlášť co se mizení týče. Nic tu neulovíme.“
„Jednorožci jsou dávno ti tam,“ namítl druhý muž. „Pokud nějací vůbec kdy byli. Je to les jako každý jiný.“– strana 10, kapitola první
Pod drobnohledem
Jednou za čas je potřeba se ohlédnout a zakusit také něco z klasiky na poli fantasy literatury. Tak proč si nevzít do ruky zrovna kultovního Posledního jednorožce, který stále rezonuje čtenářstvem po celém světě?
Poměrně kratičká knížečka, která ve svém posledním vydání u nakladatelství Argo má jen lehce přes 200 stran, láká k rychlému přečtení, ale opak se ukáže velmi rychle pravdou.
Kniha si pohrává s jazykem, který je poměrně poetický a vyžaduje pozornost čtenáře. Styl psaní tak nemusí notně padnou každému, zvláště při dnešní preferenci svižných textů. Na druhou stranu ale nabízí hru s jazykem, na kterém se podílel také překladatel Michael Bronec.
To je patrné v odkazech na jiná literární díla a kulturní prvky, které překladatel často lokalizuje, aby byly čtenáři bližší. Velká známá díla, na která text nepřímo odkazuje, ale zachovává, aby tak nechal vyznít autorův záměr zmínit třeba takové Tři mušketýry a mnohé další.
Tempo vyprávění je pomalejší a v první polovině knihy se může zdát až nahodilé. Není divu. Vždyť autor tuhle knihu psal tím způsobem, že prostě sedl a napsal další kapitolu s tím, co se mu zrovna prohnalo myslí. I přesto se knize nedá upřít na kouzelném putování, které ovšem rozhodně není bezstarostné a každá srážka s lidmi je bolavá a pro křehkou, neznalou jednorožku krutou zkušeností.
Mohlo by vás zajímat
V roce 2018 navštívil spisovatel Peter S. Beagle Českou republiku a popovídal o své tvorbě na Meltingpotu. Záznam z této besedy naleznete níže (pouze v anglickém jazyce).
Meltingpot 2018: Peter S. Beagle, muž, který vdechl život jednorožcůmKnižnímu světu vládnou tvrdá stvoření, tu čteme o upírech a vlkodlacích, támhle zase o dracích chrlících oheň. Ale mají v knihách ještě své místo taková jemná a vzácná stvoření jako jsou jednorožci? O tom ví své spisovatel Peter S. Beagle, stvořitel Posledního jednorožce.
Samotná jednorožka je díky svému původu a způsobu života spíše taková naivní a zaměřená na krásu žití. Není tak vlastně ku podivu, že ačkoliv je ústřední postavou našeho povídání, mnohdy se příběh utváří kolem ní a ženou jej kupředu jiné postavy, které jednorožku postupně obklopují.
Tím se pomalu překleneme do druhé části knihy, která se z putování dostane do takového ustrnutí na jednom místě. Zde nejenom zakusíme bezmoc a melancholii, která se vám zaryje doslova pod kůži, ale také spatříme, jak dokáže ztráta smyslu k životu člověka ničit.
Nechci příliš spoilerovat, ale příběh vybízí hned k několika možným zakončením a přiznám se, že já z toho, kterého autor využil, byla lehce sklíčená, protože takhle by pohádky končit neměly. Ačkoliv vlastně přesně pohádkovým zakončením to svým způsobem stejně hrálo – prostě Peter S. Beagle dokázal vyčarovat něco, co vás donutí se pozastavit, zamyslet se a ohlédnout za celou knihou.
Závěrem bych ještě ráda dodala, že jednotlivá vydání se od sebe liší bonusovým obsahem a to ať už předmluvou, rozhovorem nebo třeba dodatečnou povídkou. Já ve svém vydání bohužel nenarazila ani na jedno.
Kniha byla mimochodem přeložena do více jak pětadvaceti jazyků a dočkala se nejen komiksového zpracování, ale také filmové podoby v podobě animovaného snímku z roku 1982.
Ukázka z audioknihy Poslední jednorožec
Obsahová upozornění
- Násilí, smrt
- Melancholie
Slovo závěrem
Kniha je pro všechny milovníky pohádek pro dospělé. Překvapit a zaskočit může především poetický styl psaní, takže doporučuji načíst nějakou kratší ukázku, ať dokážete vyvodit, zda je to kniha psaná pro vás. A pokud ano, jistě vás velmi ráda odnese na jednorožčím hřbetu vstříc úskalím lidského světa.
Série Poslední jednorožec
- 1. díl: Poslední jednorožec
- 1,5. díl: Cesta domů
Autor: Peter S. Beagle
Název: Poslední jednorožec
Původní název: The Last Unicorn
Žánr: Fantasy
Počet stran: 208
Vazba: Pevná s přebalem
Nakladatelství: Argo
Rok vydání: 2024