Co když konec života není tím pravým koncem? Co když močál, poslední tiché místo, nabízí druhou šanci – za cenu cizí duše? Světla nad močálem vtahují do slovanského folklóru, který není jen o mýtech, ale i o bolestivém hledání sebe sama, smíření s minulostí a touze patřit – i po smrti.
Lucie Ortega – Světla nad močálem
Série: Světla nad močálem (1)
První české vydání: 2021Lucie Ortega má za sebou velmi bohatou kreativní historii, věnuje se nejen psaní knih, ale také copywritingu či kreslení. V oblasti vydávání knih byla jejím největším průlomem ovšem výhra v literární soutěži Hvězda inkoustu 2019 se svým textem Světla nad močálem inspirovaným slovanskou mytologií. Rukopis jí díky tomu vyšel u nakladatelství Fragment. K dnešnímu dní k tomu přibylo pokračování Tma pod srdcem nebo právě jednorázový příběh Soumrak Edenu. Pokud se plánujete zúčastnit Hvězdy inkoustu, tak právě nyní sedí Lucie Ortega na pozici porotců, a tak jak byla dříve hodnocena ona, nyní bude zkoumat vaše texty.
Někdy nevidíme východisko ze své situace a nejlepším útěkem se zdá ten definitivní, ze života. Lena se stala jednou z těch, co se rozhodla najít svůj život. Netušila ovšem, že ji v močálech čeká něco dále po smrti. Díky svému místu skonu se stala navkou, téměř bludičkou, kdy mezi tímto definitivním statusem stojí jen její úkol přivést do močálu další lidskou duši.
Lena zde kupodivu nachází novou rodinu a bludičky, na kterých jí záleží. Jenže jak to vypadá, svět se spiknul proti ní. Močál má být totiž vysušen developerem a navíc, aby se stala právoplatnou bludičkou, je její lhůta vlivem nešťastných událostí zkrácena na směšných sedm dní, jinak bude její duše navždy zatracena v temném podsvětí.
Dokáže Lena ochránit to, co se jí na světě stalo nejcennějším? Kam doopravdy patří?
Ukázka z knihy Světla nad močálem
„Ještě jsi mi neřekla, co se v noci stalo,“ nadhodila Kora, když jsme se o něco později vracely do Síně setkávání, abychom se připojily k ostatním na ochucenou mlhu, občerstvení, které pro nás připravovali ančutkové.
Začala jsem jí vyprávět o Lukášovi a zlost mě píchla do žaludku, když jsem se dostala k tomu nepovedenému završení. Nebýt toho hloupého telefonu, už jsem to mohla mít za sebou! Kora empaticky naslouchala a pohoršeně komentovala neurvalé chování chlapa, co se drze odmítl nechat zabít, aby posloužil novorozené bludičce. Sobec jeden.
„Mělas mu ten jeho telefon vzít a udělat si selfičko, až ho budeš topit,“ poznamenala nakonec s bojovným svitem v očích.– strana 29, kapitola Podzemní palác
Pod drobnohledem
Kniha čerpá ze slovanského folklóru a mytologie a představí nám mnoho postav a příběhů stěžejních pro fantasii a víru našich předků. To vše zakomponovává nejen do našeho světa, ale také nám ukáže tvář toho posmrtného, kde je všechno o to více děsivější a se svými vlastními pravidly. Setkáme se s bludičkami, vílami, strigami, ale i samotným božstvem. Zastoupení těchto mytologických postav je zde stejně pestré jako zasazení do děje.
Společně s Lenou nejen prozkoumáváme trápení a hledání sebe sama, které je tak typické pro fázi teenagerů. Otíráme se ovšem i o tak choulostivá témata, jako je hledání svého místa na světě, neporozumění si s rodinou, podceňování psychických problémů nebo první lásky, které mohou být krásné i bolet. To vše prožíváme skrze ni v ich formě, kterou nám představí nejen svůj nový život po životě.
Cíleně totiž každou kapitolou poznáváme Lenu také hlouběji z jejího starého života. Vždy je totiž uvozena částí textu, kde se Lena vrtí ve svých tehdejších problémech a lehce depresivním teenagerovským náhledem na svět. Nejsou to ovšem žádné popisné věci, spíše zamýšlení se nad situací, takové menší nahlédnutí do její hlavy a myšlenek, které vytvářejí její osobnost a dokáží tak čtenáře s hlavní hrdinkou propojit.
Důležitost rodiny je zde stejně zastoupena, jako Lenina láska k přírodě a konkrétně ochrana močálu. Kniha se tak místy stává ekologickou, nutí čtenáře se zamýšlet nad tím, co skutečně jako lidé můžeme svým jednáním ničit a jak je pro nás okolní příroda důležitá, ačkoliv my sami v ní nevidíme pro nás užitečný prvek.
Autorka má opravdu poutavý styl psaní, vtáhne do příběhu a dokáže předat potřebnou atmosféru. Cítíme zde počátky jejího později rozvinutého temnějšího stylu, který se objevuje v knize Soumrak Edenu. Kniha ještě nepředává úplně pocitově tíživé, svíravé a bezvýchodné situace tak umně, jako právě v předchozím zmiňovaném díle, ale svoji potemnělou atmosféru nezapře.
Celkově příběh ve své první polovině předává čtenáři pomalejší tempo a zaměřuje se na postupně vznikající vztah. Zaměření celé knihy se ovšem v druhé polovině razantně mění, tempo je výrazně dynamičtější. Autorka se odvrátí od prvotního románku a pro změnu sází na temné, akční dobrodružství. Změna tempa i tématu může nepřipravené čtenáře zaskočit, ale rozhodně není na škodu.
Obsahová upozornění
- otázka rodinných vztahů
- sebevražda
- násilí, smrt
- posmrtný život
Slovo závěrem
Pokud hledáte nějakou knihu pro mládež zabrušující do slovanské mytologie a zároveň se nebojíte trochu temnějšího ražení a těžších témat jako je otázka sebevraždy, hledání sebe sama a rodinných vztahů, mohly by být Světla nad močálem to pravé pro vás. Využití slovanského folklóru je zde opravdu bohaté a jistě vás pohltí stejně tak, jako bludička v jejím močále.
Série Světla nad močálem
- 1. díl: Světla nad močálem
- 2. díl: Tma pod srdcem
- 3. díl: Pán močálu
Autor: Lucie Ortega
Název: Světla nad močálem
Žánr: YA fantasy
Počet stran: 324
Vazba: Pevná s přebalem
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2021