Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Lauren Beukesová – Dívka, která se třpytila

Image

Nikdo nemá větší touhu dopadnout vraha než oběť, která díky velkému štěstí přežila. Jenže co když onen zločinec není z této doby – vlastně není z žádné doby, protože za vybranými dívkami putuje časem?

Příběh

Jsou zářivé, a proto byly vybrány. Tajemný dům dal dohromady vraha a jeho oběti v průběhu let, vždyť stačí jen otevřít dveře a vstoupit do potřebného roku. Harper, sériový vrah, jež nemá motiv, stejné oběti a působí v širokém časovém spektru – je vlastně dostižitelný?

Nikdo si vraždy nespojuje, odkud jedna z jeho obětí, Kirby, nepřežije a netouží po dopadení násilníka, po němž má na těle i na duši hluboké jizvy. Ale kdo bude rychlejší, zjistí vrah svoji chybu nebo zjistí dívka, do čeho se připletla?

Knižní trailer

Styl psaní

Příběh si hraje s prolínáním několika dějových linií. Sledujeme poslední okamžiky zářících obětí, ale také vraha, který putuje napříč časem za svým cílem. Poslední dějová linie patří dívce, která brutální útok přežila a snaží se dopátrat pravdy.

Jelikož si autorka v příběhu hraje s časem, nejprve se stáváme svědky událostí, které nám dohromady nepasují. Ačkoliv se staly v minulosti, mnohdy se k nim teprve Harper propracuje v budoucnu, protože čas je zde relativní pojem.

I přesto mi místy přišlo podivné, jak se Harper nediví nad mrtvými těly, které mu kříží cestu. Stejně tak slepě poslouchá vnitřnímu pocitu, že musí jít a zabít právě tuhle dívku. Někde se to objevilo a on to prostě bez jakékoliv myšlenky provede.

Ale i tak se mi atmosféra knihy líbila, příběh graduje, vše do sebe postupně zapadá a vyjasňují se nám všechny okolnosti. Netradičně zažijeme i útok na hlavní hrdinku a to až v průběhu knihy, kdy je to na časové ose vraha (ačkoliv Kirby to již prožila).

Obálka

Speciálně pro vydání knihy u nás vznikla naše varianta obálky zářící dívky. Provedení je zajímavé, líbivé, ovšem možná bych čekala něco údernějšího nebo mrazivějšího.

Lauren Beukesová - Dívka, která se třpytila

Kniha se dočkala i velké obliby v zahraničí, není proto divu, že vyšla v mnoha vydáních s množstvím obálek. Namátkově si osm z nich můžete prohlédnout níže.

Lauren Beukesová - Dívka, která se třpytila - zahraniční obálky

Ukázka

Upocenou rukou svírá v kapse sportovního saka oranžového umělohmotného poníka. Uprostřed léta je na takovém oblečení příliš horko, ale on se za podobných okolností naučil oblékat nenápadně, nosí džíny. Vykračuje si dlouhými kroky – jako někdo kdo někam míří, i když napadá na jednu nohu. Harper Curtis není žádný somrák. A čas na nikoho nečeká. Až na výjimky.
Na trávě sedí se zkříženýma nohama dívenka. Její holá kolena, kostnatá a bílá, připomínají ptačí lebky a jsou špinavá od trávy. Vzhlédne, když uslyší, jak mu pod botami skřípe štěrk. Za ten krátký okamžik, co se na něj dívá, si Harper tak akorát stačí všimnout jejích hnědých očí a ušmudlaných zacuchaných vlasů, ale pak ji přestane zajímat a ona si zase hledí svého.

– 7 strana, Harper – 17. července 1974

Hodnocení knihy

V první části na mne působila kniha zmateně, bylo zde dost neobjasněných věcí, které nedávaly smysl a i Harper se choval podivně a neurčitě. Nakonec prolínání časů dalo mnoho věcí do pořádku a vše do sebe začalo zapadat. Ačkoliv právě kvůli tomu může kniha čtenáře odradit, pokud vydržíte a přehoupnete se do druhé poloviny, vše již má smysl a je to tak báječné počtení.

Moje hodnocení: 7/10

Závěrečné shrnutí

Autor: Lauren Beukesová
Název: Dívka, která se třpytila
Žánr: thriller, krimi, mystery
Počet stran: 368
Vazba: pevná s přebalem
Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2015
Moje hodnocení: 7/10

Fotografie obálky převzata z goodreads.com.

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz