Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Knižní novinky za březen 2023

Knižní novinky za březen 2023

Ani tento měsíc nesmí chybět nějaké ty knižní novinky, které míří na pulty knihkupectví. A konečně je znát, že jsou ediční plány venku a nakladatelství jedou na plné pecky. Je toho spousta a s výběrem vám snad pomůžou i obvyklé ukázky z knih.


Fantasy pro děti a mládež

Sophie Andersonová – Chaloupka na muřích nožkáchSophie Andersonová – Chaloupka na muřích nožkách
Nakladatelství: Host
Datum vydání: 9.3.2023

Co kdyby se váš dům uprostřed noci bez sebemenšího varování zvedl a odkráčel pryč?
Dvanáctiletá Márinka ze všeho nejvíc touží po docela obyčejném životě v domově, který zůstane na jednom místě dost dlouho na to, aby si mohla najít kamarády. Potíž je v tom, že bydlí v chaloupce na muřích nožkách, která se neustále stěhuje z místa na místo.
Márinčina babička je totiž sama baba jaga, která vyprovází zemřelé na onen svět. Márinka ale nechce kráčet v jejích stopách a strávit celý život ve společnosti mrtvých, a proto se rozhodne svůj osud změnit. Její chaloupka to ovšem vidí jinak a postaví si hlavu. Ale počkat — odkdy mají chaloupky vlastní rozum?

Vojtěch Záleský – PřevzetíVojtěch Záleský – Převzetí
Nakladatelství: CooBoo
Datum vydání: 7.3.2023

Originální urban fantasy z alternativních Spojených států
Rem Erdes zmizel. Jeho bratr Paul ví, že za tím musí vězet něco děsivého, protože Rem je jedním z mocných kněží – a ti nemají přirozeného nepřítele. Paul proto vyráží do New Amsterdamu a společně s Willem Flynnem, změtvorem skrývajícím tvář za podivnou maskou, odhaluje první znepokojivé stopy. Spolu s dalšími přáteli nakonec vytvoří netradiční pátrací tým. To však ještě netuší, že je čeká nebezpečí, které dalece přesahuje jejich nejdivočejší představy…

F.T. Lukens – Šťastně až navěky?F.T. Lukens – Šťastně až navěky?
Nakladatelství: CooBoo
Datum vydání: 9.3.2023

Feel-good fantasy, ve které se mísí artušovské legendy s LGBTQ+ tematikou
Arek nikdy moc nepřemýšlel o tom, co se bude dít, až naplní věštbu, která říká, že je osudem určen jakožto vyvolený, který zachrání království Ere před zlým vládcem. Takže teď, když se mu konečně (trochu nešikovně) podařilo popravit tyrana Úděsného (ukázalo se, že kouzelné meče vyskakující z bažin nejsou předem nabroušené, kdo by to byl řekl), on a jeho roztodivná skupinka společníků vlastně neví, co dál. Arekův nejlepší kamarád, mág Matt, ho přesvědčí, že by se měl pro jistotu prohlásit dočasně králem, než se jim podaří pravou dědičku zachránit z věže. Až na to, že princezna je mrtvá. A Arek je teď králem. Tahle role navíc přichází s drobňoučkým háčkem: musí si do osmnáctých narozenin vybrat drahou polovičku, nebo jeho život skončí. Osmnáct bude Arekovi za tři měsíce, takže se zoufale pustí do hledání lásky svého života, aby si zachránil krk – a začne svými společníky, kteří ho doprovázeli na výpravě. Ale jeho pokusy oslnit své přátele se vždycky dřív nebo později pokazí… než zjistí, že lásku měl celou dobu přímo před očima.

Kiersten White – Klam lady GinevryKiersten White – Klam lady Ginevry
Série: Vzestup Kamelotu (1)
Nakladatelství: Mystery Press
Datum vydání: 20.3.2023

Kamelot vzkvétá a král Artuš má nakročeno k tomu stát se legendou. Ne vše je ale tak idylické, jak by se na první pohled mohlo zdát, a ne všichni vnímají úspěchy mladého panovníka s nadšením. Ke království se stahuje temnota, která ohrožuje nejen Kamelot, ale i život samotného Artuše.
Kouzelník Merlin proto vymyslí plán. Na Kamelot přivede krásnou princeznu Ginevru, aby se stala Artušovou ženou a zároveň ochránkyní. Přestože by však za svého nastávajícího položila život, má to jeden háček. Možná není tím, za koho je nucena se vydávat…
Smrtící nepřátelé, podvratní rytíři a zakázané lásky nejsou ničím v porovnání s tou největší hrozbou – s dívkou s černými vlasy, blížící se na koni skrz temné hvozdy přímo k Artušovi.
Protože když je celá vaše existence lež, jak můžete věřit sami sobě?

Natalja Ščerba - Dům snůNatalja Ščerba – Dům snů
Série: Finista (1)
Nakladatelství: Fragment
Datum vydání: 7.3.2023

Kouzelné dobrodružství ze snové říše od autorky sérií Časodějové a Lunasterové
Již od dětství upadá Finista do dlouhého spánku, který trvá i několik dní. Nikdo z jejího okolí neví, co se s ní během té doby děje ani proč k tomu dochází. Místo, kam se v průběhu spaní přenáší, se nazývá Snorealita a ona zde dokáže kouzlit. Jedné noci se Fini ocitne na nevšední narozeninové oslavě Domu snů a od té doby se jí život obrátí naruby. Bude mít dívka odvahu čelit mocným vládcům Říše snů? Dostane se z nekonečné Hlubiny? Podaří se jí zjistit, jaký je její čarodar? A stane se díky tomu opravdovým snotvůrcem – mistrem magické tvorby snů?

Ukázka z knihy Šťastně až navěky?

Dále vychází

 • Erin Hunterová – Kočičí válečníci: Nové proroctví (3): Rozbřesk (Albatros)
 • Erin Hunterová – Kočičí válečníci (5): Nebezpečná stezka (Albatros)
 • Dori Hillestad Butlerová – Strašidelná knihovna (10): Duchové v podzemí (Fragment)
 • Ben Aaronovitch – Co dělala Abigail v létě (Argo)
 • Amélie Wen Zhao – Dědictví krve (3): Čas karmínu (CooBoo)
 • Hannah Mathewsonová – Opačno (2): Mágyně (CooBoo)
 • Kiera Cassová – Siréna (CooBoo)
 • Radek Starý – Arila (1): Stříbrné město (CooBoo)
 • Sarah J. Maasová – Dvůr trnů a růží (3,5): Dvůr mrazu a hvězd (CooBoo)
 • Lily Sparks – Tábor zavržených (Egmont)
 • Jennifer L. Armentroutová – Žár těla a ohně (1): Ve stínu popela (Fragment)
 • Lisa Rosenbeckerová – Litersum? Polibek múzy (Fragment)
 • Richelle Mead – Vampýrská akademie (4): Krvavý slib (#booklab)

Fantasy

Deanna Raybourn - Podivný počátekDeanna Raybourn – Podivný počátek
Nakladatelství: Ocelot
Datum vydání: březen 2023

Londýn, 1887.
Po pohřbu své staropanenské tety může osiřelá Veronica Speedwellová pokračovat ve svých cestách po světě a věnovat se vědeckému bádání – a příležitostným milostným avantýrám. Zběhlá v lovu motýlů stejně jako v odhánění ctitelů, Veronika se hodlá vydat na svou životní cestu.
Osud má však jiné plány, když Veronika překazí svůj vlastní pokus o únos s pomocí záhadného německého barona, který jí nabídne útočiště v péči svého přítele Stokera, samotářského a mrzoutského přírodovědce. Než jí však baron stačí prozradit, co ví o spiknutí proti ní, je nalezen zavražděný – a Veronika se Stokerem se tak jako obezřetní partneři vydávají po stopě nepolapitelného útočníka, aby se dopátrali zlovolné pravdy.

Juraj Červenák – Dračí carevnaJuraj Červenák – Dračí carevna
Série: Bohatýr (2)
Nakladatelství: Argo
Datum vydání: březen 2023

Kyjevský vojevůdce Svjatoslav zvítězil nad Bulhary a upevňuje svou moc v povodí řeky Volhy. Ilja Muromec a ostatní bohatýři jsou ale jako na jehlách. Jejich úhlavní nepřítel, velekněz Tugarin, uprchl někam na sever. Svjatoslav souhlasí, aby se družina vydala po jeho stopách a jednou provždy s ním skoncovala. Bohatýři putují do divokých končin obývaných kmenem Čeremisů, ale tam štvanice zdaleka nekončí. Tugarin má totiž namířeno dál na sever, na území tajemných Čudů. Pověsti říkají, že někde v tamních lesích je brána do záhrobí, na divotvorný ostrov Bujan. Ten střeží neblaze proslulá čarodějná kněžna, kterou místní nazývají Baba Jaga – matka hadů. Ilja a jeho druhové musí znovu bojovat s dračími kouzly i s temnotou, která nakazila zrádné srdce v jejich vlastních řadách.

EV Knight – Čtvrtá děvkaEV Knight – Čtvrtá děvka
Nakladatelství: Golden Dog
Datum vydání: 6.3.2023

Když bylo Kenzi Brooks sedm, sledovala, jak si po dopravní nehodě bere Počmáraný muž duši jejího bratra. Ten den od něj dostala dárek – králičí packu pro štěstí. O šestnáct let později už na Počmáraného muže nevěří, věří v přežití a v detroitských slumech dělá, co může. Když Kenzi málem ubijí k smrti, náhodou osvobodí Lilith.
A Lilith se zlobí…
Chce se pomstít. Pomstít se Bohu a celému lidstvu za to, že ji za odmítnutí podřídit se degradovali na pouhou démonku. Sestaví apokalyptický plán, jak zničit všechny, kdo ji opustili. Zapomeňte na Čtyři jezdce, Lilith dává dohromady Čtyři děvky.
Povstane Kenzi proti ní, aby zachránila svět, nebo se stane Čtvrtou děvkou?

Ukázka z knihy Bohatýr: Dračí carevna
Zobrazte si PDF ukázky zde.

Dále vychází

 • Benedict Jacka – Alex Verus (5): Skrytý (Fantom Print)
 • Jonathan French – Souzené země (3): Svobodní bastardi (Host)
 • Matthew Ward – Trilogie Legacy (2): Odkaz oceli (Host)
 • Steven Erikson – Dům mrtvých (2): Malazská kniha padlých (Planeta9)
 • Marek Skřipský – Mystéria (2): Ostravský páter (Straky na vrbě)
 • Arkadij a Boris Strugačtí – Pondělí začíná v sobotu (Triton)

Sci-fi

C.M. Kornbluth, Frederik Pohl – Obchodníci s vesmíremC.M. Kornbluth, Frederik Pohl – Obchodníci s vesmírem
Nakladatelství: Argo, Triton
Datum vydání: 9.3.2023

Přelidněný svět, vlády a vše ostatní ovládají velké reklamní agentury, které rozpoutávají bezohlednou bitvu o největší kšeft lidské historie – o právo kolonizovat Venuši. Mitch Courtenay, šéftextař jedné z největších reklamních agentur, dostává za úkol získat dobrovolníky pro cestu a život na Venuši. Kdo by se ale dobrovolně vydal do takové pekelné díry dožít svůj život?
Zabití v rámci průmyslové msty se považuje za běžný přestupek, ale zabití bez výstrahy – to je obchodní urážka. Courtenay jen se štěstím uniká pokusům o vraždu, dostane se na jižní pól, na plantáže koncernu Chlorella i na osídlený Měsíc. Osud mu chystá překvapení za překvapením, s tím největším, jak se sluší a patří, nakonec.
Ale než Mitch skončí, budou se stát na palubu vesmírné lodi fronty.

Tomáš Petrásek – Bitva o GelidorTomáš Petrásek – Bitva o Gelidor
Série: Azhareida (1)
Nakladatelství: Epocha
Datum vydání: 13.3.2023

Končí jedenatřicáté století a pro kolonisty z hvězdné soustavy Efesuma je Země jen zpola zapomenutou vzpomínkou. Hlad po surovinách přivádí potomky pozemšťanů i na ledový měsíc Megan, zahalený oblaky mrazivé, smrtelně jedovaté mlhy. David Grinil, člen inspekce prověřující situaci na Meganu, se spolu se svými kolegy vydá po stopě nevyjasněných úmrtí místních pracovníků. Proti nim stojí nejen nehostinný cizí svět, ale i vedení těžařské firmy, které nechce připustit jakékoliv narušení práce. David a jeho přátelé postupně odhalují tajemství, které nikdy odhaleno být nemělo, a ocitají se ve smrtelném nebezpečí, lapeni mezi odlidštěnou mašinérií mocné korporace a světem tam venku, který jako by cokoli lidského zuřivě nenáviděl. Román ze vzdálené budoucnosti, který nabízí poctivou hard sci-fi s prvky napínavého detektivního příběhu ve strhujícím akčním finále.

Megan E. O'Keefeová – Rychlostní zbraňMegan E. O’Keefeová – Rychlostní zbraň
Série: Protektorát (1)
Nakladatelství: Host
Datum vydání: 15.3.2023

Space opera plná velkolepých vesmírných bitev, smrtonosné galaktické politiky a nevyzpytatelné umělé inteligence
Sanda si pamatuje, jak explodovala její stíhačka… a pak už nic. Čekala, že ji najdou její lidé a že po probuzení spatří přátelské tváře. Že ji zdravotníci dají dohromady a ona půjde znovu bojovat. Jenže ve skutečnosti se probudí o 230 let později, na opuštěné nepřátelské hvězdné lodi jménem Světlo Berossovo — ačkoli loď sama si raději říká Bero. Bero Sandě prozradí, že je po válce. Že došlo ke zničení celé Sluneční soustavy. Ale co dalšího se v oněch dvou stoletích přihodilo? V bezedných hlubinách kosmu je koneckonců možné úplně všechno.

Dmitry Glukhovsky – Na strážiDmitry Glukhovsky – Na stráži
Série: Stanoviště (1)
Nakladatelství: Laser
Datum vydání: 25.3.2023

Postapokalyptická novinka od vynikajícího autora trilogie Metro a hlasitého kritika Kremlu.
Rusko v blízké budoucnosti.
Po krátké a kruté občanské válce, v níž se sáhlo i po zakázaných zbraních, zůstal z Ruska jen zlomek jeho původní velikosti. Celé oblasti jsou zamořené a řeky otrávené. Hlavní město země se mezitím vrátilo k tomu, co jeho vládci považují za zlatý věk – k carskému impériu.
Jenže jednotlivá města nemají s vládou v Moskvě téměř žádný kontakt. Mladý Jegor pobývá na základně v Jaroslavli už několik let. Jeho nevlastní otec mu ztěžuje život, krásná Michelle o něj nemá zájem, a tak sní o světě za železničním mostem, na druhé straně řeky. Po tomto mostě však nikdo nepřešel desítky let.
Až do dnešního dne…

Jakub Mařík – V mrtvé zóněJakub Mařík – V mrtvé zóně
Série: UTSS Salamis (4)
Nakladatelství: Mystery Press
Datum vydání: 6.3.2023

Povstání na Novém Lagosu – nejkrvavější koloniální konflikt v novodobých dějinách, který neustal ani během války s Korzáry – dospěje ke svému konci, jeho vůdci generálu Taiwovi se však podaří uniknout. Povstalecká nákladní loď troufalým manévrem prorazí blokádu planety a skočí pryč ze soustavy, jen aby se z hyperprostoru vynořila v senzorovém dosahu UTSS Salamis.
Následné pronásledování zavede Salamis daleko za hranice kolonizovaného vesmíru, kde v prázdnotě mezi hvězdami nalezne staré bojiště, na kterém se před třinácti lety měla rozhodnout válka mezi Sépiany a Korzáry.
Když se na něm povstalci ukryjí, Salamis při jejich hledání narazí na nečekaný poklad. Na bojišti se mezi desítkami vraků možná skrývá první sépianské plavidlo, které kdy potkalo Korzáry, a v něm také odpověď na nejpalčivější otázky celé války: Kdo jsou Korzáři? Odkud pocházejí? A proč rozpoutali hned dvě mezihvězdné války?
Zničené lodě však své tajemství nevydají zadarmo a v mrtvé zóně se brzy bude znovu umírat.

Ukázka z knihy Azhereida – Bitva o Gelidor
Zobrazte si PDF ukázky zde.

Dále vychází

 • Alexej Osadčuk – Mirror World (3): Pouť vyděděnce (Fantom Print)
 • Jarmila Kašparová – Elektrickej strom (Straky na vrbě)
 • Tim Pratt – Dveře spánku (Triton)
 • Gareth L. Powell – Světlo neskutečných hvězd (Triton)
 • Isaac Asimov – Neznámý Asimov (Triton, Argo)

Tak schválně, kdo z vás se těšil na pořádnou nálož knižních novinek? Určitě všichni a teď si nemůžete vybrat, do čeho se pustit dříve. Kdybych vám měla napovědět, tak moje první volba bude rozhodně pokračování série UTSS, která je mým stoprocentním favoritem. Ale není to jediná kniha, která mi tentokrát přistane na poličce. Už aby vyšly a já mohla jít nakupovat!

Napadá mne – kde rádi nakupujete knihy?

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

 • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
 • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz