Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
 • Home
 • Knihy
 • Knižní festival v Ostravě v nové a lepší podobě přilákal autory české fantastiky

Knižní festival v Ostravě v nové a lepší podobě přilákal autory české fantastiky

Image

Ostrava letos, tak jako každý rok, uspořádala ve dnech 1.-3. března 2019 knižní festival otevírající dveře pro malé i velké milovníky těchto papírových kamarádů. Letos lákala na mnohem bohatší program, které mne opravdu dostal a plně uspokojil.

Letošní knižní festival dostal zcela nový háv. Pokud jste navštívili předchozí ročníky, jistě jste nyní byli překvapeni bohatostí programu a zcela nového vzhledu. Festival je navíc rozdělen do rozličných témat dle dnů a to 1. března Komiks, sci-fi a fantasy, 2. března Media a komunikace a 3. března Lidská práva a svoboda.

Jak jistě správně tušíte, přilákal mne právě páteční den zaměřený na fantastiku. Samozřejmě jsem nejprve ponakukovala po stáncích, copak mají za knihy, s tím, že nakoupím jen knihy na autogramiádu. Ale znáte to, jakmile zahlédnete knihu, kterou máte na seznamu přání, najednou se nejde udržet. Co se týče fantastické literatury, tentokrát přijelo opět větší množství nakladatelů. Mohli jste si tak vybírat tituly z nakladatelství Host, Epocha či Mytago. Pokud hledáte spíše young adult, pak nesmím zapomenout zmínit Albatros Media či Slovart. Letos se opět neobjevilo lokální nakladatelství Fantom Print, což je velká škoda.

 

Samozřejmě jsem nemohla také vynechat Knižní vesmír, stánek se spoustou úžasných drobností pro každého knihomola od přívěsků, placek či záložek po diáře, hrníčky či polštáře. Tam si vždycky vyberu něco pěkného pro sebe. Jinak pokud máte zájem poslechnout si nějakou audioknihu a zažít tento zcela nový knihomolský svět, můžete nakouknout do stánku Audiotéky. Když jsem tam byla já, obklopovala jej spousta dětí. Také se zde skrývá spousta kreativních koutků, kde se dá vyrobit něco pěkného a odnést si to domů.

Knižní festival ovšem dává důraz i na knihovnu, která zde měla velký prostor a dávala čtenářům možnost vzít si na rande knihu naslepo (takové ty knihy schované v obálkách s klíčovými slovy). A také je zde jedno místo, kde se nachází knihy vyřazené z knihovny, které si návštěvníci mohou vzít a odnést domů, aby tak knihy dostaly druhý život. Na knihovny je zaměřená také menší výstava s informativními tabulemi, jak to bylo s knihovnictvím v minulém století napříč zemí, regiony či městy. Já se místy opravdu pobavila.

 

Pokud jste komiksomilci, jistě vám na festivalu nesmí uniknout komiksová zeď, na které se nacházejí stovky výtvorů studentů základních škol. Na festivalu totiž každoročně vyhlašují výherce této komiksové soutěže a vy máte možnost si prohlédnout všechna díla a hledat nové talenty, o kterých třeba ještě uslyšíme.

Mimochodem, knižní festival je spojen také s cestovatelským festivalem, kam doporučuji se zastavit. Já tam vždycky chodím na nějaký ten domácí sýr či klobásky a letos jsem dala přednost brynzovým haluškám se slaninou. Vždycky tam mají něco úžasného k jídlo a občas neuškodí se porozhlédnou po možnostech regionu, kam vyrazit na výlet. A pokud jste výletníci a cestovatelé, nezapomeňte hlavně nakouknout na můj druhý web S batohem na cestách.

 

Co se týče besed, probíhaly tentokrát na dvou scénách, takže bylo potřeba si promyslet, kam se opravdu chci podívat více. Nakonec jsem zamířila na první besedu s Petrou Slovákovou, které bude 18. března vycházet nová kniha Střípky času u nakladatelství Host. Je to její první young adult kniha, která se inspirovala tématem cestování v čase, promluvila ovšem také o svých dalších knižních plánech a rozhodně na své čtenáře myslí i s pokračováním Démona z East Endu. Nezapomněla také promluvit o Fantastické Ostravě, 2. ročníku festivalu fantasy, sci-fi a komiksu konaném v Ostravě tentokrát v datu 29.-30. června. Bude tam připraven nejen bohatý program, ale také hodně zajímavá jména z oblasti literatury. Petra Slováková je známá především svojí láskou ke steampunku, který promítá nejen ve svých knihách, ale také do svých kostýmů. Právě o cosplayi a kostýmech promluvila na další besedě s cosplayerkou Hailyn Cosplay, která byla opravdu zajímavá. Obě tak diváky provedly nejen historií tohoto netradičního koníčku, ale také o kategoriích, náročnosti výroby kostýmů včetně nějakých ukázek. Mě opravdu ohromila „mechanická“ ruka od Petry Slovákové.

Nezapomeňte se podívat na záznam z festivalu, kde Petra Slováková představuje svoji novou knihu Střípky času.

 

Zamířila jsem také na besedu s Haninou Veselou, která se jala role představení knižních a herní řad nakladatelství Mytago. Představila nám stěžejní řadu Lone Wolf, na který má nakoupeno nakladatelství práva a slibuje, že vydá komplet všech 30 dílů. Mimochodem je to jeden z prvních gamebooků, který vyšel v originále již v roce 1984. Kromě toho se dočkáme spjatých klasických knih, RPG hry a aktuálně se překládá i komiks. Pokud se vám líbil gamebook Rytíř temného slunce, což je u nás fakt nejobsáhlejší gamebook, od autora se bude překládat další kniha Metal Heroes and the Fate of Rock. Já se zamilovala do gamebooku Alenčina noční můra v Říši divů, který se mi ještě nepovedl úspěšně dohrát a Hanina Veselá aktuálně pracuje na překladu dalšího hororově laděného gamebooku od stejného autora Wicked Wizard of Oz, ve kterém bude 38 úžasných ilustrací. Jinak pokud hledáte nějakou tu informaci o chystaném RPG, abyste si mohli zahrát na hrdiny, pak Mytago připravuje překlad RPG Forbidden lands.

Když jsem měla chvilku čas, zaskočila jsem také na druhou scénu, kde probíhaly přednášky ze světa Star Wars. Já tam nakoukla, když se zrovna rozebíraly starší komiksy od Dark Horse a jejich příběhy. Kromě toho se nakouklo i na novější série opět pod Marvelem, které měly opravdu krásnou kresbu. Jinak zde byl také Star Wars koutek od The Rebel Legion – Lion Base, kam jste se mohli zastavit, popovídat si či vyfotit se.

 

Korunou večera se stala beseda nesoucí název Kotleta, Fuchs a Sněgoňová aneb Tlustý, ošklivý a malá z Fantastické Epochy. Jak už vám název napoví, na besedě se rozhodli zazářit rovnou tři autoři najednou a kdo zná jejich díla, rozhodně ví, že tohle nebyla beseda pro mladší diváky. Každopádně všichni si opravdu užívali osobitý humor autorů a nikomu nevadilo, že se moderátorka besedy ztratila bůh-ví-kam. Nakonec byla vytažena divačka z publika, která dostala do rukou mikrofon a celkově si tito tři spisovatelé nebrali servítky s čímkoliv a jakýmkoliv tématem. Jediné, co je zastavilo, bylo zavírání veletrhu, tak trochu se totiž neuhlídal čas, protože návštěvníci i autoři se opravdu bavili.

Nezapomeňte zhlédnout záznam z besedy Tlustý, ošklivý a malá z Fantastické Epochy.

Přiznám se, že jsem velmi nerada opouštěla prostory festivalu, ale to máte tak, když si kvůli knižním nákupům domluvíte odvoz a dotyčný  tam musí na vás čekat více jak půl hodiny kvůli perfektní besedě. To pak musíte utíkat, což mne opravdu zamrzelo, že jsem se nemohla déle zastavit a popovídat si. Hlavně doufám, že stejně laděného festivalu se dočkáme i v dalších letech a ostravský knižní festival si svoji novou úroveň udrží, protože tak přiláká spousty čtenářů (a snad i další nakladatele).

První den vám sice již utekl, ale co sobota a neděle? Zajedete se na knižní festival podívat také?


Bonusové okénko: Nové knihy a podpisy

A co všechno jsem si tentokrát nakoupila? Původně jsem si šla pouze pro knihy na autogramy, jenže nakonec jsem se trošičku rozšoupla, když jsem zahlédla tituly, po kterých toužím.

 

 • Vlastislav Toman – IKS Strážci času
 • Alena Ježková – Dračí polévka
 • Aciman Andre – Dej mi své jméno
 • N.K. Jemisinová – Páté roční období
 • Petra Slováková – Démon z East Endu
 • Veselá Hanina – Krev teče vždycky červená
 • Sněgoňová Kristýna – Krev pro rusalku
 • Oskar Fuchs – Hitokiri

A co se týče autogramů, můžete nahlédnout níže na mé nové přírůstky. Hanině Veselé moc děkuji za kresbu želviček (které prý doma má a vždy je nějak začlení od svých knih) při svatebním tanci.

 

Podělte se o článek s přáteli

6 Komentáře
 • stuprum napsal:

  Zašel bych, ale od Černé louky mě dělí oceán. :)

  • Dragell napsal:

   A to doslova nebo jen řečnicky? :)
   Já mám někdy pocit, že to mám všude taky daleko. Sice nebydlím na konci světa, ale na konci republiky ano :D

 • K napsal:

  Letos, když jsem viděla program, tak jsem reálně uvažovala, že tu dlouhou cestu podstoupím. Ale pak se naplánovaly rodinné oslavy a nakonec mi to nebylo souzeno :D Na záznamy z besed se ale moc ráda podívám, děkuji :)

  • Dragell napsal:

   Letos to byla opravdu parádní změna a lákavý program, tak snad to bude další rok také takové a už se ti zadaří dojet :)

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz