Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Karty mrtvého muže | Pirátská plavba po všech mořích

Karty mrtvého muže

„Pal!“ ozvalo se z lodní paluby, načež tento povel následovala salva z nabitých děl. Tříštění nepřátelské lodi, jak z ní dělové koule dělaly třísky, doprovázel křik zraněných mužů. „Tak tihle nám poklad už neseberou, pal!“

Karty mrtvého mužeVIZITKA
Název: Karty mrtvého muže
Autor: Chris Bray, Derek Paxton, Leo Li
Vydavatel: Mindok
Herní doba: 15 min
Počet hráčů: 2-4
Vhodnost: 10+
Rok vydání: 2016
Orientační cena: 279 Kč

Můžete koupit u vydavatelství Mindok

Piráti netouží po ničem jiném než objevit ztracený poklad, jenže než dosáhnou vytoužené cíle, může se jim do cesty postavit celá řada mýtických stvoření jako jsou mořské panny či kraken. Mohou ale také narazit na jiné pátrače po pokladu, které je potřeba odstranit ze světa. Někdy se pak stává výhodou v dalším postupu, když narazí na vědmu, která předpoví jejich možný osud. Jak si povede zrovna vaše posádka a dosáhnete zdárného vítězství?

A JAK TO TEDY FUNGUJE?

Na stole leží dobírací balíček, (budoucí) odhazovací balíček a herní plocha. Dále před sebou postupně každý hráč buduje sbírku svých karet a to následujícím způsobem.

Pokud jste právě vy hráč na tahu, pak z dobíracího balíčku na herní plochu postupně otáčíte karty. Je jen na vás, kolik jich otočíte, kdy otáčení stopnete, vašim cílem je nabrat jich co nejvíce s nejvyšší hodnotou. Avšak jakmile otočíte na herní plochu symbol karty, která se tam již nachází, celá herní řada je spálena a jde do odhazovacího balíčku. Jestliže utnete hru a na stole nejsou dva totožné symboly, karty přechází do vašeho vlastnictví. Pak hraje další hráč a začíná otáčet na herní plochu z dobíracího balíčku novou řadu karet.

Karty mrtvého muže

Hráči před sebou vytvářejí sloupky získaných karet, kdy na sebe skládají karty se stejným symbolem od nejmenšího čísla po nejvyšší nahoře. Na konci hry se totiž sčítá bodové skóre vrchních karet. V průběhu hry vám ovšem mohou být některé karty odcizeny, protože každá z nich má své speciální efekty, které při jejich vyložení na herní plochu daný hráč zahraje.

Druhy karet

 • Věštecká koule – umožňuje nahlédnout na další kartu z dobíracího balíčku, takže se můžete rozhodnout, zda ji vyložíte nebo ukončíte kolo
 • Šavle – ukradne jednu kartu protihráče, kterou musíte ihned zahrát
 • Kraken – je nutné otočit další dvě karty, než budete moci vybrat bank
 • Mapa – z odhazovacího balíčku sejměte vrchní 3 karty a jednu z nich zahrajte
 • Mořská panna – nemá speciální efekt, ale její karty nabývají větších hodnot
 • Hák – Zahrajte jednu z karet již vámi získaných (vyložených před sebou), její efekt se znovu vyvolá
 • Truhla – pokud je na stole vyložena zároveň truhla a klíč, kořist se po dokončení hry zdvojnásobuje z dobíracího balíčku
 • Klíč – je potřeba k odemčení truhly
 • Kotva – funguje jako záchrana, neboť i když otočíte dvě stejné karty a ukončíte tak své kolo, karty vyložené před kotvou se nespálí a získáváte je na své kupky (kotva samotná se pálí)
 • Kanón – zničte kartu některého ze soupeřů

Karty se dají navzájem zajímavě kombinovat a ačkoliv je hra především o náhodě a zákeřných útoků od soupeřů, s vhodnou strategií na přicházející karty můžete dosáhnout zajímavých výsledků.

Karty mrtvého muže - druhy karet Karty mrtvého muže - herní kolo a výklad karet

To vše ovšem ještě zamíchávají karty osobností, kdy si z počátku dvě náhodné nalosujete a z nich vyberete pro sebe tu pravou. Každá osobnost má totiž zajímavé schopnosti, které zajímavě zamíchají s hrou. Můžete tak být najednou schopný jasnovidec, která při zahrání křišťálové koule může nahlédnout až na 3 vrchní karty nebo třeba dělmistr, který při použití kanónu neodhazuje pouze jednu (vrchní) kartu ze soupeřova balíčku, ale bere rovnou celý sloupec karet se stejným symbolem do odhazovacího balíčku. Komu by se taková speciální výhoda nelíbila? No jedině vašim soupeřům.

Pokud máte hru už nějakou dobu a chcete ji trochu obměnit, pak i na to Karty mrtvého muže myslí a nabízí několik obměn. Jedna z nich je o snížení bodů za mořskou panu, ovšem přidání efektu, kdy již vyloženou kartu na herní ploše přesunete za právě vyloženou mořskou pannu a její efekt se zahraje znovu.

JAK VYHRÁT?

Hra končí, jakmile dojde dobírací balíček. V té chvíli si všichni hráči sečtou hodnoty nejvyšších karet od každého symbolu. Kdo má nejvíce bodů, vyhrál.

STYLIZACE HRY

Karty mrtvého muže jsou nádherně ilustrované v pirátské tematice, které symbolizují vaši plavbu. O to více vše ožívá v reálné pouti, když před sebou máte vyobrazenou herní pirátskou postavu, do které se vžíváte a bojujete zákeřně se speciálními schopnostmi za své vítězství.

Karty mrtvého muže - herní postavy Karty mrtvého muže - speciální hra

ZÁVĚREČNÉ HODNOCENÍ

Příjemná svižná hra, lehce pochopitelná, u které se zabaví celá rodina. Tak akorát na sbalení do batohu třeba někam k vodě nebo na kolo při odpočinkové zastávce. Ačkoliv je zde velmi důležitým prvkem náhoda, přeci jen ji můžete ovlivnit a obrátit ve svůj prospěch při správném využití efektů karet a záškodničení ostatním hráčům. Někdy se tak i vítězem může stát nenápadný hráč s minimálním ziskem bodů, když všem ostatním se karetní zisky sestřelují např. kanonem.

Pro

 • Poměrně jednoduchá na pochopení (v průběhu jednoho kola)
 • Záškodničení
 • I přes notný podíl náhody se dají uplatnit vhodné strategie pro lepší výsledky hraní
 • Pro malé i velké, čistě obrazový materiál + čísla

Proti

 • Velký podíl náhody
Moje hodnocení: 8/10

Podělte se o článek s přáteli

1 Komentáře
 • stuprum napsal:

  Nevím, jestli úplně chci hrát karty po mrtvém!

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz