Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

John Wyndham – Den Trifidů (Norbert Lichý)

Image

Může se to stát ze dne na den. Nepředvídatelná katastrofa, která nás uvrhne do konce dnů lidstva. A nemusí to být zrovna vyhrocené klimatické podmínky, stačí jediné, co dokáže člověka zahubit kvůli jeho zpohodlnělému životu – ztráta zraku.

Příběh

Představte si, že se probudíte na nemocničním lůžku a něco je jinak. Už nějakou dobu zde ležíte, a tak tušíte, že se už měla ukázat sestra i doktor na ranní kontrolu. Přesně to se stalo Billovi, který leží v nemocnici s obvázanýma očima, a tak se nemůže rozhlédnout, co se děje. Ale jelikož mu má být dnes obvaz sundán, sám tak nakonec učiní, aby se mohl vydat do podivně ztichlých chodeb nemocnice.

Jak se dozvídá, tak všichni lidé při pozorování podivného světelného úkazu na nočním nebi oslepli a byl to právě obvaz, který nakonec zachránil jeho zrak. To by ještě lidstvo nepřineslo do totální záhuby, kdyby se v tomto světě nepěstovala zvláštní masožravá rostlina. Umí se pohybovat, má jedovatý jazyk, který vystřeluje do okolí a dokud lidé viděli, vládli nad nimi. Chovali je v ohradách na lisování oleje, měli je doma jako domácího mazlíčka jen se zastřihnutým jazykem. A teď nastala chvíle, kdy se tyto rostliny využily situace a vyrazily do svého malého boje proti utlačovateli.

Mohlo by vás zajímat
Kniha Den trifidů u nás vyšla už v mnoha vydáních, poprvé v roce 1972 (originál vyšel poprvé v roce 1951) a stále přitahuje nové a nové čtenáře. Proto není divu, že vznikly i seriály a filmy na motivy tohoto příběhu zobrazujícího postapokalyptickou budoucnost. Dvakrát byl text také načten v rozhlasové podobě a ta poslední z roku 2017, kterou pro Český rozhlas Ostrava načetl Norbert Lichý, získala ocenění Audiokniha roku 2017 v kategorii Nejlepší interpret.

Styl psaní

I když uplynulo téměř 70 let od vydání tohoto sci-fi díla, i dnešním generacím má co říct a je to takové to must-read, které byste měli alespoň jednou za život mít v ruce. Ačkoliv zde vzhledem k době napsání nenajdete žádné moderní technologie a probíjení se nepřáteli hlava nehlava, příběh stále dokáže promlouvat k dnešním čtenářům. Jeho hlavním zaměřením je totiž reakce na náhle vzniklou katastrofu, kdy člověk přestává být nejvýše v potravním řetězci a nepřemožitelným predátorem. A není to jen reakce, jak se zachovám v takové krizové situace, zda je lepší venkov nebo město, ale hlavně jak se budou lidé chovat sami k sobě.

Ve většině současných postapo příběhů figuruje především mimozemská civilizace, která přiletí k Zemi a začne si nárokovat místo na ní. John Wyndham nám ale představuje něco trochu jiného – stačí ztratit zrak a příroda se může lehce obrátit proti nám. Jak bychom se náhle po ztrátě toho nejdůležitějšího smyslu o sebe dokázali postarat a hlavně jak bychom se dokázali bránit? Protože je to právě náš výtvor, který nás může zabít – farmy zdivočelých rostlin, které se nejen živý mršinami, ale dokážou velmi efektivně zabíjet. Rostliny, které jdou za hlukem a vnímají pohyb. Bez lidské kontroly se vše může během okamžiku vymknout kontrole.

Příběh sleduje především osud hlavního hrdiny Billa, který se jako jeden z mála šťastných potuluje po Zemi se zrakem a sleduje všechny ty změny. Snaží se reagovat a zapojit ke skupinám tak, aby byl v co největším bezpečí. Samozřejmě během své pouti potkává i další postavy, společně jsou konfrontování tehdejším fungováním světa a tím novým a průběžně se vyvíjejí vzhledem k prožitým situacím. Nad vším se zamýšlejí a přednášejí nám tak spousty filozofických úvah, ačkoliv ne vždy se shodnou, co je pro jedince a společnost nejlepší.

Audio

Namluvení audioknihy se ujal Norbert Lichý, který se svým hlubokým hlasem a výborným přednesem dodal příběhu patřičnou atmosféru. Navíc se velmi obratně hlasově přizpůsobí jak zpívajícímu opilci se zhrublým hlasem, tak jemnému hlasu ženskému.

Velmi se mi líbí, jak se v nahrávce pracuje se zvukem, hlas interpreta je občas oddálen třeba v případě dvou vzdálených postav, kdy celé dílo nabývá na prostorovosti. Důležitým prvkem je zde také hudba oddělující jednotlivé části, které dominují smyčcové nástroje. Ty dotvářejí napětí, snaží se rozdrásat naše klidné vědomí a naladit nás na vlnu příběhu. Možná jsou úseky krapet delší, ale mě samotné to příliš nepřekáželo.

Jednu malou chybku tato audiokniha má a možná to poznáte i podle celkového času nahrávky, který činí něco lehce přes 6 hodin. Bohužel se jedná o zkrácenou a upravenou verzi původního díla. Je to škoda, určitě by stálo za to nahrát tento zajímavý příběh v plném rozsahu, ale i přesto má svým posluchačům mnohé co říct.

Obal

Přiznám se, že obal mne k této audioknize nepřitáhl. Bylo to spíše už dřívější povědomí o tomto titulu a také dále udělení ceny za nejlepšího interpreta za rok 2017. I přesto, že ke knize přijdou lidé, kteří ji nějaký způsobem znají, myslím si, že by se na lákajícím vzhledu přebalu dalo zapracovat a nalákat i nové neznalé posluchače.

Ukázka

Hodnocení audioknihy

Neuvěřitelné a nadčasové dílo, které má i po tolika desítkách let co říct aktuálním čtenářům. Jeden z důkazů, že je potřeba se vracet i ke starším knihám. Tentokrát je lidský svět uvržen do svého konce – většina lidí oslepla a jejich nejděsivější výtvor, masožravé rostliny si začnou přebírat nadvládu nad světem. Kniha není žádným akčním krvákem, ačkoliv nějaké ty výstřely zazní. Přináší nám zamyšlení se nad novým chodem světa, jak by se lidé mohli a neměli zachovat a jaké principy dřívější společnosti již upadají. Kniha má své tempo, dostane vás neotřelým vyprávěním nejen hlavního hrdiny, ale také audioknižním interpretem Norbertem Lichým. Ten se bravurně hlasově adaptuje na jakoukoliv postavu a prohloubí prožitek z příběhu. Škoda jen, že audioknižní verze je oproti původní knižní předlohy zkrácená.

Moje hodnocení: 10/10

Závěrečné shrnutí

Autor: John Wyndham
Interpret: Norbert Lichý
Titul: Den Trifidů
Žánr: Sci-fi
Délka: 6h 15min
Vydavatelství: Radioservis
Rok vydání: 2017
Moje hodnocení: 10/10

Fotografie obálky převzaty z goodreads.com a wikipedia.com.

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz