Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Fantasy
  • Jan Tkáč – Nečekané dobrodružství draka Ilíka | Víte o tom, že v Beskydech žijí draci?

Jan Tkáč – Nečekané dobrodružství draka Ilíka | Víte o tom, že v Beskydech žijí draci?

Recenze knihy Kroniky Beskydských draků

Beskydská krajina je kouzelná, hotová divočina a jediné místo u nás, kde žijí i tací medvědi. Tak proč by se támhle za tím křovím nemohl ukrývat třeba i jeden neposedný drak?

Jan Tkáč - Kroniky beskydských draků: Nečekané dobrodružství draka Ilíka

Jan Tkáč – Nečekané dobrodružství draka Ilíka

Série: Kroniky beskydských draků (1)
První české vydání: 2024

Není to tak dlouho, co byste Jana Tkáče objevili nejspíše jen za klávesnicí počítače jakožto ajťáka. Někdy je těch technologií ale přemíru a je potřeba změnit směřování života. Třeba tím, že vyrazíte do přírody a vzhledem k tomu, že má autor Beskydy, dá se říct, za rohem, pustil se do dobrodružných toulek tímto směrem. Postupně si začal všímat zvláštních útvarů v přírodě, až vznikla skupina objevující beskydské bytosti. První kniha o nich na sebe nenechala dlouho čekat.

Že nevíte, že u nás žijí také draci? Tak to je vlastně správně, protože malí jablunkovští draci přebývající v Beskydech si tohle tajemství pečlivě střeží. Tedy do momentu, kdy se jeden z jejich dráčků ztratí.

Ilík je se svými kamarády poměrně neposeda. Všechno potřebuje vědět, strká nos, kam nemá a tahle jeho všetečnost jej nakonec zavede za hranice bezpečného domova. Protože jak se ukáže, malí jablunkovští draci nejsou jediným druhem draků, kteří tady žijí.

Ukázka z knihy Nečekané dobrodružství draka Ilíka

Od našeho vylíhnutí už uplynulo deset let.
„Ilíku, už vstávání je čas, do školy musíš zas,“ zazpívala mi máma do ucha medovým hláskem. Dneska
měla dobrou náladu, a tak přihodila další verš: „Protáhni svá křídýlka a vyletíš z bidýlka.“
„Ještě ne, mami,“ zkusil jsem ji rozespale odehnat.
„K snídani jsou piniové palačinky s čekankovým sirupem,“ pokračovala zpěvavě, zatímco mi
přerovnávala věci v pokoji. „A sedí u nich Ája…“
„To ne!“ prudce jsem se posadil na posteli. Já i moje sestra jsme máminy palačinky milovali. Jestli
okamžitě nevyrazím do kuchyně, nezbude na mě ani drobeček. I když se s Ájou máme moc rádi, jak
jde o jídlo, nezná bratra. Ne nadarmo mají jablunkovští draci pořekadlo „Hladový jako mladá
dračice“.

– kapitola 7: Jak zjistit tajemství magických rohů

Pod drobnohledem

Máte doma školáky dobrodruhy a chcete je na chvilku zklidnit a nechat prožít dobrodružství třebas s knihou? S Kronikami beskydských draků se děti podívají do Beskyd, navštíví některá známá místa a to vše po boků malého desetiletého dráčka, který má svoji partičku přátel a když zrovna nechodí do školy, kde čerpá znalosti, tak s nimi lumpačí.

Kam takové lumpárny vedou, to už prozradí samotná kniha Nečekaná dobrodružství draka Ilíka. Již nyní ale mohu prozradit, že po cestě dráče narazí na spoustu rozmanitých kouzelných bytostí, kdy jejich vzezřením se spisovatel Jan Tkáč inspiroval v reálné beskydské přírodě. Pokud totiž při svých túrách budete dávat bedlivý pozor, naleznete v krajině mnohé tvary a obličeje.

Kniha nás zavede na úplný začátek Ilíkova života, ještě k vajíčku, takže čtenář se seznámí s takovým kompletním vývojem a životem draků v Beskydech. První část knihy je taková hravější, milejší a více dětská. Postupně ovšem dobrodružství nabírá na obrátkách a závěr knihy s sebou nese jeden temnější okamžik se vzpomínkou na válku, v které draci bojovali. Je tak nutno se zamyslet, jestli zrovna vaše dítě nebude mít s tematikou války a umírání problém a odtud bych se i odpíchla ohledně vhodnosti. Těžko ovšem nastavovat věkovou hranici, protože každé dítě je jinak citlivé.

Kniha aktuálně bojuje o své vydání na Doniu.
Buďte u jejího zrodu a přispějte na ni nějakou tou korunou.

Každopádně kniha je bohatě ilustrovaná od výtvarnice Iny Kreisingerové, která vdechla Ilíkovi život v té obrazové rovině. Spousta ilustrací doplňujících text se nese v jednoduchých černobílých kresbách. Některé si ovšem vysloužily i barevné oživení. Pokud vaše dítko není příliš aktivní čtenář, u obrázku si tak může pohodlně odpočinout. A to není jediný způsob.

Do knihy totiž přibudou QR kódy (ty jsem ještě neměla možnost vyzkoušet), které přinesou nějaké ty zajímavosti a nebo dokonce mohou vašeho malého dobrodruha poslat také na jeho vlastní malou výpravu ven. Pokud tak chcete přitáhnout ke čtení školáka, který jen drží telefon v ruce, je tohle cesta, jak zkombinovat jeho zájmy a třeba ukout novou lásku ke čtení.

Nutno podotknout, že ačkoliv kniha dostává uspokojivého zakončení, přeci jenom v závěru rozehrává nový příběh. Věřím tedy, že tohhle nejsou poslední Kroniky beskydských draků, do kterých nakukujeme a snad se dočkáme brzkého pokračování malých jablunkovských draků.

Závěrečné slovo

Pokud hledáte knihu, která by měla vašeho školáka přivést od mobilu ke čtení, jste tady na správné adrese. Knihu doplňují QR kódy s dalšími bonusy, Kroniky beskydských draků jsou navíc plné obrázků a dobrodružství vás zavede do krásné české lokality. Třeba tam nakonec budete muset zamířit na túru a zažít tu podívanou na vlastní oči. A když se pozorně budete rozhlížet, třeba nějakého toho lesního mužíčka a skřítka spatříte na vlastní oči.

Moje hodnocení: 8/10

Jan Tkáč - Kroniky beskydských draků: Nečekané dobrodružství draka Ilíka

Autor: Jan Tkáč
Série: Kroniky beskydských draků
Název: Nečekané dobrodružství draka Ilíka
Žánr: Fantasy pro děti
Vazba: Pevná
Nakladatelství: Tajemné Beskydy
Rok vydání: 2024

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz