Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Filmové recenze
  • Hra na oliheň (3. série) | Finále smrtících her, které vás rozebere na kousky

Hra na oliheň (3. série) | Finále smrtících her, které vás rozebere na kousky

Recenze seriálu Hra na oliheň 3

Na ostrově znovu zazní dětské melodie. Jenže žádný doprovodný smích opravdu neuslyšíte. Třetí série Hry na oliheň je návratem do známého světa, ale s novou mírou tíhy. Hlubší vztahy, tíživé emoce, zrada a především rozhodnutí, která nevytřesete z hlavy ještě dlouho po dodívání.

UPOZORNĚNÍ: Jedná se o 3. sérii seriálu Hra na oliheň, tudíž pokud jste tento seriál doposud neviděli, článek pro vás obsahuje spoilery!

Velkolepé finále smrtících her

Po neúspěšné vzpouře je třeba čelit svým následkům a pokračovat ve hře. Protože dokud většina zúčastněných neodhlasuje konec, budou hry pokračovat dál, dokud se nedoberou ke svému vítězi. A vzhledem k tomu, že během povstání padla většina hráčů, kteří si přáli prosadit konec, je jasné, že živý se odtud dostane jen málokdo.

Ki-hun se noří sám do sebe a už není tím zářným symbolem boje za svobodu. Je pochmurnou postavičkou, která zapříčinila smrt mnohých. Přál si pomoc a přesto je zničil. Je cílem posměšků, urážek a zklamaných pohledů. Dokáže se ale ještě jednou vzepřít frontmanovi nebo jej hry nadobro semelou?

Trailer k seriálu Hra na oliheň 3

Pod drobnohledem

Jak už jsem zmiňovala v recenzi předchozí série, 2. a 3. série jsou jeden kompaktní příběh, který byl prostě jen přeseknut v půli. O to více to je cítit, když nyní navážete touto závěrečnou sérií. Emoce se opět velmi silně rozvíří a atmosféra je hutná. Tato série si vzala na paškál totiž jedno zásadní téma, které se prolíná napříč jednotlivými dějovými linkami a tím jsou rodiče a jejich děti. Palčivá rozhodnutí, oběti, upřednostnění zájmů svých nebo druhých. Přímá smrt. Co vše se bude mezi rodiče a jejich děti stavět? A co uděláme pro ty, které milujeme?

Na scénu se vrací známé postavy z předchozí série. Ačkoliv hlavní postavou, okolo které se točí všechny série Hry na oliheň, je Ki-hun, není jediným, kdo vypráví svůj příběh. Ať už jsou to rozvíjející se pozadí jednotlivých postav nebo proměnlivé vzájemné vztahy, které vykreslují jejich charaktery o něco hlouběji (a možná tomu napomáhá fakt, že už nám zbývá jen málo soutěžících, na které se soustředíme). Třeba ona herní dvojice postarší matky se synem se vám vryje pod kůži. I přes menší počet dílů je tato série o to bohatější.

Na rozdíl od předchozích sérií se tentokrát odehrají pouze tři hry (a těžko říct, jestli tu poslední počítat jako hru). To ale neznamená, že by byla nouze o napětí. Každá z nich je vypjatá, s překvapivými kličkami a zvraty, ale i akčními momenty. Hry mi přijdou dokonce nápaditější a na obrazovkách rozhodně zaujmou a vtáhnou diváka mnohem více.

Ani tentokrát se nevyhneme demokratickému hlasování o pokračování nebo ukončení her. Co pro člověka znamená život jiných a, dá se říct, i jeho vlastní? Kdy už konečně bude mít peněz dost, aby přestal bažit po dalších za možnou nejvyšší cenu? Není to vlastně tak trochu odraz dnešní společnosti, která se do úmoru žene za výdělkem a ztrácí tak smysl života či čas na vlastní rodinu?

TIP: Zkuste si zadat do Google vyhledávání „Hra na oliheň 3„. Kromě výsledků se vám objeví drobná kartička, po jejímž rozkliknutí se vám objeví minihra.

Tíživé téma odlehčují nejen kulisy her, které jsou opět dětské, aby podpořily ono pozadí našeho dětství, ale také filmově využitá pestrá paleta čistých, sytých barev. Až na vedlejší dějové linky se budeme pohybovat v prostředí, kde bude vypadat jako z dětského seriálu a i tak to překvapivě nikterak neubírá na děsivé atmosféře.

Za slabinu celé série považuji zpracování dějové linky policisty Jun-hoa. Opět se vracíme k jeho dějové linii hledání ostrova s hrami, ale jeho příběh působí nedotaženě. Zůstává tu mnoho otázek a potenciál, který tvůrci nevyužili. Jeho hledání bratra mohlo vyústit v bohatější představení fungování celých her.

Závěr celého seriálu, stejně tak jako průběžný děj, je neméně překvapivý a nepředvídatelný. Celkově se uzavřou veškeré příběhy i vedlejších postav, které jsme v průběhu sledovali. Všechno to na vás emocionálně dopadne s takovou tou tečkou, že ať jsme na tom jakkoliv, nikdy nejsme na světě sami. Náš život je vždy spjatý s osudy jiných a je potřeba myslet i na ně, ne jen na sebe.

Hra na oliheň se s námi nakonec loučí momentem, který naznačuje, že by nás teoreticky mohlo čekat pokračování, ať již filmové nebo seriálové, které by tentokrát vystoupilo mimo hranice Jižní Koreje. Otázkou je, jak moc to v rukou Netflixu a jeho americké produkce může být fungující, neboť obsazení a postavy nebyly prvoplánové, vše bylo do puntíku propracované a mělo svůj smysl. No, nechejme se překvapit, jestli nás něco čeká dál. Každopádně bylo by super zažít hry s jinými kulturně zasazenými dětskými hrami.


Mohlo by vás zajímat


Závěrečné shrnutí

Pokud po slabší druhé sérii Hry na oliheň přemýšlíte, zda pokračovat dál, rozhodně neváhejte. Squid game opět šlápne do pedálů a přinese vám nálož emocí, napětí, akce a atmosféry. Parádně se popere se uzavření dějových linek a ačkoliv nabídne méně her, rozhodně si je daleko více užijete. Tak nač čekáte? Pojďte dokoukat Ki-hunův boj porit frontmanovi.

Moje hodnocení: 8/10

Hra na oliheň 3

Seriál Hra na olihen

  • 1. série (2021)
  • 2. série (2024)
  • 3. série (2025)

Hra na oliheň (Ojing-eo geim)
Jižní Korea v roce 2021-2025
Akční thriller
Délka: S1 9x50min, S2 7x60min, S3 6x60min
Režie: Dong-hyeok Hwang
Scénář: Dong-hyeok Hwang
Hudba: Jae-il Jung
Hrají: Jeong-jae Lee, Byung-hun Lee, Ha-joon Wi, Gyuyoung Park, Si-wan Yim a další

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 33 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Instagram

Podpořte mne

Podpořte chod této stránky a pořádání čtenářského klubu skrze Patreon. Každý měsíc tam naleznete záznam besedy s vybraným českým spisovatelem.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu se pustíme do společného čtení knihy Tři čtvrtě na šílenství od spisovatelky Jely Abasové, tak se neváhejte zapojit a zakupte si knihu ještě dnes. Společné online setkání proběhne v pátek 4.7.2025. Program je následující:

  • 17:00 – debata o knize Tři čtvrtě na šílenství
  • 18:00 – autorské čtení 3 českých spisovatelů

 

| Odkaz pro online setkání zde |
| Společné čtení na Discordu (pozvánka)|
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí?
Jela Abasová – Tři čtvrtě na šílenství

© 2015-2025 Dragell | friedelova@dragell.cz