Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Fantom (Fantom staré Prahy)

Image

V ulicích staré Prahy se pohybuje nebezpečný zločinec, a tak se sem sjíždějí ti nejlepší detektivové, které ho musí společnými silami dopadnout. Povede se jim předpokládat fantomův další tah a tak jej dopadnout nebo budou jen zmateně sledovat vychladlé stopy na místech, kudy tento padouch prošel již dávno?

Fantom (Fantom staré Prahy)

Vizitka

Název: Fantom
Výrobce: Bonaparte
Herní doba: 20-60 min
Počet hráčů: 2-6
Vhodnost: 8+
Orientační cena: 299 Kč

Pojďte si zahrát na detektivy, kteří se prohání uličkami starého města Prahy. Správnou atmosféru navozují dopravní prostředky, kdy metro zde ještě nejezdilo a tak nejrychlejším spojem je tramvaj, ovšem nejsnáze sehnatelnou se stává drožka, která stojí na každém rohu.

Nebo se raději vžijete do role tajemného fantoma utíkajícího před spravedlností? Povede se vám detektivy zmást, svést z cesty a utéct? Nebo se necháte sami překvapit, když těsně před vámi se jeden z nich vynoří z taxíku?

Fantom (Fantom staré Prahy)

Varianta hry, kterou uvidíte na fotografiích, je staršího data vydání. Již vyšla reedice, ve které jsou větší karty se symboly dopravy nahrazeny malými tvrdými kartičkami. Hráči tak přesně mají přehled, kdo může kolik dopravních prostředků daného druhu ještě použít.

Obsahuje

Hra obsahuje herní plán, po kterém se pohybují detektivové a fantom. Dále také tabulku pro tajné pohyby fantoma, 6 figurek a karty pro pohyb: drožku, taxi, tramvaj, parník a dvojtah.
Navíc bude ke hře potřeba bílá čtvrtka a tužka.

Fantom (Fantom staré Prahy)

Příprava hry

Hráči se dohodnou, kdo bude fantom, ten obdrží černou figurku, čtvrtku papíru, tužku a tabulku pro zapisování jeho pohybu. Dále obdrží kartičky pohybu a to 4x drožku, 3x taxi, 3x tramvaj, 2x parník a 2x dvojtah.
Zbylí hráči jsou detektivové, kteří se fantoma snaží vypátrat. Pokud je hráčů méně než 5, rozdělí se volné figurky mezi hráče, aby fantoma nahánělo přesně 5 detektivů. Jeden hráč tak může hrát za více figurek detektivů. Figurky si postaví na očíslovaná políčka hracího plánů. Dále obdrží každá figurka své kartičky pro pohyb a to 10x drožku, 9x taxi a 5x tramvaj.

Jak se hraje?

Nejprve je na tahu vždy fantom a pak se v předem daném pořadí střídají detektivové.
Fantom neposouvá figurkou po herním plánu, ale své pohyby si tajně zapisuje do tabulky. Červená okýnka v tabulce znamenají, že právě v tomto tahu se musí fantom odhalit a postavit figurku na políčko, kde zrovna stojí. Poté ji další kolo opět dává pryč a mizí v uličkách.
Při pomyslném postupu po herním plánu, který si fantom zapisuje do tabulky, odhazuje pryč ze své hromádky dopravních prostředků ten, který využije.

Fantom (Fantom staré Prahy)

Poté jsou na tahu detektivové. Ti už figurkami po herním plánu pohybují, své tahy si mezi sebou mohou vzájemně plánovat a tak společně dopadnou vhodnou strategií fantoma. Jakmile daný detektiv využije dopravního prostředku, posílá jeho kartičku k hráči hrajícího za fantoma (ten si ji bere mezi své dopravní prostředky).

Jak se pohybovat?

Pohyb lze vykonat drožkou, ta je sice všude, ale dojede jen kousek, kde má opět zastávku. Dále je možné jet taxi službou, která má již delší cestovní úseky, které projede. Nejméně dostupným prostředkem, kterým se ovšem dostanete nejdále, je tramvaj.

Při použití jakéhokoliv dopravního prostředku lze popojet pouze na jeho další zastávku.

Fantom (Fantom staré Prahy)

Fantom má k dispozici navíc lodní dopravu, která ho sveze po řece Vltavě a také může zahrát dvojtah, tj. do své tabulky zahraje dva kroky, a pokud je během jednoho kroku zápis do odkrývacího políčka, musí se na tento krok odkrýt figurkou na hracím poli.

Zastávky daného dopravního prostředku jsou kolečka obsahující jeho barvu (kromě parníku). Aby se z jedné zastávky dalo dojet do druhé, je potřeba, aby tato dvě místa byla propojena barevnou linií daného prostředku. Ukázky cestování naleznete na fotografiích níže.

Fantom (Fantom staré Prahy)

Drožky jsou značeny černou barvou.

Fantom (Fantom staré Prahy)

Taxi zelenou barvou.

Fantom (Fantom staré Prahy)

Tramvaj je barvou červenou.

Cíl hry

Cílem hry je chytit fantoma nebo mu zablokovat všechny cesty, kterými by mohl utéct. Pokud se to hráčům podaří, vyhrávají jako dobrý detektivní tým. Ovšem nesmějí fantoma podceňovat, neboť když jim dojdou kartičky s pohybem nebo do 24 kola, kdy se fantom naposledy odhaluje a vyhrává.

Můžete hru hrát i několikrát dokola a vítěze mezi všemi najít tak, že se v roli fantoma prostřídáte. Úplným vítězem je ten, kdo jako fantom utíkal nejvíce kol nebo nebyl dopaden vůbec.

Fantom (Fantom staré Prahy)

Moje ohlédnutí

Velmi zajímavé téma, které vtáhne svým zpracováním hráče do dávných časů. Ti se vžívají do role detektivů či fantoma a musí tak předvídat další tah svého protivníka. Detektivové spolu navíc plánují každý pohyb, je to tedy výborná hra na stmelování kolektivu a pracování ve skupině.

Tahy je potřeba strategicky rozmýšlet, jakým dopravním prostředkem jet, neboť takovou tramvají se může fantom lehce prozradit, ale ujede od detektivů daleko. Na druhou stranu při použití drožky se posune jen o kousek, ale detektivům se ztratí v malých uličkách.
Detektivové to ovšem také nemají jednoduché, protože pokud budou fantoma nahánět pouze drožkou, velmi brzy jim dojdou kartičky a oni tak prohrají.

Snad jen na závěr podotknout, že hru by asi vylepšily figurky s postavičkami, kdežto ve hře jsou klasické.

Tak co, nechali jste se i vy pohltit temnými uličkami staré Prahy, ať již jako fantom nebo jako správný detektiv?

+ jednoduchá pravidla
+ kooperace
+ i pro 2 hráče
+ originální myšlenka

Moje hodnocení: 5/5

Podělte se o článek s přáteli

1 Komentáře
 • Frog napsal:

  Tuhle hru miluju:) Všem deskovkářům vřele doporučuju vyzkoušet. Stará, ale dobrá:)

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz