Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Dobble

Image

Hledáte hru s jednoduchými pravidly, kterou budou moct hrát jak to nejmenší, tak ti starší? Dobble spojuje hráče napříč generacemi, osvěžuje jejich postřeh a zabaví na hodně dlouhou dobu, protože jedna „partička“ nikdy nestačí.

Společenská párty hra Dobble

Vizitka

Název: Dobble
Výrobce: Blackfire
Herní doba: 15 min
Počet hráčů: 2-8
Vhodnost: 6+
Rok vydání: 2009
Orientační cena: 329 Kč

Hledáte hru, která je snadno pochopitelná, která má množství variant a je tak vhodná jak na rodinné oslavy, kde se sejdou různé generace, ale také mezi početnou skupinu přátel? Která prověří a potrénuje váš postřeh? Není nic jednoduššího, než hledat mezi dvěma kartami právě dva shodné obrázky.

Uvidíte, že nejednou při hře uslyšíte, že není možné, aby karty měly nějakou společnou dvojici. Ovšem matematický základ hry, který každému obrázku vymezil své místo, zaručuje, že opravdu všude naleznete pouze dva stejné obrázky.

Tak jaký máte postřeh?
To si můžete vyzkoušet na kartách níže. Dokážete mezi nimi najít vazby? Jestliže ne, řešení naleznete na poslední fotografii.

Společenská párty hra Dobble

Obsahuje

Ke hře vám stačí 55 karet obsahujících 8 různých obrázků. Ty jsou uschovány v plechové krabičce, ve které naleznete i pravidla a varianty hry.

Jak se hraje?

Hra má hned několik herních variant a karty jsou výborné i pro vytvoření vlastních miniher. My osobně vždy raději hrajeme varianty, kdy se karty někam přikládají než odebírají, protože o jednu kartu může být větší boj, kdo vlastně řekl a chytl první.

První dvě uvedené varianty her jsou naše nejoblíbenější a nejhranější.

Studna

Karty se rozdají hráčům obrázky dolů. Ze zbylých karet, které se již mezi hráče nedají stejnoměrně rozdat, se jedna položí doprostřed stolu obrázky nahoru. Zbytek karet odkládáme mimo hru.
Hra začíná po domluveném pokynu, kdy hráči otáčí svůj balíček karet a vždy horní kartu porovnávají s vrchní kartou uprostřed stolu. Pokud objeví stejný symbol, jmenují jej a kartu odkládají na balíček uprostřed stolu.
Cílem je se všech karet co nejdříve zbavit.

Horký brambor

Hra na několik kol, dle toho, jak to počet karet v dané skupince umožní.
Každé kolo dostane před sebe hráč jednu kartu obrázky dolů. Zbytek karet se odkládá mimo hru.
Na smluvený pokyn hráči otáčí karty a hledají stejný symbol na své kartě a na kartě některého soupeře. Pokud se zadaří, symbol je jmenován a karta odevzdána na hromádku karet soupeře. Pokud naleznete symbol u soupeře a máte před sebou již více karet, předáváte celou hromádku.
Kolo končí, když všechny karty jsou přeházeny na jednoho hráče. Ten si je uschovává a na nové kolo se rozdávají nové karty.
Jakmile dojde balíček, hráči porovnávají své balíčky „získaných“ karet a vítězem jsou ti, kteří jich mají nejméně či žádné.

Společenská párty hra Dobble

Pekelná věž

Každý hráč obdrží jednu kartu obrázky dolů. Doprostřed stolu se umístí všechny zbylé karty obrázky nahoru. Na domluvený pokyn hráči obrací své karty a hledají na vrchní kartě uprostřed stolu stejný symbol jako na kartě před sebou.
Jestliže je stejný symbol objeven, hráč jej musí jmenovat a kartu z balíčku uprostřed stolu umisťuje na vznikající hromádku před sebou.
Jakmile není uprostřed stolu žádná karta, vítězí ten hráč, který získal největší počet karet.

Chyť je všechny

Hra na několik kol, dle počtu karet a hráčů.
Každý hráč dostane před sebe kartu otočenou obrázky dolů. Doprostřed je umístěna karta obrácena obrázky nahoru. Po pokynu hráči otáčejí své karty.
Pokud na některé kartě naleznete stejný symbol, který je na kartě středové, kartu od daného hráče (či od sebe) si berete bokem. Cílem hry je posbírat co nejvíce karet ze stolu a umístit na svoji hromádku bokem.
Karta uprostřed stolu se na konci kola odebírá (hráči ji nemohou získat) a pro nové kolo se vymění za jinou.
Cílem hry na úplném konci všech her je mít co největší kupičku odložených karet.

Otrávený dáreček

Každý hráč dostane jednu kartu obrácenou obrázkem dolů. Zbylé karty se umístí obrázky nahoru do středu stolu. Na předem domluvený pokyn hráči obracejí své karty obrázky nahoru.
Úkolem je hledat shodný symbol na kartě ve středu stolu a na kartě soupeřů. Pokud je u některého soupeře nalezena shoda, je jmenována a karta ze středu stolu je mu přemístěna balíček karet.
Hra končí, jakmile je rozebrán balíček uprostřed stolu. Cílem hry je mít na konci před sebou co nejmenší kupičku karet naskládaných od soupeřů.

Společenská párty hra Dobble

Varianty hry

Dobble Kids – speciální verze pro děti s veselejšími obrázky a jinými variantami hry pro děti
Dobble Chrono – Dobble obohacené o časovač, který ozvláštní každou hru

Závěrečné hodnocení

Nádherná a barevná hra s líbivými, ale jednoduchými ilustracemi, kterou můžete hrát naprosto s kýmkoliv. Je vhodná jak pro dva hráče, tak pro velikou skupinu, neztrácí přitom na své zábavnosti a potrénuje postřeh. Karty umožní hrát hned několik variant a nebo si dokonce vytvořit svoji vlastní vyhovující hru.

Navíc je možné Dobble využít k procvičení jiného jazyka a zahrát si ho třeba anglicky. Osvojíte si tak anglická slovíčka až 50 rozdílných symbolů, které na kartách naleznete. Takže nejen postřeh, ale také potrénujete mluvení v jiném jazyce.

Karty jsou v plechové krabičce, která je ochrání i při větší cestování. Dobble tak můžete vzít kamkoliv s sebou. Jediným mínusem je pak vyšší cena.

+ jednoduchá pravidla
+ pro malé i velké
+ varianty hry
+ pěkné ilustrace
+ plechová krabička
+ i pro 2 hráče
+ pro skupinu až 8 hráčů
– cena

Moje hodnocení: 5/5

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz