Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Fantasy
  • Adrian Tchaikovsky – Stíny vědoucích: Impérium černé a zlaté

Adrian Tchaikovsky – Stíny vědoucích: Impérium černé a zlaté

Image

Už jsou to skoro dvě desítky let, co zachránili své holé životy při dobývání Miny zákeřným Impériem Vos. Po celou tu dobu předcházel před Kolegium se svými slovy hrozby, že je Impérium za dveřmi a jednou se vrhne i na Nížiny. Vysmáli se mu, vždy, znovu a znovu, jenže teď jsou vosy tady a slibují mír.

Příběh

Přenesme se společně do světa, kde lidé přejímají hmyzí prvky, kde se setkáme s lidem Brouků, Vos, Pavouků, Vážek, Motýlů a mnoha dalších. Přejímají tzv. Dar, který se probouzí v hluboké meditaci, tento dar mohou pak ve svém životě přivolávat. Pro někoho jsou to křídla, pro druhého jsou to zbraně a pro třetího třeba noční vidění. Každá rasa je jedinečná, má své chování, smýšlení a Dary.

Nejstarší rasy jsou známé svoji vírou v magii, uměním boje, dokonalým létání a nepochopením strojů. Stroje jsou až doménou mladičkých ras, jejichž Dary naopak nejsou tak dokonalé. Mladší rasy nevěří ani v magii, vnímají prostě svět takový, jaký je, a pomáhají si stroji.

Ačkoliv je Brouk, žádný bojovník, přeci jen se Stenwold zapletl do obrany města. Jako jeden z mála svých přátel se také vrátil živý, aby mohl v Nížinách přednášet o hrůzách, které se blíží. Kdysi rozdrobené malé kmeny Vos se nyní sjednotily a pochodují na jih.

Nyní má své žáky, které trénuje, Tynisu, bojovnou Pavoučici, Salmu, vážčího prince, míšence Totha a samozřejmě také Cheerwell, jeho broučí neteř. Každý z nich je něčím jedinečný a možná právě díky různorodosti skupiny se jim podaří proplouvat nástrahami, které se na ně chystají.

Jednou totiž na Stenwolda zaútočí nájemní vrazi poté, co se Vosy poprvé, a s mírem na rtech, objeví v městě. Posílá proto své čtyři chráněnce na špionáž do Helleronu, města strojů a broučích řemeslníků. Jenže Vosy je pronásledují, Vosy jsou všude, ale jsou opravdu v tuto chvíli pro mladé cestovatele tím nejhorším nepřítelem?
Dobrodružná výprava za odhalením plánu zákeřného Impéria, které již stojí u hranic Nížin.

Rozsáhlé dobrodružství plné akce, mnoha překvapení, ukazující dospívání mladých dítek v zkušené bojovníky a dělníky. Jako vedlejší linii, která nám doplňuje a ukazuje charakteristiku daných ras, můžeme sledovat různé vztahové chvilky, vznikající lásky a nenávisti, intriky a zrady.

Styl psaní

Kniha sleduje naše mladé hrdiny, takže jakmile se rozpojí, sledujeme hned několik dějových linií. Všechny jsou stejně napínavé, že budete nedočkaví, co se děje právě v té další. Nejprve však pohlédnete tam, kde to vše začalo, do minulosti do města Mina. Kromě podivné čtveřice občas nahlédneme také na druhou stranu k Vosám, bojovnému národu, který nezná nic jiného než meč v ruce.

Příběh je psán v er formě a kapitoly jsou označeny pouze jednoduchým číslováním. Přesto se vždy lehce zorientujete, kde zrovna jste. Ráda bych také vyzdvihla myšlenku hmyzího světa, o kterém jsem mluvila výše. Kromě hmyzích lidí se zde také setkáváme s klasickým hmyzem, který ovšem může dorůstat neuvěřitelných velikostí, takže je využívají místo koní nebo jako létající dopravní prostředek.

Přiznám se, že jsem z počátku knihy měla problém si představit postavy. Pod pojmenováním ras jsem neustále před očima měla Ferdy mravence, brouky Pytlíky atd. (No ano, jsem Češka, vyrůstala jsem na tom :)). Po určité době jsem se do knihy ovšem začetla a o to více se mi pootevřel jejich svět, abych si je dokázala představit správně.

A abych zakončila opět něčím pozitivním, kniha obsahuje mapu Nížin a okolí, která vám pomůže se orientovat při rozsáhlém putování. Dále také pěkné černobílé ilustrace od Romana Kýbuse, které zpříjemní čtení.

Obálka

Originální obálka čistě české tvorby. Výborný digital art zobrazující bojovníka Impéria v zlatých a černých barvách a s pro Vosy typickými křídli.

Adrian Tchaikovsky - Stíny vědoucích: Impérium černé a zlaté

Další verze obálek ve světě

Adrian Tchaikovsky - Stíny vědoucích: Impérium černé a zlaté

Ukázka

Salma vyčkával, věděl, že se něco podobného stane. Mohlo to přijít kdekoliv, dokonce i ve společenské místnosti. Věděl, že nejsou příliš důvtipní a že to plánovali od chvíle, kdy ho uviděli.
Nakonec si pro to vybrali chodbu v patře s kajutami pasažérů, dva z nich mu najednou zablokovali cestu. Stále na sobě měli brnění, tvořily jej černozlaté kovové pláty od krku až po kolena, od pasu dolů zašpičatělé. Patřili k lehkooděncům vzdušných jednotek a Salma okamžitě odhadl místa, kde byli zranitelní: paže, nohy, boky, hlava. Tyhle Vosy byly vyzbrojené vyloženě jen pro rychlost a let.
Jenže byly větší než on a navíc v přesile.
„Nemysleli jsme si, že tu potkáme někoho tvého druhu, Vážkoune,“ začal jeden z nich.

– strana 97, kapitola Sedm

Hodnocení knihy

Velmi rychle se vyvíjející dobrodružství z „hmyzího“ světa, dynamické, ovšem nikoliv oddechové čtení. Je potřeba věnovat pozornost každému slovu, aby vám neunikla nějaká důležitá maličkost.
Zvláštní charaktery hlavních postav, jejichž vývoj můžeme vidět v průběhu příběhu a daných situací.
Příjemná, originální četba, kterou jedině doporučuji.

Moje hodnocení: 9/10

Závěrečné shrnutí

Autor: Adrian Tchaikovsky
Série: Stíny vědoucích
Díl: 1. Impérium černé a zlaté
Žánr: fantasy, dobrodružné
Vazba: pevná
Počet stran: 488
Nakladatelství: Zoner Press
Rok vydání: 2010
Přístupné: 15+
Moje hodnocení: 9/10

Fotografie obálky pochází z goodreads.com.

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Reklama – moje tipy

Nekroskop prodej

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V únoru čteme sci-fi knihu Ztracení ptáci
od Simona Jimeneze, tak se neváhejte zapojit. Můžete ji zakoupit jako knihu nebo e-book. Společné setkání proběhne 1. března na Zoomu:

  • 17:00 – debata o knize Ztracení ptáci (Simon Jimenez)
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Lucií Ortegou

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Simon Jimenez - Ztracení ptáci

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz