Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
 • Home
 • Filmy
 • 8 tipů na sci-fi dobrodružství s robotem na palubě

8 tipů na sci-fi dobrodružství s robotem na palubě

Image

Copak to tu bliká? A počkat, teď to i zapípalo! To je robot, který se přidal k posádce na palubu, aby pomohl s tím nejnutnějším. Kolikrát je to právě on, kdo se stane tím rozhodujícím prvkem mezi životem a smrtí. Tak pojďme se podívat na dnešní filmové tipy, ať víme, co si pustit v televizi příště.


Interstellar (2014)
Představte si Zemi zničenou lidským počínáním. Všude jen prach, který se usazuje na plicích, nemluvě o neúrodnosti krajiny. Jedinou možnou záchranou je průzkum nových planet, které byly vytipovány jako obyvatelné. Co tam ale astronauty čeká? To nikdo netuší, ale v jejich dobrodružném pátrání jim pomůže umělá inteligence TARS, která se stane nepostradatelným společníkem pátračů po zemi zaslíbené. TARS se v podstatě skládá ze čtyř vedle sebe poskládaných obdélníků, ve složeném stavu vypadá jako hranatá krabice, ale přesto se umí díky nim netradičně pohybovat.

Hvězdné války (1977-2019)
Hvězdné války je série mnoha filmů řadících se k akčnímu sci-fi či space opeře. Pokud jste o nich doposud neslyšeli, je potřeba to napravit. Filmy vypráví příběhy o válce temné a dobré strany Síly, která protkává vše živé, ale jen málokdo ji dokáže použít. Typickým symbolem tohoto světa je souboj se světelnými meči. Vše se odehrává nejen na četných planetách, ale také ve vesmíru a všude jsou lidé doprovázeni roboty. Nejznámějšími roboty se staly C3PO mluvící snad všemi jazyky světů a R2D2, mechanická mašinka, která opraví a přehraje všechno. Jeho v posledních dílech nahrazuje novější BB-8.

Vetřelec (1979-2017)
Samozřejmě nesmím zapomenout i na známého hororového vetřelce, vraždící nestvůru pocházející z jiné planety. I zde se trochu proletíme vesmírem, protože naši astronauti pátrají po mimozemském životě. Ovšem hledat v tomhle snímku robota je trošičku obtížnější, protože se nacházíme v době, kde věda pokročila a na první pohled tak není zřejmý. Pokud jste vetřelce ještě neviděli, nechejte se překvapit.

Moon (2009)
Když jsem poprvé viděla sci-fi drama Moon, byla jsem opravdu překvapená. Je to snímek, který na první zhlédnutí udělá dojem svým neočekávaným koncem. Je to příběh astronauta Sama, který pobývá na těžební stanici na Měsíci a jeho úkolem je udržovat a kontrolovat běh celého těžebního procesu. Stává se tak jakýmsi opravářem, jakmile zautomatizované systémy selžou. Když ale při jedné opravě téměř zemře, stává se svědkem něčeho, co mělo zůstat skryto jeho zraku. Společníkem je mu umělá inteligence Gerty uvázaná napevno k jejich příbytku, která mne překvapila vyjadřováním emocí pomocí smajlíku na svém monitoru.

Rudá planeta (2000)
Teď se společně podíváme za trochu živějším robotem, kterého byste rozhodně nechtěli naštvat. Když jdou astronauté prozkoumat Mars, kde by měly být vědci vytvořené podmínky k přežití lidí, stane se nehoda. Kromě toho, že ztrácejí kontakt s lodí, zjistí, že planeta je pustá a bez kyslíku. Když svoji možnou záchranu spatří v možném odpojení robota Amy a použití jeho součástek. Jenže Amy si vlastní likvidaci nenechá líbit, díky čemuž vám připraví nemalou akční podívanou.

Upgrade (2018)
A teď trochu z jiného soudku, ať to nejsou jen vesmírná dobrodružství. Co takhle, kdyby do nás byly implementovány technologie, které jsou trochu chytřejší? To si vyzkoušel i Grey, jehož život se definitivně změnil. Po přepadení jeho žena umírá a on končí ochrnutý na invalidním vozíku. Jeho přítel mu ovšem nabídne možnost, jak znovu chodit – zařízení STEM, které propojí míchu a bude z mozku posílat správné informace dále do těla. Grey je člověk, co téhle možnosti rozhodně hodlá využít, protože musí pomstít smrt svojí manželky. To ještě netuší, jak velké možnosti a nově nabité schopnosti mu STEM dokáže poskytnout. Objevte společně s ním všechny ty hranice v akčním filmu Upgrade.

Stopařův průvodce po Galaxii (2005)
Dokážete si představit, že Země by jednoho dne měla být zničena? Tomu nevěřil ani Arthur, který o vlásek unikne destrukci jeho domoviny, a to díky mimozemšťanovi, pro nějž je ručník ta nejdůležitější součást denního úboru. Dobrodružná komedie, která nás seznámíte s četnými rasami, jejich nesmyslnými pravidly a hlavně s robotem Marvinem, který má tuze depresivní myšlenky, protože se cítí nedoceněný.

Wall-e (2008)
Abych ale zakončila tyhle tipy něčím přístupnějším pro malé diváky ve formě animovaného filmu, nemůžu zapomenout zmínit Wall-eho, robůtka, který zůstal na Zemi zaplavené odpadky. Lidé už dávno odletěli žít do vesmíru a jeho úkolem je uklidit ten nepořádek, který tady za sebou zanechali. Jenže jeho cesty se jednoho dne zkříží s Evou, dalším robotem, který byl lidmi na Zem vyslán, aby zjistil, zda je již obyvatelná. Ti dva společně rozehrají nejen pozemské dobrodružství, které chytne za srdce každého.


Jsou pro vás vybrané snímky novinkou nebo je znáte? Co si budeme povídat, občasné připomenutí staršího filmu, který byste si klidně dali znovu, nikdy nezaškodí. Tak pojďte zahlasovat, které snímky jsou pro vás ty top. A pokud jsem podle vás na některý zajímavý film zapomněla, dejte mi vědět níže do komentářů.

Který z uvedených filmů s roboty máte nejraději?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Podělte se o článek s přáteli

2 Komentáře
 • Lucy Lillianne napsal:

  Prvni tri jsou moje oblibene, hlavne Star Wars moje laska :-D

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz