Zámek Třeboň, perla v okvětí vodní růže
Třeboňsko není jen oblastní se spoustou rybníků, ale nalézá se tady i spousta nádherných historických budov. Jednou z ní je i zámek v Třeboni, který datuje svou existenci již do 13. století.
Jedná se o rozsáhlý komplex renesančního zámku, který objevíte za branou ústící na náměstí historického centra města Třeboň. Ten byl vystavěn rodem Rožmberků, kteří se taktéž zasadili o rozvoj tehdejší osady v město, Třeboň se tak stala nejen duchovním místem díky klášteru, ale také městem piva s dodnes stojícím pivovarem.
Třeboň taktéž dostala městské opevnění a nové vstupní brány. Pak ovšem umírá Petr Vok z Rožmberka, poslední svého rodu a majetek se tak na kratší chvíli ohřeje u rodu Švamberků, kterým byl zámek nakonec zkonfiskován.
Později připadá jako vratka za půjčky rodu Schwarzenberků, kteří přispívají zámku dalšími prvky. Především se všem návštěvníkům vtiskne do paměti podivuhodná kašna s hlavami Turků, na kterých sedí havran a klove jim oči.
Po pozemkové reformě jsou nuceni Schwarzenberkové nakonec pronajímat zbytek pozemku na zámku jako hotel. Nakonec majetek zabavují nacisté a po válce je zestátněn. Nyní se zde nachází mimo jiné i Státní oblastní archiv v Třeboni.
Zámek nabízí celkem tři prohlídkové trasy:
- Rožmberské renesanční interiéry
- Soukromá Schwarzenberská apartmá
- Konírna, psí kuchyně, kasematy
První prohlídková trasa se zaobírá životem Rožmberků, především Vilém a Petra Voka. Právě díky tomuto rodu dominuje zámku všude objevující se symbol růže. Nahlédnete do jejich místností, především pak do typické plně vybavené jídelny. Neunikne vám taktéž rozsáhlá knižní sbírka a další matematické či astronomické přístroje sbírané Petrem Vokem. Neodmyslitelnou součástí této trasy je i tajuplná alchymistická dílna.
Druhá prohlídková trasa vás pro změnu ponoří do doby dalších z majitelů tohoto panství, tedy rodu Schwarzenbergů. Nabídne nejen pracovny a salony pro styk s veřejností se zvláštním posezením pro klevetění žen, ale taktéž soukromé komnaty. Svoji dávku exotiky nabídne návštěvníkům salonek s věcmi dovezenými z Afriky, které si odtud dovezl Dr. Adolf se svojí manželkou – oba vášnivý lovci.
Poslední trasa je spíše doplňující a ukáže návštěvníkům funkčnost některých budov v blízkosti zámku. První zastávkou je konírna, která nejen objasní důležitost jezdectví pro zámek, ale především pořádání honeb se psy. Těm je věnována hned další pozornost v psí kuchyni, kde se jim speciálně vyvařovalo a dostávalo zdravotní péče. Ubytování měli pak v protějším psinci. Poslední zastávkou jsou kasematy, které byli původní součástí obrany města a slovo zde dostane i povolání kata.
Další tématické články:
Součástí třeboňského zámku je taktéž krásně zelená zámecká zahrada. Ta je cílem nejen turistů, odpočinek zde nalézají i lázeňští hosté. U zámku jsou nádherně upravené záhony s altánkem, dále do prostoru se poté rozprostírají staré stromy přinášející příjemný stín.
Procházkou touto zahradou se můžete mimo jiné dostat i směrem k rybníku Svět a na stezku k Schwarzenberské hrobce.
Zámek otevírá své dveře návštěvníkům od března do října, kdy v tuto dobu mohou navštívit první dva prohlídkové okruhy, třetí pak pouze během hlavní sezóny v červenci a srpnu. Vstupné dle trasy je za dospělého 70-100Kč, zlevněné je pak 30-70 Kč a není zde povoleno fotografovat.
Třeboň je krásná, užila jsem si ji za čtyři roky studia na gymnáziu až až.. :)
Souhlasím, je opravdu nádherná :)