Zámek Slavkov u Brna je místem, kde přenocoval samotný Napoleon

Kouzelný jihomoravský zámek, který i dnes ožívá bály v dobových kostýmech či pořádá inscenované pochody historických armád, to je Slavkov u Brna.

Historie zámku se píše již ve 13. století, kdy na jeho místě bylo vystavěno sídlo řádu rytířů. Některé části této budovy jsou stále zachovány a renesanční zámek je vybudován na základech tohoto bývalého sídla teprve v 17. století. Nedlouho poté začal být přestavován do reprezentativnější barokní podoby.

 

      

S jeho výstavbou a historií se pojí jméno rodu Kouniců. Vznikla tak nádherná budova s kruhovým nádvořím, jehož tvar dotvářely čtvrtkruhové konírny, a s pompézním vstupem do zámku. Zajímavostí zámku je pak pozornost věnovaná stropní freskám. Ty dominují mnoha pokojům, vypráví mýtické příběhy a úchvatným způsobem dotvářejí prostory.

Můžete si projít hned několik prohlídkových tras. Já si vybrala Historické sály, které vás provedou nejstarším křídlem zámku. Tato prohlídka vám ukáže hned několik historicky zajímavých místností. Jednou z nich je Sál předků, odkud můžete vidět na balkon, kde po slavné bitvě tří císařů vedl Napoleon svůj proslov. Na něj navazuje oválný Historický sál se zajímavou akustikou, v němž bylo podepsáno příměří po bitvě u Slavkova.

 

      

Prohlédnete si i kapli sv. Kříže či nádhernou postel, kterou kupodivu Napoleon, který v zámku nocoval, nevyužil. Jako správný voják dal přednost svému polnímu lehátku, které si rozložil v jedné z místností zámku.

Právě při této prohlídkové trase se vám nabídne nádherný výhled z oken do zámecké zahrady. Její horní část je pečlivě upravena, zdobena živými ploty a dvěma bazénky. Někdy je puštěná i fontána či v jejich vodách můžete zahlédnout drobné ryby. Dominantou horní části zahrady jsou ovšem četné sochy od Giovanni Giulianiho.

 

    

Pokud sejdete do spodní části zahrady, čeká vás bohatý park se vzrostlými stromy. Cesty se vinou kolem zdí zahrady, aby jejím středem mohl vést neosázený průhled k zámku. V zadní části pak naleznete šestijamkové golfové hřiště.

Slavkovský zámek potkal po druhé světové válce podobný osud, jako mnohá další takováto sídla. Připadl do rukou československého státu. Ale přeci jen se zde zásadní rozdíl najde – zámek byl odkoupen městem Slavkov u Brna, který jej nyní spravuje sám.

 

   

Zámek na mě tak působí o trochu méně vybavený, než jiné zámky spravované státem. Na druhou stranu se zde koná opravdu velké množství vzpomínkových a historických akcí. Já sem každoročně velmi ráda jezdím na vzpomínkovou akci bitvy tří císařů, kdy ve Slavkově tak i v zámku naleznete bohatý dobový program. Další akcí, kterou jsem si oblíbila, je Oldtimer festival, který v zámeckých zahradách představuje krásu veteránů, tedy historických vozidel.

Pokud se rozhodnete slavkovský zámek navštívit, vřele doporučuji tuto návštěvu naplánovat i na některou ze zde konajících se událostí. Zámek je otevřen od března do prosince od 9 do 16 hodin. Během hlavní sezónu, tedy od května do září je pak delší otevírací doba – od 9 do 17 hodin. Prohlídková trasa Historické sály je přístupná za vstupné 120 Kč, zlevněné pak za 60 Kč. Mezi další prohlídkové trasy patří Historické salonky, Tajemství ztracené koruny (trasa pro děti) či expozice Austerlitz – Malé město velkých dějin.

0 Komentáře

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *