Zámek Buchlovice

Přemýšlíte, kam na Moravě v létě vyrazit? Pak určitě neváhejte nahlédnout do zámku Buchlovice, ale i do jeho nádherné zámecké zahrady, která láká k procházkám.

Zámek Buchlovice vlastnili dva rody a to nejprve Petřvaldští a následně Berchtoldové. Byl vystavěn hrabětem Janem Dětřichem Petřvaldským pro svoji ženu, které pobyt na nedalekém buchlovském hradě příliš nesvědčil.

Tato barokní stavba má dvě části, dělí se na horní, který sloužil jako konírna a další služebné prostory, kdežto spodní budova byla určena pro pobyt rodu Petřvaldů. Právě tato část je zpřístupněna prohlídkou. Upozorňuji, že v zámku není dovoleno pořizovat fotografické či video záznamy.

Zámek Buchlovice

Zámek Buchlovice Zámek Buchlovice Zámek Buchlovice

Zámek je bohatě vybaven, můžete se tak snadno vžít do života zdejší rodiny a prožívat její osudy. Jako každý zámek i tento je typický tím, že chodba sloužila pro služebnictvo a tak si zámek procházíte jako zdejší majitelé, kdy všechny místnosti jsou propojeny dveřmi. Je zde ovšem jedna zvláštnost a to zdejší nádherná kamna. Jak bývalo všude zvykem, otevírací část na přitápění byla vždy vyvedena do chodby pro služebnictvo, zde se ovšem přikládalo do kamen přímo z dané místnosti.

Jistě vás okouzlí zdejší nádherný dvoupatrový hudební salonek, který je vyveden v čisté bílé barvě a doplněn nástěnnými freskami. Ty v sobě ukrývají iluze tváří a postav, které si mohou návštěvníci zkusit nalézt. Salonek je řešen tak, že v horním patře pobývali hudebníci za zábradlím a hráli majitelům či hostům, kteří si hověli v přízemí. Místnost má výbornou akustiku, kterou si sami můžete vyzkoušet.

Bohužel den před tím, než jsme zámek navštívili, zde řádila bouřka, která napáchala notné škody v zámecké zahradě. Probíhaly zde následně údržbářské práce, které dávaly veškeré škody do pořádku. Zahrada byla pro veřejnost dočasně uzavřena, na což zámek upozorňoval na svých stránkách. Než tedy vyjedete, raději si ještě ten den zjistěte situaci.

Zámek Buchlovice

Zámek Buchlovice Zámek Buchlovice Zámek Buchlovice

Ačkoliv byla zahrada nepřístupná, mám pro vás několik fotografií z minulých let, abyste si mohli udělat představu, jak nádherná je. Zdejší zahrada je opravdu rozlehlá, stará, ale umně dekorovaná mostky, sochami, zídkami a kašnami. I některé zdejší stromy jsou sestříhávány do jednoduchých geometrických tvarů.

Znakem Petřvaldů je páv, který je dle pověsti zachránil svým křikem před nočním nájezdem. V zahradě tak naleznete pobíhat volně několik pávů, kteří dávají zahradě exotický ráz. Nejsou to ale jediní tvorové, v kašně naleznete i okrasné kapry koi.

Každoročně také můžete v zahradě objevit výstavu fuchsií, která probíhá od června do září denně vyjma pondělků. Fuchsie jsou totiž jedním ze symbolů buchlovického zámku a tak sem neodmyslitelně patří.  Zdejší sbírka se postupně rozrůstala, kdy k dnešnímu dni zde naleznete přibližně 1200 odrůd. Buchlovická sbírka fuchsií patří mezi nejvýznamnější a nejproslulejší ve střední Evropě. Návštěvníci si ji chodí prohlížet už více než třicet let, kdy si zároveň mohou některou fuchsii zakoupit a odnést domů.

Zámek Buchlovice

Zámek Buchlovice Zámek Buchlovice Zámek Buchlovice

Plné vstupné do zámeckého areálu v hlavní sezóně je 50 Kč, snížené pak 30 Kč. Do zahrad i zámku je přísný zákaz vstupu se psy, včetně psů v taškách.
Zámek nabízí mnoho zajímavých akcí, které jistě nepřehlédněte na jeho Facebookových stránkách.

1 Komentář

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *