Zámecké zahrady Lednice

Volně přístupné lednické zámecké zahrady jsou kouzelným místem pro procházky i projížďky na koni. Rozlehlý zámecký park spadá pod Lednicko-Valtický areál, který je právem zapsán mezi památky UNESCO.

Zámecké zahrady v Lednici dostaly své základy již v 16. století, ačkoliv největších úprav se dočkal v následujících dvou stoletích, kdy o ni pečoval rod Lichtenštejnů. Do zahrady byla navezena spousta cizokrajných stromů ze severní Ameriky, které přinesly svou netradiční atmosféru. Rostliny a stromy zvyklé na jiné podnebí se pak musely přestěhovat do nádherného skleníku.

Zámecké zahrady Lednice Zámecké zahrady Lednice

Zámecké zahrady Lednice Zámecké zahrady Lednice Zámecké zahrady Lednice Zámecké zahrady Lednice Zámecké zahrady Lednice Zámecké zahrady Lednice

Těsně u zámku se nachází první část zahrad ve francouzském stylu. Vše je barevné, symetrické se spoustou soch, kašen a živých plotů vytvářejících své zahradní místnosti. Nádherné průhledy k zámku tak přinášejí neuvěřitelný pestrobarevný zážitek.

Podstatná část zahrad je pak tvořena v romantickém anglickém stylu. Spousta rybníků obklopena dřevinami a rozličnými tajemnými a romantickými stavbami. Vše vypadá jen tak někde postavené, stromy jakoby vyrostly tam, kam semínko padlo, jenže to jen na první pohled. Na ten druhý se jedná o precizně vytvořený projekt s promyšlenými průhledy a speciálně vysázenými stromy.

Jak jsem již zmínila, v zahradách naleznete spoustu menších či větších staveb. Tou největší a turisticky nejvyhledávanější (po zámku) je Minaret. Tato maurská architektura ovšem není v zahradním komplexu ojedinělá, nalezneme zde totiž i Maurskou vodárnu.

Zámecké zahrady Lednice Zámecké zahrady Lednice

Zámecké zahrady Lednice Zámecké zahrady Lednice Zámecké zahrady Lednice Zámecké zahrady Lednice Zámecké zahrady Lednice Zámecké zahrady Lednice

Při procházce po menších ostrůvcích můžeme kromě divokého ptactva obdivovat římský akvadukt, za nímž se nachází umělá romantická jeskyně zvaná Peklo. Poblíž minaretu to jsou třeba pro změnu pozůstatky Ovčárny. Bohužel do dnešní doby se nedochovalo velké množství staveb, které doplňovaly zámecké zahrady svým exotickým vzhledem, jako byly třeba Egyptské lázně či Čínský pavilon.

Zahrady si můžete projít nejen sami v klidu a s podrobnou mapkou, kterou v zámku zakoupíte, ale také je zde nabídka komentovaných prohlídek v hodnotě 100 Kč. Menší prohlídka je hodinová provede vás okolo zámku. Větší prohlídka pak volí trasu kolem Minaretu a strávíte na ní 2 hodiny.

Další tematické články

Zámecký park je opravdu rozlehlý a tak není divu, že se do něj opakovaně budete vracet, abyste si všechno stihli prohlédnout. To lze také urychlit nádhernou projížďkou, ať již v koňském povoze nebo z koňského hřbetu. Koně se dají půjčit od hodiny, ovšem pokud se rozhodnete pro projížďku v koňském povoze, můžete se nechat svézt od zámku k minaretu nebo i zpět. Další trasa vedoucí zámeckým parkem je od zámku až k Janovu hradu.

K tomu se ovšem můžete také dostat na loďkách po starém korytě řeky Dyje a to od Minaretu. Trasa je dlouhá 4 km a na její zdolání bude potřeba 45 min. Zažijete jedinečnou podívanou, přirozené koryto řeky, lužní lesy a možná se povede postřehnout i nějaké to zvířecí obyvatelstvo. My jsme měli štěstí se srnou, která se šla z řeky napít. Škoda jen, že přítomnost bobrů nám ukazovala pouze jejich práce na stromech.

Zámecké zahrady Lednice Zámecké zahrady Lednice

Zámecké zahrady Lednice Zámecké zahrady Lednice Zámecké zahrady Lednice Zámecké zahrady Lednice Zámecké zahrady Lednice

Lodí se ovšem také můžete dostat ze zámku k Minaretu, což je 2,5 km dlouhá trasa, která vám poskytne netradiční pohled na zámecký park. Cesta trvá necelou půlhodinu.

Kromě historických památek můžete v zámeckém parku narazit na rozličné aktivity. Jednou z nich jsou malá stanoviště s tréninkem lukostřelby. Co byste si ale rozhodně neměli nechat ujít, jsou letové ukázky dravců ekologické organizace Zayferus. Můžete tak zhlédnout lovecké dovednosti sokolů, orlů, ale i neobvyklé přelety sov či supů nad vašimi hlavami.

Jak vidíte, zámecké zahrady toho nabízejí opravdu hodně a jeden návštěvní den vám jistě neodkryje všechna jejich kouzla, ale i ten jeden den vám připraví opravdu jedinečný zážitek.

0 Komentáře

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *