Walter Slovo – Kavkazan

I přes ztrátu paměti někdy není dobré pátrat po ztracené minulosti, protože děsivá tajemství mohou vyplout na povrch a zanechat svoji stopu.

Příběh

Mirza právě ubírá své kroky směrem jeho rodné vesnice v kavkazských horách a jeho doprovodem je rodina spisovatele, který hledá materiál pro svoji knihu – bestseller, jak tvrdí. A právě proto na počest nebožky manželky (a možná aby dokázal sám sobě, že se psaním uživí) dokáže vláčet své malé děti do dalekých krajů.

Bližší společnost ovšem dělá Mirzovi jeho budík a papírek s časovými údaji a poznámkami. Když pracoval jako komparzista při natáčení propagandistických filmů, prošel si válkou svým vlastním drsným způsobem. To vše na něm zanechalo stopu a jen budík a papírek mu připomínal, že teď by se měl vlastně najíst nebo dodržovat hygienu.

Mirzova špatná paměť má být oprášena, chce najít své ztracené dětství, ale s návratem do své rodné vesnice možná odkryje mnohem více, než by chtěl.

Styl psaní

Co oceňuji, je vykreslení postav v knize. Autor je vybarvuje ve světle jejich temných přání, pohnutků či neschopností. Dává jim jedinečnost a originální osudy. Jakmile se v první chvíli setkáte s Mirzou, jeho budíkem s papírkem, které mu nahrazují paměť, víte, že si pro vás kniha připravila netradiční počtení.

Kromě vykreslení postav se autor pustil i do podrobného popisu okolí. Někoho může celé to mapování okolí odradit, ale přiznám se, že mě naopak pomohla vtáhnout do děje. Kniha díky tomu z počátku působí nejasně, než uvede, kam se děj upírá.

Kniha je vyprávěna z mnoha úhlů pohledu. Nejenže děj sledujeme z pohledu hned několika postav a příběh tak nabírá na rozměru, ale navíc v průběhu děje zamíříme do minulosti a také do budoucnosti.

Co se týče konečně části, která mne překvapila zcela novým dějem, situací a prostředím, v první chvíli jsem byla mírně zmatená a počítala s nějakou závěrečnou povídkou. Nakonec se ovšem jedná o výjev z Mirzovi budoucnosti, který nám doplňuje jeho osud. Přišlo mi to ale jako něco navíc, co už v knize být nemuselo a zakomponovávalo do ní další věci, když už hlavní děj byl ukončen.

Obálka

Už na první pohled upoutala obálka moji pozornost, výborně zpracovaná. Po přečtení knihy navíc dostala obálka druhého rozměru, takže je pro uvedení knihy výbornou volbou.

Walter Slovo - Kavkazan

Ukázka

Otravný budík opět zastihl Svana nepřipraveného. Trhne sebou a na chvíli přestává vnímat nádheru jedněch z nejvyšších vrcholků Kavkazu. Jarní louky se rozprostírají v hlubokých panenských údolích a tisíce metrů vysoké pohoří nepostrádá ani kaňony. Luční kvítí rozkošnických barev sahá nad Mirzovy gumáky. Nejedná se o nejvhodnější obuv pro podobnou túru, ale pořád je lepší než plátěné botasky, které si připevnil k batohu. Dále na sobě má manšestrové kalhoty a skrčenou kostkovanou košili. Hrubý vlněný svetr si nese v ruce spolu s maskáčovou vojenskou bundou opatřenou o kapuci. Otře si čelo hřbetem ruky a na hlavu si nasadí opotřebovanou kšiltovku s textem v azbuce.
V počátku své cesty jel na koni, nebožák se ale pokaždé splašil, když se budík rozkrákal. Koně raději nechal za sebou, čímž se vyvaroval nepříjemným držkopádům ze sedla.

Hodnocení knihy

Kniha, která vám na svých stránkách pomalu podsouvá tajemství minulosti jedné zapadlé vesničky. Neustále vás bude držet v napětí, co odhalí na příštích stranách. Příběh je budován postupně, plynule, z počátku možná pomaleji. Zajímavě vystavěné postavy upoutají pozornost a budete chtít vědět z jejich života více.

Moje hodnocení: 9/10

Závěrečné shrnutí

Autor: Walter Slovo
Název: Kavkazan
Žánr: drama
Počet stran: 222
Rok vydání: 2016
Moje hodnocení: 9/10

Fotografie obálky pochází z goodreads.com.

0 Komentáře

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *