Výlet na horu Malá Stolová

Jelikož nám o víkendu mělo být dopřáno pěkné počasí, rozhodli jsme se vyrazit s přáteli na horu Malá Stolová (1009 m.n.m.) v Moravskoslezských Beskydech.

Naši menší, větší procházku jsme začali u rozcestníku Čeladná, kdy za chvíli jsme opustili frekventovanou vozovku a ocitli se v tichu lesa. Sice jsme se vybavili na chladnější počasí, ale výšlap s převýšením až 500m nás pěkně zahřál. K vrcholku je to totiž celých 5 km, které si do kopečka hezky prošlápnete.

Výlet na horu Malá Stolová Výlet na horu Malá Stolová

Výlet na horu Malá Stolová Výlet na horu Malá Stolová Výlet na horu Malá Stolová Výlet na horu Malá Stolová

Oblast Moravskoslezských Beskyd spadá po CHKO Beskydy. Doprovázet vás budou nejen hojně rostoucí jehličnany, ale místy prokouknou i krásné, podzimem zežloutlé listnáče.

Cestou jsme míjeli nemálo výletníků, mezi kterými byli i psi. Přeci jen, zdejší vzduch ocení opravdu každý. Škoda jen, že po červené jdeme celou dobu po asfaltce, takže nás minulo i jedno, dvě auta, která dokáží zdejší pohodu pěkně zkazit.

Výlet na horu Malá Stolová Výlet na horu Malá Stolová

Výlet na horu Malá Stolová Výlet na horu Malá Stolová Výlet na horu Malá Stolová Výlet na horu Malá Stolová Výlet na horu Malá Stolová

Jak jsem již zmínila, celá cesta vám bude příjemně ubíhat na asfaltové silnici. Celou dobu se stačí jít po červeném značení. Ve chvíli, kdy se ovšem červená odkloní do kamenitého, hůře schůdného svahu, je potřeba se odpojit a zamířit po levici do příjemného svahu po lesní cestě.

Bohužel cesta k Malé Stolové není značená, ovšem možná právě proto zde nebudete nikým rušeni. Na vrcholu je drobná mýtina, která vás přivítá dvěma lavičkami a ohništěm. Nabízí i výhled, který nám zůstal bohužel ukryt. Dohonilo nás špatné počasí a nejen okolní vrcholky byly ukryty v mlze, ale brzy i ten náš.

Výlet na horu Malá Stolová Výlet na horu Malá Stolová

Vydali jsme se tedy zpět, ale tentokrát jinou trasou (na mapě níže bílé značení). Z vrcholu vedou pouze dvě cesty a ta druhá je menší, postupem strmější a kamenitá. Je tedy potřeba zvážit, zda máte dobrou obuv nebo si vrchol cestou zpět opět obejdete pohodlně.

Ale Malá Stolová nemusí být vaším jediným cílem. V Moravskoslezských Beskydech naleznete spoustu vyšších vrcholů, dalších tras, ale i jeskyni či studánku. Je jen na vás, jakou trasu si naplánujete, ale výlet do těchto míst z měst od všeho toho shonu je opravdu osvěžující.

Výlet na horu Malá Stolová
Zdroj: mapy.cz

1 Komentář

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *