Už jste viděli nové tituly připomínající 100 let od vzniku Československa?

Dne 28. října jsme oslavili již 100 let od vzniku Československa, historickému milníku, který změnil další osudy našeho národa. Ovšem ne každý je dnes plně obeznámen s tím, co pro nás tato stovka let znamenala a při té příležitosti oslav vzniklo několik knižních titulů, které by rozhodně neměly uniknout vaší pozornosti.

Jednou z prvních publikací, se kterou bych vás ráda seznámila, je Dobrých 100. Bohatě ilustrovaná encyklopedie, která na 200 stranách přináší informace o zásadních nálezech, vynálezech, ale i uměleckých děl, které měly zásadní dopad na naši republiku. Je to kniha, která nám přednáší vše dobré, co jsme za tu stovku let dokázali a nač máme být patřičně hrdí. Kniha vhodná především pro školáky, kterým velmi líbivou formou včetně obrazového materiálu přinese spoustu zajímavých informací.

Další encyklopedií, která by neměla uniknout vaší pozornosti, je stostránková kniha Naší republice je 100 let. Ta přináší všechny základní informace pozornému čtenáři nejen o naší republice, ale také o historii, které ne vždy byla dobrá, ale občas jsme si prožili i nějaké ty horší chvilky. Jenže právě to je to, co pomohlo vytvořit podobu našeho státu právě dnes a je potřeba vzpomínat na vše, co jsme nejen vybudovali, ale také zničili. Kniha je plná obrazového materiálu, který mládeži dokáže lépe přiblížit veškeré skutečnosti.

   

Ráda bych také upozornila na publikaci pro děti, která vyjde až v listopadu. Kniha 1918 aneb Jak jsem dal gól přes celé Československo vypráví příběh malého Jendy, který si rád s kamarády zahraje fotbal. Jenže je 28. října a věci se dávají do pohybu. Malý Jenda ještě netuší, jak moc se mu změní svět. Vyprávění z období první republiky, kterým nás provede malý klučina, je jen jedním z důležitých prvků, na druhé straně se zde bude také vyskytovat spousta zajímavých faktů k tehdejší době a dle mých informací má být kniha bohatě ilustrovaná.

Zajímavým titulem je jistě také 100 let Československa v komiksu, kde se všechny historické fakty a milníky dozvíte skrze kreslené minipříběhy které sepsal Zdeněk Ležák a ilustroval Jakub Dušek. Komiksy jsou vždy takovým vstupním upoutávačem k danému období, které je pak dále přiblíženo již v samostatném článku a že je o čem mluvit, vždyť jsme si prošli mnoha různými režimy a v naší zemi se ne vždy žilo dobře.

  

Posledním titulem, který není až tak knižní, ale přesto bohatý na informace, je Historická mapa 100 let vzniku Československa 1918 – 2018. Ta nás z obou stran zásobuje nejen přehlednou mapou z tehdejších a dnešních let, ale také nás například informuje o zásadních milnících naší historie, představuje nám naše prezidenty, státní znaky nebo třeba naši měnu. Nádherně zpracovaný kousek, který by žádnému milovníkovi historie neměl uniknout.

 

Tak která publikace vás oslovila? Nebo jste na našem trhu našli jinou knihu připomínající našich posledních sto let? Já sama zrovna čekám, až mi domů dorazí 100 let Československa v komiksu a jsem hrozně moc zvědavá, jak bude vypadat kniha 1918 aneb Jak jsem dal gól přes celé Československo.

1 Komentář
  1. K
    K says:

    100 let Československa v komiskové variantě mi úplně uniklo! Ale mám doma komiks TGM, který už přečtený odpočívá na poličce hned vedle Zátopka. Z obou biografií jsem byla nadšená, hlavně ze stylu kresby.

    Odpovědět

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *