Ukázka z knihy: Náhodní lháři – Moře nálezů a ztrát

V roce 2016, příhodně na letní prázdniny, přišla autorka Lena Valenová na český trh s jejím knižním debutem Náhodní lháři – Moře nálezů a ztrát. Knihu proplétá běžnými denními radostmi a strastmi dospívajícího člověka, vše ovšem obohacuje o prvek tajemství ohledně minulosti jednoho z hrdinů. Romantický příběh plný škodolibosti a lásek, ale také tajemného pozadí místy vytvářejícího napětí.

Základní informace
Kniha: Náhodní lháři – Moře nálezů a ztrát
Autor: Lena Valenová
Žánr: Romantické, YA
Počet stran: 207
Nakladatelství: Beletris
Rok vydání: 2016

Anotace
Do dětského domova na předměstí Říma přivedou dvanáctiletého kluka. Zdá se, že nic nepoznává, nic si nepamatuje. Ale to není jediná překážka, se kterou se musí potýkat. Také je tu vůdce klučičí party, který je rozhodnut udělat cokoli, aby nováčka odstranil ze své cesty.
O čtyři roky později patnáctiletá studentka pražského mezinárodního gymnázia potká na pláži v Itálii okouzlujícího mladíka. Místo vysněné letní romance však Elena z prázdnin odjíždí plná hořkosti a se ztrátou iluzí. O to větší šok pro ni je, když mezi novými spolužáky – studenty zahraničního výměnného programu – poznává onoho kluka z pláže. Kdo je ale tenhle kluk, co najednou tvrdí, že je někdo úplně jiný, doopravdy?
I on však řeší vážné otázky. Přijel do Prahy s pečlivě připraveným plánem. Jenže s jednou věcí nepočítal – s Elenou. Nedávno mu pořádně zavařila. Tentokrát je však odhodlaný nenechat nic náhodě. Nikdo mu nezkříží jeho plány. Ani Elena ne.

Knižní trailer

Ukázka 1.

Byl příjemný letní podvečer. Elena seděla na pláži nedaleko hotelového resortu, kde trávila letní prázdniny se svými rodiči a starším bratrem Jakubem. Více než polovina pobytu už byla za nimi a Elena cítila potřebu být alespoň na chvíli sama. Jen ona, pláž a moře. Seděla na bílém písku a tiše naslouchala šumění vln. Tohle je ten nejlepší moment z celého dne, pomyslela si. Zhluboka se nadechla a lehce přivřela oči. Chtěla si ten okamžik vychutnat ještě víc. Žádný spěch, žádné davy turistů, žádní otravní bratrovi kamarádi… A co bylo podstatné, alespoň na chvíli jí nikdo neříká, co má dělat nebo kam může a nemůže jít. To byla především specialita jejího otce. Jako učitel měl vždy pocit, že by měl mít plnou kontrolu nad tím, jak jeho děti tráví volný čas. Především si zakládal na tom, aby ho trávily, jak sám rád říkal, plnohodnotně a děláním smysluplných věcí. V praxi to pro sourozence Novákovy znamenalo mít naplánovanou každou minutu dne. Od mala tak všichni tři navštěvovali spoustu zájmových kroužků. O rodinných dovolených to pak pro změnu vypadalo, jako kdyby si rodiče chtěli napravit reputaci a svým dětem vynahradit ten nedostatek času, který na ně měli během školního roku. Elenin táta tak každý den vymýšlel nové a nové sportovní či kulturní aktivity. Což bylo fajn, když bylo Eleně deset, ale v patnácti? Teď chtěla od svého okolí jediné: aby jí všichni dali pokoj!

Ukázka 2.

„V zoufalé situaci se holt musí dělat zoufalé věci!“ dodala si kuráž Elena. Otočila se a zvedla ruku se vztyčeným palcem před právě přijíždějícím autem. To kolem ní prosvištělo takovou rychlostí, že ji málem celou ohodilo vodou z kaluže. Odnesly to jen Eleniny boty a sukně. „Super!“ pohlédla na své nohy mokré od špíny ze silnice. Stoupla si tedy dále od krajnice, zvedla palec a znovu zkusila své štěstí. Kolem projelo asi pět, šest aut. Nikdo ani nezpomalil. Proto Elenu velmi překvapilo, když následující auto nejenže přibrzdilo, ale po několika metrech dokonce zastavilo. Elena se zaradovala a okamžitě popoběhla k autu tmavé barvy. První, co ji napadlo, bylo, že auto nevypadá nijak draze. Hlavně ale doufala, že řidič bude někdo normální a ne nějaký úchyl. Jakmile doběhla k autu a naklonila se do pootevřeného okénka u předního sedadla, aby poděkovala za zastavení, celá ztuhla. Až do té chvíle si myslela, že nic horšího už jí ten den nemůže potkat. Jak moc se mýlila! Za volantem seděl Michael! Elena nebyla schopná slova. Zírala na něj s otevřenou pusou a dešťová voda jí přitom stékala po obličeji.

1 Komentář

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *