Trasa údolím zpěněných vod Bílého Labe

Pokud se rozhodnete navštívit Špindlerův mlýn, jednou z krásných tras dostupných všem je ta kolem Bílého Labe, které uchvacuje mnohými vodopády, kaskádami či peřejemi.

Právě díky jimi zpěněné bílé vodě dostalo 8,3 km dlouhé Bílé Labe svůj název, v minulosti jste se mohli setkat také s pojmenováním Bílá voda nebo Bělá. Pramení na Bíle louce v 1430 m n.m. a je levým přítokem řeky Labe. Při své túře se můžete kochat krajinou Krkonošského národního parku.

 

     

Vycházely jsme ze Špindlerova mlýna po modré a dlouhých 5 km nás vedla asfaltová cesta proti proudu řeky Bílé Labe až k Boudě Bílé Labe. Trasa vám nabízí jedinečné pohledy na zpěněnou řeku, která dovádí vymletým korytem, přírodními překážkami či protéká přes uměla vodní díla. V poslední části trasy před Boudou Bílé Labe můžete narazit také na větší dětské hřiště a jedno z oficiálních míst s ohništěm, které lze za zvýšené opatrnosti využít.

Díky upravené asfaltové cestě je trasa vhodná pro každého – turisty, cyklisty, dokonce i lidi pohybově omezené a maminky s kočárky. Je udržovaná a nabízí mnohá zastavení a posezení na oddych. Jedná se i o příjemnou procházku v během teplejších dnů, jelikož trase vede z většiny lesem a přítomnost vody lehce ochlazuje své okolí.

V polovině cesty se nachází již zmiňovaná Bouda Bílé Labe, kde se můžete posadit na oběd za příjemnou cenu. Mimo jiné zde nabízejí i ubytovací kapacity, takže to může být výborný bod pro vaše procházky či projížďky po okolí. Hned vedle Boudy naleznete také menší zastavení u studánky U Bílého Labe. Právě tudy po žluté jsme se vydaly na dalších 5 km zpět do Špindlerova mlýna. Můžete si ovšem vybrat i další dva směry, které vás mohou dovést buď k Luční boudě a prameni Bílého Labe nebo k Špindlerově boudě a polským hranicím.

 

      

Cesta, kterou jsme se vydaly, byla z počátku prudšího stoupání a dlážděná kameny bez zábran do svažujícího se údolí. Terén se tak stává obtížnější, ovšem kopírujete cestu, kterou jste šli dole údolím podél Bílého Labe, akorát v nadmořské výšce 1000m. Máte tak nádherný výhled nejen na údolí, ale také na okolní hory a další možné turistické cíle. I na této trase máte hned několik možností na zastavení a odpočinek, kdy u posezení si můžete řádně užívat průhledů na okolí.

Kromě jedinečných panoramat vás také obklopí jiný druh rostlin a hmyzu. V období, kdy jsme tudy šly, kopíroval cestu pás odkvetlých podbělových květů – v době jejich květu to zde musí být opravdu nádherné. Motýli, kteří zde létají, jsou nenápadní, splývají se svým okolím a pokud se k nim nedostanete příliš blízkou a nevyplašíte je, jsou prakticky nezahlédnutelní.

 

     

Celkově se jedná o velmi příjemnou cestu po trase dlouhé 10 km. Ta je ve své první polovině vhodná opravdu pro každého a poskytuje úžasné pohledy na dovádějící řeku Bílé Labe. V druhé polovině je sice terén obtížnější, stoupání v první chvíli větší, ale trasa se vám za to odmění nádhernými panoramaty zdejších hor. Jestli se někdy ocitnete ve Špindlerově mlýně, rozhodně si tuto trasu nenechejte ujít.

zdroj: mapy.cz

0 Komentáře

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *