Tom Robbins – P jako pivo (Oldřich Kaiser)

Na první pohled vás může jak samotný název, tak i obálka zmást. Tato audiokniha je totiž určena především pro zvídavé děti (ale nejen pro ně), které se touží dozvědět o tomto zlatavém moku něco více.

Příběh

Šestiletou zvědavou Gracii velmi zajímá, co je to vlastně za ten zlatavý nápoj, který pijí jen dospělí. Když pak najde spřízněnou duši ve strýčkovi Moe, který ji chce o pivu ledacos povědět a provést ji pivovarem, je nadšením bez sebe.

Ne vždy je ale vše podle našich představ, díky čemuž se zvídavá Gracie seznámí s vílou Pivoňkou, která ukojí její po informacích nenasytnou dušičku.

Styl psaní

Na příběhu je znatelný rukopis Toma Robbinse, který humorně a otevřeně dokáže mluvit o jakémkoliv tématu. Ačkoliv je znám spíše knihami pro dospělé, i přesto se mu podařilo vytvořit dílo pro děti, ve kterém jim naprosto otevřeně a hravě představuje pivo. A možná právě proto tato audiokniha spojí u poslouchání rodiče s dětmi.

Děti tak poprvé zažijí – tedy díky Graciinu vyprávění – první chuť piva a také následky alkoholu v krvi. Ale nejen to, neunikne samozřejmě ani samotná výroba tohoto zlatého moku. Vše ovšem podané takovým způsobem, že vás neunudí teorie, ale naopak vše přijmete v krásném příběhu podaném s vtipem.

Příběh je členěn na větší množství kratších kapitol. Je tak ideálním společníkem před spaním, a když náhodou u něj usnete, neuteče vám toho příliš.

Audio

Knihu namluvil Oldřich Kaiser, kdy si opravdu výborně poradil se všemi postavami. Díky němu budete zvídavě poslouchat společně s Gracií, zamilujete si pivní vílu Pivoňku a budete nenávidět příšernou Graciinu učitelku.

Každá kapitola je uváděna svojí vlastní tematickou melodií, takže již předem tušíme náladu dané části. Kromě hravých znělek je nahrávka také dotvořena úžasnými zvuky, jako je otvírání plechovky, cinkání skleniček – to přeci v audioknize o pivu nesmí chybět!

Obal

Možná už název zarazí při zaměření této audioknihy, ale stejně tak i obálka. Odkazuje sice na pivo, je vkusně navržena a pro jinou nahrávku o zlatavém moku by byla jistě výborná. Ale jestliže má jít o příběh zaměřený především na děti, nejspíše bych zvolila hravější, barevnější prezentaci.

Audiokniha: Tom Robbins - P jako pivo (Oldřich Kaiser)

Ukázka

Hodnocení knihy

Právě Oldřich Kaiser je tím, kdo knihu vyšvihl o několik příček výše. Jeho přednes postav je vynikající a další hudební prvky už jen dolaďují nahrávku k dokonalosti.
Na druhou stranu je to právě samotný příběh, který má sice poučný charakter zábavnou formou, ovšem nevnímám jej něco jako „povinnou dětskou četbu“.  Své posluchače si musí najít, takové ty zvědavce, jako je Gracie – ale těm dokáže nabídnout opravdu mnoho. Věřím ovšem, že audioknihu si rády poslechnou děti i společně s rodiči.

Moje hodnocení: 7/10

Závěrečné shrnutí

Autor: Tom Robbins
Název: P jako pivo
Interpret: Oldřich Kaiser
Žánr: pohádka
Délka: 2h 47min
Vydavatelství: OneHotBook
Rok vydání: 2015

Fotografie převzaty z audiolibrix.com a luckystriked.deviantart.com

0 Komentáře

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *