Tom Michell – Co mě naučil tučňák (Kryštof Hádek)

Představte si den, ve kterém se k vám připojí tučňák. Dokázal by změnit život vám a vašemu okolí?

Příběh

Když se mladý učitel Tom Mitchell vydává do Argentiny, aby vychovával zdejší studenty, nečeká, že se mu změní život. Při zajížďce do Uruguaye naráží na pláž zamořenou ropnou skvrnou. Tisíce mrtvých tělíček tučňáků zde nehybně leží v lepkavé tekutině. Ovšem jeden z nich se hýbe a Tom je tak postaven před otázku, zda tučňáka vzít domů a zbavit ho nánosu ropy.

Nakonec nebohého opeřence zachraňuje ve vaně všemi dostupnými prostředky. Tehdy ještě dle vlastní informací a dojmů, protože se píše rok, ve kterém ještě neexistuje Google. Tom ale není ztracen při záchraně a jeho nový ptačí přítel Juan Salvado se od něj již nechce hnout na krok. Zažívají tak společně spoustu překvapivých situací, kdy tučňák ovlivňuje již jen svou přítomností své okolí.

Styl psaní

Tučňák je zde nejen jako oddaný přítel, výborný naslouchač, který se svým vlastním způsobem dokáže zapojit do hovoru, ale hlavně je to motivátor, který dokáže změnit lidem život. Zamilujete si jej od první chvíle, kdy s ním Tom chvílemi zápasí, protože přeci jen, co se týče porozumění, tak tučňáci a lidé nemají společný jazyk. Úsměvné chvíle střídají jedna druhou.

Velmi se mi líbí, jak přes všechen ten příběh konec přenáší posluchače k myšlence ochrany přírody a problematiky ropných skvrn. Při všem, co společně zažijete s tím jedinečným opeřeným stvořením, si najednou uvědomíte, jak otřesné věci se ve světě dějí a jak málo je jim věnována pozornost.

Audio

Pro nahrávku je výborně zvolen interpret, jenž do příběhu vnáší příjemný tón hlasu. Ve vyprávění tak nějaké situace plné nedorozumění mohou působit odlehčeně. Audioknihu jsem velmi ráda poslouchala před a po práci, kdy mne dokázala přenést do jiného světa a užít si tu vynikající atmosféru.

Pauzy mezi jednotlivými pasážemi jsou rozděleny příjemnou a tématickou hudbou pro danou oblast.

Co bych na audionahrávce změnila, je volba odlišného interpreta pro vyprávění dominantního příběhu z minulosti a vzpomínkového komentáře z přítomnosti. Přeci už je to vyprávění od jinak starého člověka a tón stále stejného hlasu mi do nahrávky v poslední pasáži prostě nesedl.

Obal

Na obalu audia na vás vykoukne jednoduchý motiv s kresbou tučňáka s šálou kolem krku. Já bych po poslechu tohoto příběhu spíše řekla, že je to mašle kolem tučňáka, který se stane takovým malým dárečkem nejednomu člověku.

Tom Michell - Co mě naučil tučňák (Kryštof Hádek)

Ukázka

Hodnocení knihy

Všem milovníkům přírody a především zvířat vřele doporučuji poslechnout si tento úžasný příběh netradičního přátelství mezi tučňákem a člověkem. Takový tanec dvou neznámých s jazykovou bariérou, kteří si hledají cestu k tomu druhému.

Moje hodnocení: 10/10

Závěrečné shrnutí

Autor: Tom Mitchell
Interpret: Kryštof Hádek
Název: Co mě naučil tučňák
Žánr: autobiografie
Délka: 6 hodin 33 minut
Vydavatelství: OneHotBook
Rok vydání: 2016
Moje hodnocení: 10/10

Fotografie obálky pochází z onehotbook.cz.

0 Komentáře

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *