Titanic

Nešťastná událost potopení Titanicu se objevila letos i na prknech Městského divadla v Brně, kde zrekapitulovala tuto nešťastnou událost. Ačkoliv toto divadlo občas zinscenuje hry postavené na filmu, tentokrát očekávejte něco naprosto odlišného.

Představení Titanic odhaluje osudy mnoha lidí z rozličných vrstev, kteří na prokleté lodi pluli. Původně nejrychlejší loď, nezničitelná, která se měla svým výkonem dostat do titulků všech novin. Není divu, že lákala širokou veřejnost svojí první plavbou.

Nahlédneme tak do té nejvyšší i nejnižší vrstvy a budeme sdílet touhy a obavy od kapitána až po samotného topiče. V představení se objeví nepřeberné množství postav, kterým je věnována menší či větší pozornost. Můžeme si tak živě představit, jak o tehdy na Titanicu mohlo vypadat.

titanic1 titanic2

A právě to je kámen úrazu – ač byly výkony herců a zpěváků dokonalé, písně a taneční choreografie poutavé, příběhy takového množství začaly působit rozbitě, chaoticky. V příběhu hledáte nějakou tu hlavní postavu, ale ona tu není, prostě chvilku se mluví o topiči, v druhé chvíli sledujeme smetánku v pánském salonku a potřetí taneční veselku nejchudších cestujících.

I přes rozličnost příběhů se nám scéna se nám mění minimálně a nejvíce si užijeme jednotlivých místností v lodi či samotné paluby Titanicu vhodně otevíratelné. Když se ovšem rozezní lodní zvon ohlašující ledovec, jsme postaveni před zcela nové a osvěžující scény. Nejen před potápějící se Titanic, ale taktéž je do popředí uveden mohutný ledovec.

Jeho nástup je neuvěřitelně zvukově doprovázen a dělí tak rázně příběh života lidí na palubě od následné záchranné akce.

Celkově tato divadelní hra působí roztříštěně, rozdrobené příběhy, které mají dotvořit obraz tehdejšího života lidí na lodi, tak nefungují zcela, jak by měly. I přesto, že jsou výkony výborné, nevíte, na koho se máte zaměřit a žádné postavě není věnováno tolik prostoru, aby vám stihla přirůst k srdci. Pomineme-li ovšem tento fakt, dostane se nám představení s krásnými písněmi a tanečními choreografiemi.

Základní informace
Autor: Peter Stone, Maury Yeston
Režie: Stanislav Moša
Překlad: Stanislav Moša, Zuzana Čtveráčková
Kostýmy: Andrea Kučerová
Dramaturg: Klára Latzková
Scéna: Christoph Weyers
Choreografie: Aneta Majerová
Sbormistr: Karel Škarka
Hudební aranžmá: František Šterbák, Martin Wiesner, Michal Babiak

Obsazení
Edward J. Smith, kapitán: Zdeněk Junák, Jiří Horký
William Murdoch, 1. důstojník: Ondřej Studénka, Jiří Mach
J. Bruce Ismay, majitel lodi: Petr Štěpán, Stanislav Slovák
Thomas Andrews, konsturktér: Karel Škarka, Petr Gazdík
Frederick Barett, topič: Dušan Vitázek, Jiří Mach
Harold Bride, telegrafista, company: Aleš Slanina, Lukáš Janota
Nakladač, company: Robert Rozsochatecký
Ch. D. Cardoza: Evelína Studénková
Alice Bean: Markéta Sedláčková, Andrea Zelová, Radka Coufalová
Edgar Bean: Rastislav Gajdoš, Tomáš Sagher
Carlson, company: Jakub Przebinda
Kate McGowan, company: Eliška Skálová, Barbora Remišová, Markéta Pešková
Jim Farrel: Marek Kolář, Jan Brožek
a další…

Fotografie představení: www.mdb.cz.

2 Komentáře
  • Dragell
   Dragell says:

   Myslím si, že muzikály jsou takové živější a mohou více zaujmout lidi, co běžně do divadla nechodí. Určitě doporučuji si nějaký příběhem bližší vyhlédnout a zajít na něj – spousta zpěvu, tance. Bývá to krásné :)

   Odpovědět

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *