Theo Addair – Muffin a čaj

Co všechno dokáže změnit jeden muffin a čaj? To zjistí Kit a Daniel ve svěžím příběhu od českého autora.

Příběh

Kit a Daniel chodí na stejnou školu – elitní internátní gymnázium, které se tak trochu řídí v šabloně anglických škol. Ředitel má pro Anglii slabost, a tak se tu nevyhneme ani takovým školním uniformám. Daniel už je na škole posledním, čtvrtým rokem a svůj volný čas věnuje jen učení.

Kit je naopak hravý kreativní člověk zajímající se o své okolí, naprosto otevřený. Na škole je teprve druhým rokem, a tak nějak nerozumí té podivné odtažitosti Daniela od ostatních. Nechává ho to chladným tedy až do chvíle, kdy na něj počká Daniel po škole.

Ten den jakoby odložil svoji masku chladu a ukázal, že je v něm něco více. Starostlivý Kit se rozhodne zapátrat, copak se to děje, kdo je vlastně onen Daniel Morgenstern. A třeba tak získá i nového kamaráda.

Trailer

Mohlo by vás zajímat
Pokud se vám zalíbila autorova prvotina Muffin a čaj, můžete se pomalu ale jistě těšit na jeho další knihu. Theo Addair potvrdil, že již pilně pracuje na dalším příběhu, tak se nechejme překvapit, co si pro nás chystá.
Hledáte další příběhy s LGBT tematikou, ale spíše dobrodružného charakteru? Zkuste se poohlédnout po knize Achilleova píseň, retellingu Trójské války nebo také po sérii Noční běžci o dvou šikovných zlodějích, intrikářích a vlastně i šlechticích.

Styl psaní

Jak začít? Je to svěží, miloučký příběh s LGBT tématikou. Dva chlapci k sobě hledají cestu, ať už jeden touží po přátelství a ten druhý po něčem více. Každá kapitola je nabytá novými událostmi, prožitky, celý příběh vás doslova pohltí.

Oba chlapci si již od počátku knihy uvědomují, že hledají partnery stejného pohlaví, nejedná se o žádné uvědomování si sama sebe. Naopak jedním z problémů může být právě to, že jeden z hlavních hrdinů je zakoukán do někoho jiného.

Možná se vám bude z počátku zdát podivné, jak je Daniel odtažitý, je ve škole sám pro sebe, na pokoji bydlí sám, ale vše má své důvody. Kniha postupně odhaluje, copak se to vlastně v minulosti stalo, že je Daniel takový, jaký je.

První část knihy se věnuje právě tomu hledání cesty k sobě navzájem. A jelikož se jedná o navazování vztahu dvou chlapců, což může být v prostředí dospívajících přeci jen ožehavé téma, v druhé polovině knihy se dočkáme reakcí okolí.

V kapitolách se střídavě mění pohledy jak Daniela, tak Kita. Je to výborné vyprávění příběhu, neboť tak oběma můžeme nahlédnout do hlavy, co si myslí, co cítí, jak dané události vnímají. Na druhou stranu jsou zde některé přechodné kapitoly, kde se poslední strana předchozí kapitoly a první strana následující kapitoly shodují, jen se mění pohled, z kterého situaci vidíme. Občas se nám takto dostane nových informací, ale občas mne tento přechod s opakující se pasáží lehce rušil.

Obálka

Velmi jednoduchá a kreslená obálka je takovou netypickou podívanou. Ihned vám představí hlavní hrdiny a je jen na vás, zda vám padnou na první pohled do oka. Nesmí na ní chybět ani muffin a čaj, které jsou pro knihu tak důležité.

Ukázka

„Zkrátka jsem s tebou chtěl mluvit,“ odpověděl Daniel a uvnitř si začínal zoufat. Tenhle rozhovor vůbec nešel podle plánu. Možná proto, že žádný plán nemáš, hlupáku, odsekla pohotově ta racionální část jeho mysli. Daniel musel uznat, že je to pravda, což ho vyvedlo z míry ještě víc. Co ho to jen napadlo? Jak tady mohl stát a o něco se snažit, když ani neměl plán?!
Cristian se na něho nechápavě mračil.
„Mluvíme,“ odpověděl pomalu a zdálo se, že i podezíravě. „O co jde?“

– strana 33, 7. kapitola Daniel

Hodnocení knihy

Velmi svěží, milá kniha od českého autora, která vás přenese na střední školu a její malé, velké lásky. Příběh sleduje dva chlapce, kteří si k sobě postupně budují cestu, ať již to jeden vnímá jako přátelství a druhý jako možný vztah. Kniha nás provádí nejen kouzelným obdobím vznikajícího vztahu, ale také nastávajícími situacemi a reakcemi na vztah dvou chlapců.

Moje hodnocení: 9/10

Závěrečné shrnutí

Autor: Theo Addair
Název: Muffin a čaj
Žánr: Romantické
Počet stran: 272
Vazba: Měkká
Nakladatelství: Yoli
Rok vydání: 2018
Moje hodnocení: 9/10

Fotografie obálky převzaty z goodreads.com.

2 Komentáře
  1. K
    K says:

    Je fakt, že proti této knížce jsem zatím neslyšela ani jedno křívé slovo. Kamarádka slíbila, že až ji dočte, tak mi ji půjčí. Uvidím, zda se mi bude líbit. :)

    Odpovědět

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *