Tereza Kazan – Chameleonka: Z deníku modelky

„Všude jsem byla, mnohé znám a nemálo jsem toho zažila, proč se tedy s vámi nepodělit o své zážitky, zkušenosti a útrapy během mých cest po světě?“

Příběh

O vtipné i útrapné chvíle svého života se rozhodne podělit rodilá Moravanka Tereza, která se dostala do světa modelingu. Díky této práci procestuje svět a zažije opravdu mnohé.
Kniha nemá jednolitý děj, ale je v ní nashromážděno mnoho malých příběhů. Zaujaly mne například příběhy o japonském zemětřesení, pokusu o zvětšení prsou nebo hygiena a nemoci v jiných zemích. V knize je toho ale mnohem více a díky Tereze tak nakouknete do mnoha zemí, ale také zažijete běžná lidská úskalí.

Styl psaní

Tereza píše svoji knihu přirozeně, s lehkostí, bez strohosti češtiny. Kniha nepopisuje celý jeden úsek jejího života, naopak je rozčleněna do mnoha krátkých i delších povídek. Jelikož na sebe nenavazují, je kniha volně čitelná na přeskáčku dle libosti.
Povídky jsou příjemnou odpočinkovou četbou a skvělým společníkem při cestách.

Obálka

Obálce dominují chodidla ženy obuté do obuvi s vysokým podpatkem. Celá fotografie působí čistě a příjemně. Červená barva užitá na název knihy by tedy měla působit jako rušivý prvek, ale je zvolen takový odstín, že příjemně doplňuje obálku a oživuje ji.

Tereza Kazan - Chameleonka: Z deníku modelky

Úryvek

Jsem druhý týden v Japonsku, se spolubydlící sedíme v pokoji na zemi, když se celá místnost začne zlehka třást, jako by kolem domu zrovna projížděl vlak. Trvá to jen pár sekund a pak to odezní stejně rychle, jako se to objevilo. Je mi jasný, že v sedmnáctém patře o vlak máme trošku nouzi, a tak se tady vedle paní ptám, jestli to cítila taky, a že tohle byl teda opravdu zvláštní pocit. Ona na mě jen vycení zuby a s úsměvem od ucha k uchu říká:“ Tak to se, holka, připrav, že než odjedeš, takovýchhle ‚vlaků‘ ještě zažiješ,“ a odejde do koupelny.

– kapitola Když se třese země, strana 55

Hodnocení knihy

Kniha je velmi příjemná a čtení rychle ubíhá (což je škoda). Seznámila mne s mnoha věcmi, o kterých jsem neměla ani tušení. Navíc, na rozdíl od mnohých encyklopedií, bylo toto získání nových informací velmi příjemné, spojené se zážitkem. Samozřejmě nečekejte, že je tato kniha zaměřena na seznamování s novými věcmi, ale pokud nejste zcestovalí či alespoň světa znalí, leccos vás překvapí a poučí.

Moje hodnocení: 7/10

Závěrečné shrnutí

Autor: Tereza Kazan
Titul: Chameleonka: Z deníku modelky
Žánr: ze života
Vazba: pevná
Počet stran: 168
Nakladatelství: Brána
Rok vydání: 2012
Moje hodnocení: 7/10

Zdroj fotografií: brana-knihy.cz, czmodels.cz

3 Komentáře

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *