Susan Jane Gilmanová – Zmrzlinová královna

Možná byste očekávali, že kniha točící se kolem zmrzliny bude obsahovat slaďoučký příběh. Ale být zmrzlinovou královnou neznamená jen sladký život, ale také spoustu trápení a podvodů.

Příběh

Na počátku 20. století odjíždí Malka Trejnovská se svými rodiči a sestrami do USA za lepším životem, o kterém všude slýchají. Jenže ani v nové zemi se nedočkají vytouženého bohatství, žijí v podnájmu a mají máloco do úst. Bohužel tento nový život nakonec celou rodinu rozdělí.

Je to právě zmrzlinářský vůz tažený koňmi, který Malce uzavře její minulost. Zchromlé dívky se matka zřekne, ale naštěstí se italskému prodavači stojícímu za touto událostí nebohé dívky zželí. Přijme Malku pod svá ochranná křídla a postupně jí odhaluje tajemství výroby zmrzliny, která jí změní život.

V knize dále sledujeme druhou dějovou linii, kde zestárlá Zmrzlinová královna čelí řadě obvinění, ohlíží se za svým životem plným šťastných i bolestných chvil a nechápe dnešní přístup lidí k ní. Není pro ni jednoduché stárnout, postupně se vzdávat svého podniku, který vybudovala od základu a slyšet ze všech stran jen pomluvy.

Styl psaní

Kniha je plná emotivní situací, díky čemuž se mi četla pomaleji. Některé nepříjemné chvilky nebohé Malky mne dojaly natolik, že jsem musela knihu na pár dní odložit, abych ji opět mohla naplno podporovat v její nelehké pouti.

Kniha je totiž naplněná nejen nepříjemnými rodinnými situacemi, nehodami, ale také sleduje historický vývoj Ameriky a přináší smrtelné choroby. Stačí jedna drobná politická chyba v minulosti, která dokáže zničit životy, doslova.

Vše vnímáme tak jako Malka, tedy když je dítě, sledujeme spíše její užší okolí, různé národnosti, jejich zvyklosti. Jakmile Malka dospěje, vnímáme již celou zemi, sledujeme politickou situaci, válečný konflikt a vše, co se jí najednou dotýká a ohrožuje živnost.

Příběhem nás doprovází charakteristická slovíčka pro židy, Italy a další skupiny s vlastním jazykem. Jsou to drobná slovíčka, která děj oživí, vtáhnou nás do něj a nemusíme mít nějaké extrémní znalosti, protože si je intuitivně přeložíme.

Obálka

Už z obálky na nás dýchne závan příběhu z dobového zobrazení ulice v pozadí za obrysem kornoutu slaďoučké zmrzliny. Výborná volba pro navození patřičné atmosféry.

Susan Jane Gilmanová - Zmrzlinová královna

Úryvek

Kůň, který mě srazil, táhl zmrzlinářský vozík. Osud si se mnou podivně zahrával, nemyslíte? Kdyby mě zmrzačil dejme tomu hadrář nebo uhlíř, nikdy by ze mě nebyla Lillian Dunkleová, kterou zná celá Amerika. Legenda by se ze mě zcela jistě nestala.
Veřejnost si odjakživa myslí, že jsem k bohatství přišla díky manželovi. Musím říct, že média z nějakého důvodu úspěšné ženy nesnášejí a odmítají jim přiznat sebemenší zásluhy. Příšerná fotografie, kterou teď noviny neustále tisknou a na které vypadám jako Joan Crawfordová, když dostává klystýr, mluví za všechno. Vždycky člověka odsoudí tak rychle!

– strana 9, kapitola 1

Hodnocení knihy

Žádná oddechová četba, to možná napoví i počet stran, které ukrývají plnohodnotný a silný příběh hořkosladkého života se zmrzlinou. Kniha nás provede celým životem jedné ženy se svými sny, při kterém sledujeme vývoj nejen Malky, ale i průběh americké historie, která příběh ovlivňuje.
Moje hodnocení: 9/10

Moje hodnocení: 9/10

Závěrečné shrnutí

Autor: Susan Jane Gilmanová
Název: Zmrzlinová královna
Žánr: drama
Vazba: pevná s přebalem
Počet stran: 512
Nakladatelství: Fortuna Libri
Rok vydání: 2015
Moje hodnocení: 9/10

Fotografie obálky pochází z fortunalibri.cz.

1 Komentář

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *