Sun-c‘, Pete Katz – Umění války | Starý čínský traktát v nové komiksové adaptaci

Nabyté vědomosti by se měly předávat napříč generacemi pro větší moudrost a neopakování dávných chyb. Kdo by ovšem řekl, že některá taková díla vydrží nejedno tisíciletí, aby si o tehdejší taktice a umění vést skupinu lidí četli i dnešní moderní lidé. Jedním z těchto nesmrtelných děl je právě Umění války, se kterým jsem se rozhodla seznámit skrze jeho nové vydání v komiksové podobě.

Sun-c‘ – Umění války

První vydání: 500 př.n.l

Mistr Sun-c‘ byl vojenským vojevůdcem v Číně v období přibližně 500 př. n. l. a všechna poučení vyplývající z jeho vykonávání práce nakonec sepsal do traktátu Umění války, které k sobě přitahuje nové a nové čtenáře dodnes. Umění války tak dostalo již mnoho nových podob a vydání, ať již bližším jazykem, výkladem či dokonce kreslenou formou.

Právě komiksová verze od ilustrátora Pete Katzeho podává tento starý traktát skrze malého Lioua, který chodí ke svému mistrovi na výuku boje. Nakonec se ovšem učí něčemu mnohem důležitějšímu – umění taktiky a vedení, když je mu předčítáno dílo mistra Sun-c‘. Sledujeme tak nejen vojenská tažení společně s textem vojenské taktiky původního textu od mistra Sun-c‘, ale zároveň nahlédneme do jedné malé vesničky, kde se dají do pohybu události, jenž si žádají aplikaci právě těchto taktických rad.

Po komiksové verzi jsem sáhla z toho důvodu, že jsem očekávala zjednodušený přístup k tomuto historickému textu. Přeci jen takové věci je buď potřeba dobře přizpůsobit dnešní době nebo historický text doprovodit kontextovým rozborem, aby dnešní čtenář porozuměl textu a byl uveden do obrazu.

Komiksová verze z původního díla vyjímá ty nejdůležitější myšlenky se zachováním 13. kapitol a možná právě díky tomuto zestručnění jsem se musela ještě více soustředit na pochopení textu. Ačkoliv se jedná o komiks, tedy knihu s výraznou převahou ilustrace a menším podílem textu, přeci jen to není odpočinkové čtivo, každou kapitolu je nutno číst pozorně a dát si čas na promyšlení.

I přesto zde nějaká srozumitelnější zpětná rekapitulace je v menším příběhu obklopující tyto hlavní myšlenky. Dílo mistra Sun-c‘ je totiž v tomto vydání předáváno z úst učitele k uším žáka, kteří na konci stručně kapitolu rozeberou, či dokonce předvedou některé prvky taktiky v akci, to když na vesnici zaútočí nepřátelé.

Kapitoly nám přinášejí zajímavý náhled na různé druhy válečné taktiky, kterou musí zvládat každý dobrý vůdce pro vlastní úspěch. Podíváme se tedy nejen na terén, druhy útoku, znalost nepřítele, ale třeba i takovou morálku vlastního vojska. Právě díky některým prvkům dobrého vůdce může být původní text v dnešní době přejímatelný a aplikovaný na vyšší managerské pozice.

Grafické zpracování knihy je opravdu nápadité. Ilustrátor se nejprve pustil do vykreslení scény tužkou, přidal i některé stíny a pak vše naskenoval do počítače. Zde při digitální úpravě, obtahování, colorování ovšem tužku nechává a ta tak propůjčuje celému obrazu jiný rozměr a hlavně žádoucí stíny. Ačkoliv místy vypadá kresba jako kreslená na papíře či colorovaná akvarelem, digitální zpracování prozrazuje právě použití textur a vzorů především na látky. Celá kniha se nese v jasných pestrých barvách i přes své vojenské téma.

A když už jsme u toho tématu, na stránkách objevíte i lehkou dávku nějaké té krve. Ačkoliv ilustrátor vykresluje mnohé střety, nikdy nezaběhne k zobrazení viditelné rány (masa, kosti). Nějaká ta krev proteče (viz ukázka výše), vše se ale obejde bez viditelných zranění a údery jsou doprovázeny symbolickou komiksovou hvězdou místo otevřené rány.

Za zmínku rozhodně stojí netradiční vazba knihy, která připomíná spíše japonskou vazbu, kdy jsou listy umístěny mezi dvě papírové pevné desky a svázány stuhou na hřbetě. Zde je hřbet zachován včetně názvu knihy a je škoda, že právě šňůrky zakrývají některá písmena textu. Ale i tak bude kniha tato ve vaší knihovničce netradičním kouskem již na první pohled.

Slovo závěrem

Ačkoliv se jedná o komiksové ztvárnění starého díla, neočekávejte díky tomu jeho jednoduchou interpretaci. I přes ilustrované motivy a výklad citací z díla mistra Sun-c‘ se nejedná o oddechovou četbu a každé kapitole je potřeba dát prostor k zamyšlení. Kniha může ovšem posloužit jako prvotní seznámen s dílem Umění války netradiční formou a může tak být i pěkným dárkem.

Moje hodnocení: 7/10

Zajímavé odkazy

Možnost zakoupení knihy: Naše nakladatelství / Kontrast
Webová stránka ilustrátora: InkAndManners.com

Autor: Sun-c‘
Název: Umění války
Ilustrátor: Pete Katz
Počet stran: 128
Vazba: Pevná
Nakladatelství: Kontrast
Rok vydání: 2019

 

1 Komentář
  1. K
    K says:

    Tuhle knížku si musím dozajista v knihkupectví prolistovat. Umění války jsem už kdysi četla a nečetlo se to vůbec lehce. Avšak je udivující, jak myšlenky v knize jsou pořád aktuální

    Odpovědět

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *