Sophie van der Stapová – Dívka s devíti parukami

Představte si, že je vám jednadvacet let a diagnostikovali vám rakovinu. Co byste udělali? Tiše doufali, že se prostě nějak vyléčíte a budete moct žít dál? Nebo byste rekapitulovali svůj život a všechny své chyby, které byste měli napravit, dokud máte čas?

Příběh

Sophie je ale jiná, rakovinou si již prošla její matka, bylo to těžké období. Ovšem když zasáhne rakovina i ji, nerozhodne se jen odklidit mezi další pacienty s rakovinou. Ví, že život má jen jeden a kvůli rakovině jej právě teď nepřestane žít. Navíc má podporu rodiny a přátel, kteří ji neustále podporují.

Sophie ví, že když půjde mezi lidi, se svojí holou hlavou bude mít hned od ostatních cejch rakoviny. Ale to ona nechce. Chce, aby se k ní všichni chovali jako k normálnímu zdravému člověku a tak se rozhodne zajít si koupit paruku, která jí zajistí soukromí od dotěrných pohledů.

Jenže u jedné paruky to nekončí. Každá paruka dostává své vlastní jméno a Sophie se s každou z nich cítí jako jiná osobnost. Neváhá tak vyjít si s přáteli ven, zaflirtovat si s muži a prostě si užívat života dle svého věku. To, že paruka skrývá některé dny nemocnice, kde tráví své chemoterapie, si během svých volných dnů nehodlá připustit.

Styl psaní

Je zajímavé, že hlavní hrdinka je vlastně autorka knihy. Vše, co čteme, se doopravdy stalo a Sophie se nám snaží ukázat, že ani rakovina není konec světa, pokud se budete snažit žít.

Sophie se díky svým devíti parukám dostala do médií. Původně psala jen krátké články do časopisů o svém boji s nemocí a teprve poté ji bylo nabídnuto sepsat knihu. Ta právě vychází z těchto článků, takže se může zdát spíše odtažitá, bez hlubších prožitků, jen takový povrchový přejezd jejím životem. Na nic víc totiž v článcích místo nebylo a na knize se to podepisuje, což je škoda.

Ačkoliv se jedna o knihu čerpající z tématu rakovina, přeci jen Sophie nezabíhá do zbytečných podrobností. Kniha je psána jednoduše, zvládne ji přečíst každý. A hlavně, jistě dodá energii těm, kteří se nalezli v Sophiině osudu a bojují také s rakovinou. Jistě v knize najdou své starosti a trápení i to, jak s nimi zatočit, jak pustit některé věci z hlavy, aby si člověk uvědomil, že musí žít, i když má zhoubnou nemoc.

Obálka

Kniha je oděná do růžových barev, které by na první pohled mohly navozovat dojem romantické knihy. Ano, nějakou tu romantiku Sophie prožívá, ale pod tím vším schovává své největší tajemství. Pod tím vším je jen ta s rakovinou, která se nechce svého života vzdát.

Sophie van der Stapová - Dívka s devíti parukami

Zahraniční obálky:

Sophie van der Stapová - Dívka s devíti parukami

Ukázka

Čtvrtek 13. ledna
Jenom další čtvrtek, někdy na začátku ledna – den jako každý jiný, ale jen pokud budeme mluvit o posledních dvou měsících. Předtím jsem si každý den před devátou šla pořádně zaběhat do parku, vypila si kafe, osprchovala se a vyrazila do školy. Teď se probouzím s kašlem, a když mám štěstí, uběhnu poloviční vzdálenost za dvojnásobek času. Poslední dobou potřebuju tři hrnky kafe, jen abych mohla fungovat, a stejně každý den dorazím do školy pozdě.
Další vzrušující součástí mého nového života je obrážení nemocnic. Po řadě prohlídek spoustou doktorů v různých nemocnicích a dvou návštěvách pohotovosti jsem se právě ocitla v další sterilní nemocniční čekárně se starými čísly časopisů, aby se na mě podíval další doktor, abych si vyslechla další diagnózu a založili mi další kartu. Tohle člověku rychle zevšední.
Tuhle nemocnici už teď znám jako svý boty. Poslední dva měsíce trávím putováním od jednoho oddělení ke druhé mu, z nejvyššího patra do přízemí, zepředu dozadu. Znovu a znovu a zase znovu. Vidělo mě osm internistů, dva gynekologové – proč doktoři, když nemůžou přijít na to, co vám je, pokaždé usoudí, že jste těhotná? –, dva plicní specialisti a dva týmy z pohotovosti a třikrát mi předepsali antibiotika. Všechno k ničemu. Všichni tihle doktoři dohromady nenašli nic víc než jeden zapomenutý tampon. Brr. Netuším, jak dlouho tam trčel. Doktorům to připadalo k smíchu, ale já se cítila trapně. Zvlášť proto, že to ani nebyla příčina mých příznaků.

– strana 7

Hodnocení knihy

Ačkoliv většina knih zabývající se rakovinou je většinou depresivní, tohle je zlatá výjimka. Dívka s devíti parukami sice ukazuje své problémy s rakovinou, na druhou stranu se i přes to všechno snaží přenést, držet si pozitivní myšlení a žít. Čekala jsem možná trošku hlubší příběh, je to škoda, že autorka zachycuje jen povrchově kousky svého života a boje s rakovinou. I přesto je četbou, kterou zvládne každý.

Moje hodnocení: 6/10

Závěrečné shrnutí

Autor: Sophie Van der Stapová
Název: Dívka s devíti parukami
Žánr: drama, romantické
Vazba: pevná
Počet stran: 200
Nakladatelství: Mladá fronta
Rok vydání: 2014
Moje hodnocení: 6/10

 

Obálky převzaty z goodreads.com.

1 Komentář
  1. Martina F
    Martina F says:

    Tahle knížka se mi líbila v tom smyslu, že se dobře četla a Sophie měla můj obdiv, že se nevzdávala a s každou novou pořízenou parukou se stala různými ženami. V některých komentářích jsem četla, že si mohla dovolit kupovat tolik paruk proto, že byla bohatá. Jenže už zapomněli na to, že rakovina si nevybírá…

    Odpovědět

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *