Schwarzenberská hrobka, velkolepá připomínka významného rodu

Když se vydáte cestou kolem rybníka Svět, dorazíte až k anglickému parku, ve kterém je ukryta majestátní Schwarzenberská hrobka.

Hrobka sloužící jako místo odpočinku rodu Schwarzenbergů byla založena Janem Adolfem II. Schwarzenbergem a jeho manželkou Eleonorou Schwarzenbergovou. Stavba byla navržena významných rakouským architektem Janem Schmidtem a byla dokončena v roce 1877.

Schwarzenberská hrobka Schwarzenberská hrobka

Schwarzenberská hrobka Schwarzenberská hrobka Schwarzenberská hrobka Schwarzenberská hrobka

Jelikož měla být hrobka umístěna v okolí rybníků, při stavbě muselo být využito i odvodňovací řešení, které by ochránilo stavbu od tohoto živlu.

Novogotická hrobka je postavena dle italského vzoru Campo Santo a má dvě poschodí. V tom první se slouží mše a vchází se do něj po několika schodech. To druhé je naopak směřováno do podzemí, kde se nachází krypta s 26 rakvemi obsahující nabalzamovaná těla či jiné pozůstatky rodu Schwarzenbergů.

Schwarzenberská hrobka Schwarzenberská hrobka

Schwarzenberská hrobka Schwarzenberská hrobka Schwarzenberská hrobka Schwarzenberská hrobka Schwarzenberská hrobka

Kaple má skvělou akustiku pro hudební nástroje, a pokud se rozhodnete hrobku navštívit, v rámci prohlídky budete mít i menší hudební vystoupení, abyste si vše poslechli na vlastní uši. Na druhou stranu právě mluvené slovo se zde tak rozléhá, že jestliže nejste přímo u průvodce, je mu opravdu velmi těžce rozumět.

Jako se ve vrchní poschodí seznámíte se stavbou budovy, tak v kryptě vám budou odhaleny zajímavé osudy tohoto rodu.

Prohlídky Schwarzenberské hrobky probíhají od března do října, kdy pro dospělou osobu je vstupné 60 Kč a zlevněné vstupné pak 40 Kč. V hrobce je možno fotografovat.

Další tématické články:

5 Komentáře
 1. Sabina
  Sabina says:

  Super článek. :) Už jsem tam byla, ale bylo zavřeno, takže bych co nejdříve hrobku navštívila i s prohlídkou. Láká mě hlavně krypta. :)

  Odpovědět
  • Dragell
   Dragell says:

   Doporučuji, při prohlídce se dozvíš plno zajímavých informací nejen o stavbě, ale také o jednotlivých osobách z rodu Schwarzenbergů, jejichž osudy byly opravdu zajímavé.

   Odpovědět
 2. Terka Horáková
  Terka Horáková says:

  uvnitř hrobky jsem nikdy nebyla, ale už zvenku vypadá krásně..hlavně to k ní byla krásná procházka o polední pauze ve škole :D

  Odpovědět
  • Dragell
   Dragell says:

   Ano, zvenku je nádherná, ale i uvnitř má své vlastní kouzlo a každé z těch poschodí působí úplně jinou atmosférou :) Určitě neváhej nahlédnout i dovnitř.

   Odpovědět

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *