Ruth Hallo – Utěšitelky

Žijí daleko od válečné vřavy, nemají o ní v podstatě ani ponětí, jen se snaží uživit sebe a svou rodinu prací na rýžových polích. Jenže peněz moc není, a tak je svým otcem třináctiletá Mej-an vyslána za prací do města. Mladá dívenka se ovšem dostává do rukou vojáků druhé strany a zažívá muka války jako jedna z „utěšitelek“ chtivých vojáků.

Příběh

V celém příběhu sledujeme tři dějové linie. V první sledujeme Evropanku Lisu, která zavítá na území Číny, kde se dostane k tématu „utěšitelek“. Seznamuje se s výjimečnými osobami, které na rozdíl od zbytku populace Číny tento zločin nezamlčují, ba naopak se jim zaobírají. Díky nim se navíc setká s některými z „utěšitelek“, které prozrazují své příběhy.

Další dějová linie se odehrává u soudu, který se rozběhl díky spojení několika „utěšitelek“, které se rozhodly, i přes zavržení ve společnosti, vyjít se svým příběhem na světlo světa a dostát tak spravedlnosti.

Poslední dějová linie sleduje líčení „utěšitelky“ Mej-an, která začíná vyprávět v okamžiku, kdy odchází od své chudé rodiny za výdělkem, který nabízí v okolí všem děvčatům jedna z Číňanek. Ta odváží všechna děvčata za prací směrem do města, jenže pak se vše zvrhne v noční můru, kdy se dívky zradou ocitají na japonském území, kde mají jen malou místnůstku, ve které mají uspokojovat japonské vojáky…

Styl psaní

Velmi se mi líbí, jak se autorka umně věnuje tématice. Přibližuje nám útrapy, které dívky zažívaly nejen v „utěšovatelských stanicích“, ale i poté. Ať již se dostaly ze zajetí pryč díky ukončení války nebo útěku, pořád zde hrozilo, že je konfuciánská společnost zavrhne. Nesměly nic říct, nesměly se domáhat spravedlnosti, neboť na to mohly tvrdě doplatit.

V knize ale není ukázán jen postoj Číny k těmto ženám, ale také Japonska, které jejich útrapy způsobilo. Vše je zachyceno nejen útržky v příběhu, ale také hlavně skrze soudní proces, který můžeme po celou knihu sledovat.

Problém ovšem nebyl jen v postoji společnosti k dívkám. Kniha se zaobírá psychickými a fyzickými následky, které jim ztěžují každodenní život. Jejich problém začlenění se zpět do života, jejich touhu po dětech.

Obálka

Obálka zobrazuje fotografii asijské ženy, svůdně nalíčené. Jakoby symbolizovala ženy, které uspokojovaly japonské vojáky a to dle Japonska zcela dobrovolně. Osud „utěšitelek“ byl ovšem jiný, své zajetí prožívaly špinavé, v malé místnosti a neustále zneužívané. Jejich strava byla mdlá a těla zanedbaná.
Krásná obálka ukrývá drsný příběh doby minulé.

Ruth Hallo - Utěšitelky

Ukázka

Po nějaké době jsem Takunu, Japonku, která se pokusila utéct, potkala ve sprchách. Když mě spatřila, usmála se. Rány, které si musela vytrpět, zanechaly v jejím hezkém obličeji nápadné stopy. Jedna jizva se jí táhla od pravého oka až skoro k ústům. Vypadala unaveně a vysíleně. Tělo měla stejně vyzáblé jako já. Mluvila se mnou čínsky, i když se silným přízvukem. Naši strážci se bavili mezi sebou a nevnímali, že si povídáme.

– strana 67, Mej-anin příběh: Dvě na útěku

Hodnocení knihy

Kniha přibližuje téma, jež není světově příliš známo a snaží se být zatajováno. Autorka bravurně umí podat tak závažné téma, kniha se velmi dobře čte a vtáhne čtenáře do děje. Sledujeme tak hlavní hrdinky, zadržujeme dech v jejich nejtěžších chvílích a přejeme jim zvládnutí každé situace.

Moje hodnocení: 10/10

Poznámka: Váhala jsem nad doporučením přístupnosti. Zvolila jsem raději vyšší věk, neboť jsou v knize nepěkné brutální situace. Na druhou stranu i přes šokující obsah, pokud se na toto téma cítíte, doporučuji ke čtení.

Závěrečné shrnutí

Autor: Ruth Hallo
Název: Utěšitelky
Žánr: drama, thriller, dle skutečné události
Vazba: pevná s přebalem
Počet stran: 244
Nakladatelství: Brána
Rok vydání: 2014
Přístupné: 18+
Moje hodnocení: 10/10

Fotografie obálky pochází z brana-knihy.cz.

1 Komentář
  1. Orvokki
    Orvokki says:

    Ďakujem za recenziu, obálku knihy som mala odfotenú v mobile, asi ma zaujala v kníhkupectve, tak aby som na ňu nezabudla, a podľ tvojej recenzie vidím, že naozaj ide o dobrú knihu, ktorá by mi nemala uniknúť.

    Odpovědět

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *