Rozhovor s Terezou Bebarovou nejen o audioknihách

Posloucháte rádi audioknihy? Pak jste si jistě všimli i hlasu Terezy Bebarové, která namluvila i známé knihy, jako je 50 odstínů šedi či trilogii Hunger Games. Povedlo se mi pro vás připravit rozhovor s touto talentovanou herečkou a dabérkou.

Dobrý den, jste známou českou herečkou a oceňovanou dabérkou. Nově jste se také pustila do namlouvání audioknih. Co vás k tomuto kroku vedlo? Jaký je váš vztah ke knihám?
Začalo to tak, že jsem dostala nabídku na namluvení velmi úspěšné knihy Kateřiny Tučkové, Žítkovské bohyně, která získala cenu Josefa Škvoreckého, pak jsem namluvila trilogii, známou z filmového zpracování Hladové hry a v současné době pracuji na dokončení Padesáti odstínů temnoty. Na knihy v současné době moc času nemám a tak si audioknihami často krátím čas hlavně v autě.

Když svoji práci porovnáte, raději dabujete nebo hrajete?
Každá práce má svoje a je fajn, když je můžu střídat. Momentálně už skoro rok nedabuji, protože jsem se svými 180 kolegy na černé listině, kvůli snaze změnit podmínky pro naši práci.

Tereza Bebarová

Máte raději namlouvání audioknih o samotě nebo uvítáte kolegy? S kým se vám doposud namlouvalo knihy nejlépe, a máte nějakou historku ze zákulisí ať již ohledně čtení knih nebo dabování?
Jsem ráda sama, ale je pravda, že atmosféra je při dialogu s živým kolegou úplně jiná a v minulosti se běžně točilo ve dvou, třech i čtyřech lidech. A zážitků je během dabingu spousta, už jsem dabovala i pod vodou, nebo s vycpanou pusou.

Mezi audioknihami, které jste namlouvala, můžeme nalézt rozmanité žánry. Je nějaký žánr, který se vám četl hůře? A kterou knihu jste si naopak užila nejvíce?
Měla jsem těžké chvilky u každé brutální pasáže v Hladových hrách, nemluvě o několika stránkových erotických scénách v Padesáti odstínech šedi. Nejvíce si vážím Žítkovských bohyň, protože je to kniha skutečně dobrá a jímavá.

Na svém kontě máte i audioknihu 50 odstínů šedi. Jak se vám tato kniha líbila a odvážila jste se zhlédnout i film v kině?
Kniha je to vskutku odpočinková a řadím ji do žánru červené knihovny. Brala jsem to tak, že to načtu pro všechny ty fanynky, co knihu milují a stráví s nahrávkou příjemné večery. Film jsem neviděla a ani se na něj nechystám.

Tereza Bebarová

Jaký je váš nejoblíbenější spisovatel a kniha? Raději knihy čtete, poslechnete audioknihy nebo vyčkáváte na filmové zpracování knihy?
Ráda čtu knihy Miguela Ruize, zásadní pro mě byla kniha Léčebný kód Alexandera Loyda a z beletrie mě oslovil Michail Bulgakov, John Irving, Ken Kesey aj.

Prozradila byste závěrem, zda něco nového plánujete, kde by se na vás mohli čtenáři těšit?
Kromě dokončení trilogie Padesáti odstínů šedi, mě čeká ještě jedna audiokniha pro děti a pak v létě nějaké hezké filmování.

Děkuji za rozhovor.

Zdroj fotografií: doma.nova.cz

4 Komentáře
  • Dragell
   Dragell says:

   Jsem ráda, že se líbí :)
   Píšu také pro magazín Krásná.cz (kde tento článek také vyjde), který mi právě tento rozhovor zprostředkoval :)

   Odpovědět
 1. Raia
  Raia says:

  skvelý článok! Ja som ešte žiadnu audioknihu nevyskúšala, ale môže to byť dobrý spôsob najmä pre unavené oči, či kedykoľvek večer, keď nebýva dobré svetlo. :)

  Na tvoj komentár (na mojom blogu) som odpovedala, ale rada by som sa spýtala, máš tento web urobený cez wordpress? Alebo je to ešte niečo iné? :)

  creyativite

  Odpovědět
  • Dragell
   Dragell says:

   Děkuji, určitě vyzkoušej, je to fajn. Já si pouštím třeba půl hodiny / hodinu před spaním, kdy je to pro mě příjemnější a pohodlnější než samotné čtení :)

   Ano, web mám vytvořený přes wordpress.

   Odpovědět

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *