Rozhovor s Lucií Dvořákovou o soutěži Hledá se autor bestselleru 2015

Letos již po páté vyhlašuje nakladatelství Fragment soutěž Hledá se autor bestselleru pro dosud nepublikované autory. Letošní ročník je odrazem čím dál větší obliby ve fantasy a sci-fi čtení. Máte doma nějakou takovou povídku v šuplíku? Neváhejte ji poslat, čas máte až do 28. února.

Více informací o soutěži naleznete na webové stránce www.hledaseautor.cz či můžete sledovat Facebookovou stránku HledáSeAutor.

Já se rozhodla pro vás vyzpovídat jednu z organizátorek této soutěže, Lucii Dvořákovou, se kterou vám dnes přináším rozhovor. Během rozhovoru můžete spatřit obálky e-knih z minulých ročníku, kdy po kliknutí na ně se přenesete k informacím o dané e-knize.

  Hledá se autor Bestselleru 2011   Hledá se autor Bestselleru 2012

Dobrý den, již pátým rokem se můžeme zúčastnit literární soutěže Hledá se autor bestselleru, kdy autoři nejlepších povídek jsou vydáni ve sborníku. Kdy a jak vlastně začala ta myšlenka podporovat dosud nepublikované příležitostné autory?
Zhruba před pěti lety nás v nakladatelství napadlo, že by bylo dobré, dát příležitost začínajícím autorům nebo lidem, kteří mají talent i chuť do psaní, ale nevědí, jak na to. Myšlenka hledání nových talentů se začala rozvíjet až do dnešní podoby projektu „Hledá se autor bestselleru“.

Co vše musí případný zájemce splňovat a udělat pro to, aby se mohl do této soutěže zapojit?
Přihlásit se do soutěže přes soutěžní formulář a nezapomenout připojit soutěžní text. Text musí splňovat několik kritérií, především se jedná o požadovaný rozsah a také téma, pokud je pro příslušný ročník zadané.
Přesné znění všech pravidel je zájemcům dostupné na webu soutěže www.hledaseautor.cz.

Každý ročník má své určité téma. Jak vybíráte a rozhodujete o novém? Dokáží vás některé povídky pojetím tématu překvapit?
Všechny ročníky neměly zadané téma – již dvakrát se objevilo zadání „povídka na libovolné téma“. Tyto ročníky byly hodně zaměřené na všechny, kteří rádi píší a už mohou mít nějaké texty doma „v šuplíku“. Přesné téma se odvíjelo od trendů knižního trhu, samozřejmě s přihlédnutím na aktuální potřeby nakladatelství.
Některá zpracování jsou opravdu překvapivá a velmi originální. Vzpomínám si na jednu z vítězných povídek druhého ročníku na zadané téma „O vztazích s humorem“. Povídka s názvem Směju se čím dál víc byla de facto převráceným pohledem na veselý a šťastný život. Vzbudila hodně reakcí a živou diskuzi, i přesto autor získal nejvíce hlasů a soutěžní ročník vyhrál.

Jak se vlastně hodnotí povídky a co bývá tím rozhodujícím prvkem o vítězství?
Povídky se hodnotí v několika krocích. Na úplném začátku je hodnocení v rámci nakladatelství – zde je vytvořen tým 10 -12 kolegů, kteří společně hodnotí texty, splnění zadaných podmínek, zpracování a celkovou úroveň textu. Z tohoto předkola vzejde 15 soutěžních povídek, jejichž první třetina je zveřejněna na webu. Z 15 povídek vybírá již veřejnost a odborná porota 10 postupujících. U těchto je dle harmonogramu zveřejněna druhá třetina textu. V dalším kole opět hlasuje veřejnost a odborná porota. Pět povídek s nejvyšším počtem hlasů vítězí a v květnu vychází v souborné e-knize.

Který ročník byl dle vás na povídky nejlepší? Která povídka vás nejvíce zaujala a uvízla vám v paměti?
Každý ročník něčím vyniká a je zajímavý :). V každém se objevují skvělé nápady, zpracování, osobitá pojetí i originalita. V paměti asi nejvíce zůstal první ročník – právě proto, že byl první, textů bylo opravdu hodně a vítězné povídky rozhodně stojí za přečtení.

Hledá se autor Bestselleru 2013 Hledá se autor Bestselleru 2014

Je soutěž oblíbenější více mezi muži nebo ženami? Snaží se více tvořit do soutěže mladí či starší účastníci? Byl nějaký účastník, který vás vzhledem ke svému věku překvapil?
Zájem o soutěž je srovnatelná mezi muži i ženami. Nedá se říci, které pohlaví se účastní více – je to hodně vyvážené. Věk soutěžících se pohybuje mezi 15 lety (hranice stanovená pravidly) až po seniory. Jedné z nejstarších soutěžících bylo přes 70 let. Nejčastěji se ale účastní lidé mezi 20 – 45 lety.

Letošní ročník se nese v duchu fantasy a sci-fi povídek. Myslíte si, že zavládnou povídky stále oblíbenějšího fantasy žánru pro Young Adults, kdy se dočkáme nějaké té romantiky? Nebo se naopak těšíte na nějaké to velké akční dobrodružství?
Téma letošního ročníku vychází z momentální oblíbenosti těchto žánrů.  Také nás zajímalo, jak si s ním poradí soutěžící – zda se nechají inspirovat některými z našich bestsellerů nebo se objeví nějaký zbrusu nový „svět, postavy či kouzla“. Jaké povídky ale nakonec dorazí a zda nás překvapí – na to si budeme muset počkat :)

Děkuji za váš čas. Je případně něco, co byste chtěla ještě ohledně soutěže na závěr prozradit?
Myslím, že jsme prozradili vše v odpovědích výše :) Možná taková zajímavost – letos poprvé se podařilo do odborné poroty získat také jednoho z našich autorů. Míša Burdová je oblíbenou autorkou knih s tématikou fantasy a v nakladatelství jí tento týden vyjde již její 11 kniha.

Veškeré obrazové materiály převzaty z www.hledaseautor.cz.

0 Komentáře

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *