Rozhovor s blogerskou dvojicí podporující začínající české autory

Ačkoliv jste vášnivými čtenáři, možná přeci jen podvědomě upřednostňujete zahraniční autory. Ovšem i čeští autoři mají co nabídnout a právě jejich knihy se snaží zviditelnit blogerská dvojice na stránce Podporujeme (začínající) české autory.

I když autorky projektu Chensie (28) a Wish (28) pochází z různých koutů Česka, díky moderní technologii spojily své síly. Nejprve pro psaní společných příběhu, následně začaly vést knižní blog a v posledních měsících se dostalo i na společných projekt, který má pomoci zviditelnit české autory.

Přestože obě blogerky spojuje obliba nu-metalu, Chensie preferuje ke čtení témata jako je láska, fantazie, erotika, násilí a psychologie, Wish se pro změnu zaměřuje na mrazivé thrillery, spletité zápletky a realistické příběhy, které jdou až na dřeň. Obě dvě tak vytvářejí nerozlučnou dvojici nejen recenzentek na podporujemeceskeautory.blogspot.cz.

Podporujeme (začínající) české autory

1. Jak vás vůbec napadla myšlenka založit webovou stránku věnující se českým autorům?

Chensie: S tímto nápadem přišla Wish, když jsme si zoufaly nad tím, že převážná většina reklam upozorňovala na zahraniční díla a čeští autoři byli opomíjení. Jsem toho názoru, že z České republiky pochází spousty úžasných lidí – od vědců až po sportovce – a máme své literáty, na které můžeme být pyšní. A jelikož jsem neviděla důvod, proč Wish v jejím nápadu nepodpořit, domluvily jsme se na realizaci, i když jsme tedy netušily, že bude o projekt takový zájem a že nám autoři budou natolik důvěřovat. Jejich důvěry a spolupráce si velmi ceníme.

Wish: Prvotní myšlenka byla opravdu moje, i když se netýkala přímo samostatného blogu. Je pravda, že v záplavě opěvovaných zahraničních titulů i my často zapomínaly na českou tvorbu. Zpočátku to byla spíš vidina rozhovorů s českými (začínajícími) autory, kteří nejsou všeobecně známí, a přiblížení jejich tvorby čtenářům. Ale po tom, co jsme začaly recenzovat pro některá nakladatelství, nás napadlo, proč stejnou možnost nenabídnou právě českým autorům. Z toho vlastně vznikl celý projekt na jejich podporu. A pak, když se k našemu překvapení zvedla vlna zájmu z řad autorů, navrhla Chensie, abychom je z našeho domovského blogu Svět Mezi Řádky, přesunuly na samostatný blog.

2. Proč myslíte, že je českým autorům věnováno od českých čtenářů méně pozornosti?

Chensie: Tak určitě za to může z části reklama. Také prostě tlak, který na nás vytváří zahraniční výtisky. Většina lidí si myslí, že za hranicemi našeho státu se vydávají hodnotnější díla. Je pravda, že některé žánry, které v zahraničí jsou na vrcholu, se u nás teprve začínají rozvíjet. Proto také slýchávám často názor, že jakmile je kniha od českého autora, čtenář raději dává ruce pryč… I z toho důvodu někteří čeští autoři píší pod pseudonymy, jelikož vědí, že tak čtenáře více přilákají. A bohužel to tak je.

Wish: Jak už zmínila Chensie, je to určitě reklamou, která z velké části podporuje zahraniční tituly a dělá z nich něco mimořádného. Snad i z toho důvodu čtenáři (netvrdím, že všichni) nevěří českým autorům a myslí si, že by něco takového napsat nedokázali. Snad je v tom i určitá exotika, kterou nabízejí zahraniční tituly. Možná mají české autory spojeny hlavně s povinnou četbou a odrazuje je to. Je ale zajímavé sledovat, jak se změní zájem o knihu, které na obálku místo českého jména dáte nejlépe anglicky znějící pseudonym… Tak málo stačí k tomu, aby čtenář začal knížku vnímat jinak.

3. Cíl vašeho projektu je jasný – zviditelnit české autory. Co vše dokáže vaše stránka čtenáři přinést, jak jej naláká k četbě našich knih?

Chensie: To je opravdu těžká otázka. Protože kdo si postaví hlavu, že číst české autory nebude, tomu zřejmě oči neotevřeme. Ale kdo je naopak zvědavý a chce si rozšířit obzory, rády mu předložíme různé žánry. Snažíme se zaujmout především recenzemi, ve kterých usilujeme o knize vypovědět, co nejvíce, jak z objektivního, tak i subjektivního pohledu. Profily a rozhovory, kterými chceme autory více přiblížit. Úryvky, které věříme, že by mohly čtenáře nadchnout. A samozřejmě v neposledním místě jsou tu soutěže samotných autorů, které pro ně realizujeme. Co čtenáři ocení nejvíce, nemohu říct, ale doufám, že alespoň trochu je přesvědčujeme o tom, že česká literární scéna opravdu není ztracená.

Wish: Kromě toho, co vyjmenovala Chensie, se snažíme na autory, se kterými spolupracujeme, připomínat opakovaně. Naše spolupráce s nimi nekončí soutěží o jejich knihu, jíž předchází body, které Chensie uvedla. Na sociálních sítích se snažíme sdílet novinky z jejich tvůrčího života a zároveň připomínáme jejích díla, která jsme pro ně recenzovaly, abychom je oživily v paměti našich stávajících čtenářů a upozornili na ně čtenáře nové. Tím vším se snažíme nalákat potencionální čtenáře. Projekt je ale stále ještě v začátcích, pořád se máme co učit, objevovat a vylepšovat.

4. Všimla jsem si, že s vámi již několik autorů spolupracuje. Jak taková spolupráce probíhá a jakou máte odezvu ze strany autorů?

Chensie: Osobně mě překvapila důvěra, kterou v nás autoři vkládají a s jakým zanícením s námi spolupracují. Někteří jsou opravdu aktivní, touží se dostat mezi čtenáře a snaží se využít vše, co nabízíme a dokonce vymýšlí vlastní nápady, které jim pomáháme zrealizovat. To je pro nás výzva i radost zároveň. :o)
Spolupráce jako taková je vlastně jednoduchá. Jediné, co od autorů potřebujeme, je recenzní výtisk, nejlépe tištěný, abychom ho mohly zveřejňovat a sdílet fotografie na sociálních sítích. Vyplnění jednoduchého dotazníku, abychom mohly čtenáře informovat i o blozích či webových stránkách, na kterém daného autora naleznou. Následuje recenze na knihu a poté už je na samotném autorovi, zda bude chtít využít další možnosti, které ještě nabízíme pro zviditelnění díla i jeho samotného.

Wish: Co se týče odezvy, tak jsme setkaly zatím jen s pozitivními ohlasy, což nás samozřejmě moc těší a zároveň pohání dál. Vidíme, že má smysl se projektu dál věnovat.

Podporujeme (začínající) české autory

5. Přímo v názvu máte v závorce doplněno, že podporujete začínající české autory. Jak vnímáte rozdíly kvality těchto knih a již zaběhlých českých spisovatelů?

Chensie: Rozdíly vnímáme hodně. Často jde o autory, kteří své knihy vydali samonákladem a ty je těžké hodnotit, protože nejsou ani řádně graficky zpracované. U jiných je zas vidět, že ačkoliv je to jejich první kniha, dokážou překvapit a čtenáře si získat. U některých byste opravdu neřekli, že jde o začínající autory, u jiných je to viditelné. Já osobně jsem byla velmi překvapená z knihy Doteky života, do které se mi nechtělo, jelikož to nebyl přímo můj žánr. Ovšem anotace byla lákavá, knižní obálka vypadala precizně. S paní Barborou Dvoreckou byla velmi příjemná domluva, takže nakonec jsem si knihu ke zrecenzování vzala a objevila jsem svůj osobní český poklad. Dojemné ilustrace doplňovaly srdceryvný děj, který se týká zvířat a života na českém venkově. Něco takového jsem od autorky, která vydala svou druhou knihu, opravdu nečekala. Pro mě je Barbora Dvorecká spisovatelkou, která napsala hodnotné dílo plné emocí, úžasných dojmů, představ a také pravého českého humoru.

Wish: Takhle otázka by byla na delší debatu. :) Souhlasím s Chensie. Rozdíly tam jsou. Někdy jsou markantní (nevypsanost autora, nepromyšlenost a stavba příběhu), někdy byste neodhadli, že se jedná o prvotinu. Příkladem toho jsou zmiňované Doteky života. Povedené dílo, jehož autorka má podle mě velký potenciál. A na celkovou kvalitu knihy i s její vizuální podobou má samozřejmě vliv nakladatelství. Už teď si všímáme rozdílů, které jsou mezi jednotlivými malými nakladatelstvími pro začínající autory. Na některých je bohužel hodně vidět, že jsou dělány horkou jehlou.

6. Když tady tak mluvíme o české literární tvorbě, plánujete nebo již pracujete na vlastní knize?

Chensie: Jako pomalu každý v této době, i my bychom si přály někdy vydat knihu. Pracujeme na společném díle a rády bychom se někdy odhodlaly k tomu, abychom oslovily nakladatelství, až si budeme jisté, že je opravdu napsáno tak, aby nás dobře reprezentovalo a čtenáře zaujalo. Ale neberu to jako něco výjimečného, protože v dnešní době chce být spisovatelem každý druhý a každý třetí knihu zřejmě vydá, i když jde třeba jen o formát PDF.

Wish: Ano, ani my nejsme výjimkou, která by netoužila po vydání vlastního díla. :) Nepřišlo to ale s blogem ani projektem, nijak to nesouvisí s vlnou, ve které by každý druhý chtěl něco vydat. Vymýšlení příběhu a jejich sepisování se obě věnujeme už celkem dlouho. Díky blogům a projektu teď více mapujeme naše možnosti případného vydání společné knihy. A doufáme, že se nám rozpracované dílo podaří vypilovat natolik, abychom s ním byly obě spokojené a pokusily se ho vydat.

7. A závěrem otázka, která nesmí chybět – jaký je váš oblíbený český autor a proč máte jeho knihy rády?

Chensie: Já jsem zarytý zastánce Karla Jaromíra Erbena. Na jeho sbírku Kytice nedám dopustit. Jaroslav Havlíček napsal naprosto dokonalý román Neviditelný, který je plný chladu a vypočítavosti. Zkrátka stará dobrá česká klasika a z těch novějších jsem kdysi četla Lenku Lanczovou, která mi svými knižními světy vždy udělala radost. Autorů této doby je pro mě hodně a díky našemu projektu poznáváme další a další, takže se můj seznam oblíbených autorů postupně navyšuje a věřím, že i nadále růst bude, když narazím na knihu, která si mě získá. :o)

Wish: Musím říct, že i já jsem vyrůstala na knížkách Lenky Lanczové. :) Nutno dodat, že v té době to byla jedna z mála mladých autorek, které psaly knížky pro dospívající. Pokud bych ale měla uvést jednoho autora, jehož knihy jsem hltala a mrzí mě, že ne všechny jsou k sehnání, byl by to Pavel Frýbort. Většina jeho knih je řazena do kriminálních dramat odehrávajících se v českém prostředí. Jsou vždy plné napětí, korupce a propletené natolik, že nikdy nevíte komu věřit a komu ne. A ne vždy nabídnou uspokojivý konec pro hlavního hrdinu, což tomu dodává na reálnosti a přitažlivosti. :)

0 Komentáře

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *