Richard Skolek – Moudré z nebe

Vzpomínáte na svá dětská léta? Všechny ty trampoty s rodiči a kamarády, kterými jste si prošli a na které dodnes jistě vzpomínáte? Do dětských let vás může přesunout také kniha Moudré z nebe.

Příběh

Richard je malý chlapec, který to nemá ale vůbec lehké. Má totiž nadváhu, ale na druhou stranu je chytrý, což je pro něj to důležité. Prožívá své klukovské trable, věčně jej ztrapňují rodiče a nedá dopustit na své kamarády, tedy hlavně když se u nich dají hrát hry!

Kniha funguje spíše jako sborník povídek, nemá nějaký větší hlavní děj a podává nám rozličné příběhy z Richardova života tak, jak šly po sobě. Samozřejmě jen to nejdůležitější a nejzábavnější, protože přesně o tomhle tato kniha je.

Autorské čtení

Styl psaní

Celá kniha je pojatá jako deník malého kluka a právě proto autor zvolil velmi netradičně nespisovný jazyk pro celý příběh. Sama jsem z okolí Brna, kde se takto prostě mluví a přijde mi to právě v této knize zcela přirozené. Na druhou stranu, když si představím někoho z Ostravy, kde je spisovná řeč na prvním místě, tak právě takovým lidem nemusí kniha sednout.

Druhou autorovou perličkou jsou téměř nekonečné věty. Přiznám se, že když jsem poprvé začala číst, byla jsem celkem v šoku. Nakonec jsem si ale na toto netradiční zpracování textu udržující pozornost zvykla. Dává to knize správné tempo.

Obálka

Obálka mi padla do oka, jednoduché kresby, barvy vystihující chlapecký svět a hlavně naši hlavní postavu a jeho partu.

Richard Skolek - Moudré z nebe

Ukázka

Zas je tady jaro, což mě dost štve, protože to znamená, že furt budem někam jezdit na kole, což mě hrozně nebaví, taťka si stěžuje, že už jsem na něj moc těžkej, takže mě nechce tlačit do kopce, no a mně se zase nechce šlapat, to je jasný, já rád jezdím z kopce, ale do kopce to je votrava. Zima teda samozřejmě není vo moc lepší, to zas musíme jezdit na běžkách, ale ty mám radši, protože mi vobčas zamrzne vázání, a nemůžu do něho nasunout boty, takže se musíme vrátit dřív, a dost často třeba taky roztaje sníh nebo vůbec nenapadne nebo špatně namažem a mamka s taťkou se hrozně dlouho hádaj, jestli za to může taťka, nebo ta paní, co špatně hlásila počasí, nebo za to nemůže vůbec nikdo, no a já spokojeně sedím, teda nejsem zase úplně moc spokojenej, protože nemám rád, když se mamka s taťkou hádaj, ale když mě nutí chodit na běžky, tak dobře jim tak, no prostě u běžek je velká pravděpodobnost, že se z toho nějak dostanu, ale kolo se dá leda někde píchnout, a to mě vždycky rodiče hlídaj, kudy jedu, mamka jede přede mnou a taťka za mnou, tak to nejde, člověk může jedině schválně spadnout, to já vobčas dělám, ale to zas dost bolí, takže si až tak nepomůžu, nebo se to dá různě zdržovat, zaseknout se ve sklepě, stěžovat si, že mám málo nafouklý kola a tak, ale to se vždycky hrozně rychle vyřeší.

Hodnocení knihy

Knihu si představím jako takovou perfektní jednohubku ke kávičce. Je to vlastně souhrn takových životních příběhů bez nějaké hlavní dějové linky a tak je výborná na příležitostné čtení, na odreagování se.

Moje hodnocení: 7/10

Závěrečné shrnutí

Autor: Richard Skolek
Název: Moudré z nebe
Žánr: Humor, deník
Počet stran: 100
Nakladatelství: Backstage Books
Rok vydání: 2015
Moje hodnocení: 7/10

Fotografie obálky pochází z richard-skolek.cz.

0 Komentáře

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *