Procházka z Ostravice do Malenovic

Když jsem takhle plánovala, kam bych se vyrazila podívat, můj pohled opět přilákala CHKO Beskydy. Kromě krásné přírody a zdravé procházky se tam dá totiž objevit i spousta zajímavých věcí k navštívení. Příroda dokáže být opravdu obratnou čarodějkou.

Nakonec můj pohled upoutala obec Ostravice, přes kterou protéká stejnojmenná řeka. Není proto divu, že jsem ihned nevyrazila mimo dosah chatařské oblasti, ale chvíli jsem sledovala koryto řeky. Nedaleko železniční zastávky totiž narazíte hned na první hrátky přírody s touto řekou.

V roce 1966 bylo koryto řeky Ostravice vyhlášeno jako přírodní památka. Toto chráněné území odkrývá dravost řeky, která si skrze vrstvy lavic pískovců a slepenců razí své koryto. Můžeme tak sledovat nádherné peřeje a kaskády.

Procházka z Ostravice do Malenovic: PP Koryto řeky Ostravice Procházka z Ostravice do Malenovic: Srub Petra Bezruče

Procházka z Ostravice do Malenovic: PP Koryto řeky Ostravice Procházka z Ostravice do Malenovic: PP Koryto řeky Ostravice

Nedaleko říčního koryta můžeme zahlédnout i srub Petra Bezruče, významného českého básníka z přelomu 19. a 20. století. Srub je pravidelně otevřen květen až říjen, jinak je možné jej navštívit pouze dle předchozí objednávky prohlídky.

Pak už jen stačilo se napojit na modrou značku a skrze chatové oblasti prudkými kopci se probojovat výše do dýchajících lesů. Překvapilo mne, že i přes takové nejisté počasí jsem po cestě potkala nemálo dalších turistů. Ale není vlastně divu, když je zde příroda tak krásná.

Procházka z Ostravice do Malenovic Procházka z Ostravice do Malenovic

Procházka z Ostravice do Malenovic Procházka z Ostravice do Malenovic Procházka z Ostravice do Malenovic Procházka z Ostravice do Malenovic Procházka z Ostravice do Malenovic

Nakonec jsem modrou značku opustila, to už všude kolem mne vládla jednolitá vrstva sněhu a kolem pobíhali nadšení běžkaři. Po zelené jsem se vydala směr Lukšinec, protože mým cílem se stala přírodní památka Ondrášovy díry.

Jeskyně se vytvořily postupným lámáním vrstev hornin a jejich dalšímu posunu. Jedná se o malé členité jeskyně, které jsou významným zimovištěm netopýrů. Dle pověsti si zde schovával zbojník Ondráš své poklady, a právě podle něj dostala tato přírodní památka svůj název.

Procházka z Ostravice do Malenovic: PP Ondrášovy díry Procházka z Ostravice do Malenovic: PP Vodopády Satina

Procházka z Ostravice do Malenovic: PP Vodopády Satina

Cesta z Lukšince na Malenovice byla spíše trochu jako klouzačka, všechno namrznuté a z kopce to vlastně ani jinak nejde. Ale to už jsem si to zvesela mířila po žluté k poslední zastávce na své trase, tou se stala přírodní pámátka Vodopády Satiny. Já se rozhodla pro označený Satinský vodopád, k jehož cestě navádí informační tabule.

Vedou k němu ve skále tesané schody, které rozhodně nejsou pro malé lidi jako já, ale to mne nemohlo odradit. Ovšem až do poslední chvíle sestupu ke korytu řeky jsem netušila, k čemu se vlastně blížím. Hluk padající vody již prostupoval okolím, ale malý vodopád, skrytý mezi dvěma skálami, se odhalil až při úplném sestoupení.

Je to opravdu kouzelné místo, na kterém se jistě nějakou dobu pozastavíte. Ono na řece Satina je vlastně více takovýho kouzelných kaskád a vodopádů a je jen na vás, zda si budete chtít výlet prodloužit a tuto řeku bedlivěji prozkoumat.

Procházka z Ostravice do Malenovic: Já směr Lukšinovec Procházka z Ostravice do Malenovic: Mapa trasy

Jelikož jsem byla omezená časem kvůli jízdním řádům, vypravila jsem se do své cílové zastávky, do Malenovic, kde má pouť za krásami přírody skončila.

Diskuze

Chodíte raději po přírodních nebo kulturních památkách?
Navštívili jste některou z výše zmíněných oblastí?

2 Komentáře
 1. Juliet Rocks
  Juliet Rocks says:

  Páni a to jsi se byla takhle projít sama? Vypadá to kouzelně! Jak příroda, tak celý výlet! Kolik to bylo kilometrů dohromady? ;) Já bych se tam určitě ráda podívala, ale s tím, jak daleko bydlím a kolik mám volného času… Nevím nevím, snad třeba v létě, to bude alespoň nádherně (což je pro někoho i teď, ale já jsem spíše „letnička“). :) Jinak ti to na té fotce děsně sluší, úplně mi někoho připomínáš! :)

  Odpovědět
  • Dragell
   Dragell says:

   Jojo, šla jsem se projít sama :) Je to tam nádherné, doporučuji klidně přes léto se ubytovat na více dní a pochodit si po Beskydech :) Jinak orientačně to bylo 10 km.

   Odpovědět

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *