Procházka kolem Mlýnského rybníka

Pokud zamíříte do Lednice, nejspíše vaše první kroky padnou směrem k lednickému zámku a zámeckých zahradách. Za pozornost ovšem stojí i přilehlé okolí a NPR Lednické rybníky.

V Lednici kromě nádherných historických památek naleznete také jiné místo relaxace – lázně. A právě z tohoto důvodu byla v roce 2014 vybudována v Lednici nová nádherná kolonáda navazující na tento komplex. Je plná nádherných vodních prvků, ale také amfiteátrem pro venkovní akce.

Kolonáda navíc svádí turisty z rušných vozovek a ti si tak mohou užívat zurčící vody a nádherného okolí. Na kolonádu totiž navazuje chodník pro pěší, který vás zavede k první vyhlídkové věži a následně k okraji Mlýnského rybníka.

Lednická kolonáda Lednická kolonáda

Lednická kolonáda Lednická kolonáda Vyhlídková věž u lednické kolonády Mlýnský rybník Mlýnský rybník Mlýnský rybník

U Mlýnského rybníka na vás dýchne opravdu příjemná atmosféra. Vydáváte se sem v létě? Příjemný vánek od vodní hladiny a stíny tvořené korunami stromů nad vašimi hlavami vám zpříjemní cestu. Ale jen na chvíli, než narazíte na další vyhlídkové místo, kterým je Apollonův chrám.

Atmosféra v okolí Apollonova chrámu je neuvěřitelná. Písek, borovice, chladný závan od vodní hladiny – jako byste se ocitli někde u moře a vše potvrzuje ještě ta zajímavá architektura této stavby. Apollonův chrám není vlastně nic jiného než vyhlídková věž na nádherné okolí.

Lednice: Apollonův chrám Lednice: Apollonův chrám - vyhlídka

Lednice: Apollonův chrám Lednice: Apollonův chrám Lednice: Apollonův chrám Lednice: Apollonův chrám Lednice: Apollonův chrám Lednice: Apollonův chrám

Apollonův chrám byl vystavěn v empírovém stylu, dominantou jsou dórské sloupy, za kterými naleznete vyobrazení Apollona na slunečním voze. Dále tuto stavbu ozdobuje řada soch, kdy na nás shlíží čtvero sochy Múz a dále také amoreti s Apollonovou lyrou.

Pokud se rozhodnete vystoupat nahoru, čeká vás neuvěřitelná podívaná. K dispozici je dokonce dalekohled. Pro přístup na střechu Apollonova chrámu si zaplatíte 30 Kč. V okolí jinak naleznete také drobné občerstvení.

Když se vydáte dále po břehu Mlýnského rybníka, narazíte na další vyhlídkovou věž směrem na vodní hladinu. To už to ovšem není daleko k předělu Mlýnského a Prostředního rybníka. Nejenže tudy vede turistická stezka, ale také železniční trať. Ta je ovšem funkční pouze během letní sezóny, kdy právě mezi těmito dvěma rybníky staví historický vlak.

Prostřední rybník a Rybniční zámeček NPR Lednické rybníky

Procházka kolem Mlýnského rybníka Prostřední rybník Motýl u NPR Lednické rybníky NPR Lednické rybníky NPR Lednické rybníky NPR Lednické rybníky

Když se vydáte dále po břehu Prostředního rybníka, kde se shromažďuje velké množství rozličného ptactva, brzy spatříte Rybniční zámeček. Ten se nachází na kopci a vlastně první co z něj uvidíte, je jeho zadní část směřována právě k rybníku.

Rybniční zámeček je bohužel nepřístupný, neboť je majetkem Mendelovy univerzity v Brně, při předchozí domluvě je ovšem možné, že vám bude poskytnuta výjimečná komentovaná prohlídka. I přesto můžete obdivovat nádherný zámeček v klasicistním slohu zvenčí, upravené okolí a výbornou atmosféru pramenící z nedalekých rybníků.

Rybniční zámeček Rybniční zámeček

Rybniční zámeček Rybniční zámeček Rybniční zámeček

Mnou zvolená celá trasa kolem Mlýnského rybníka je dlouhá 9 km a celkově nenáročná po moravských rovinách. Pokud byste se rozhodli si procházku prodloužit, na Mlýnský rybník navazuje dále Prostřední rybník a Hlohovecký rybník. V okolí těchto rybníků pak naleznete další zajímavé kulturní památky jako je Chrám Tří Grácií či Hraniční zámek.

Naopak pokud si potřebujete cestu zpět do Lednice zkrátit, mezi Mlýnským a Prostředním rybníkem se nachází vlaková zastávka. Vlaky zde ovšem jezdí pouze během letní sezóny, jsou historické a v některých případech nepřevážejí kola.

Mapa: Procházka kolem Mlýnského rybníka

Zdroj: mapy.cz

0 Komentáře

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *