Přízraky (Komorní scéna Aréna)

Navštívila jsem s kamarádkami divadelní představení Přízraky od Henrika Ibsena. Ačkoliv se jedná o starší hru, přesto v dnešní době slaví úspěchy. Drama z prostřediný rodinných vztahů, manželských problému a o všudypřítomné přetvářce a utajované pravdě.

Příběh

Na druhý den se koná slavnostní otevření Dětského domova kapitána Alvinga na připomínku desátého výročí jeho smrti. Vdova po Alvingovi s rodinným přítelem, pastorem Mandersem zařizuje všechny poslední formality okolo otevření domova. Navíc přijel její syn Osvald z ciziny.

Jenže právě tohle je ta chvíle, kdy na povrch začnou vyplouvat nepříjemné skutky minulosti, kterým musela paní Alvingová přihlížet. Zhýralý život jejího oslavovaného manžela poskvrnilo i nemanželské dítě. Bohužel to ale není poslední nepříjemné odhalení…

Divadelní hry Přízraky (Henrik Ibsen)

O Přízracích

Přízraky je divadelní hra z pera norského autora Henrika Ibsena. Byla uvedena poprvé v roce 1881, ovšem v tehdejší době byla velmi odsouzena, neboť poukazovala na rozpad manželství a dopad na potomky. V tehdejší době bylo něco takové nemyslitelné.

Dnes již toto téma není světu cizí a tak je toto dílo znovuuvedeno na divadelní prkna, kde slaví úspěch.

Na scéně

Celé představení se odehrává pouze na jedné scéně v pochmurné kombinaci černobílých barev. Do toho se občas přidávají červené prvky či osvětlení, aby ještě více umocnily atmosféru příběhu.
Ale nejsou to jen barvy, samotné fotografie rozvěšené na scéně, třeba i negativy, také rozprostřené černé plachty a temná komora pro vyvolávání fotografií.

Divadelní hry Přízraky (Henrik Ibsen)

Je to vlastně návštěva syna, která vnáší na scénu toto umění. Záblesky fotografování. Rozvěšování vyvolaných fotografií. Jako by se snažil zoufale zachytit záblesky života, který mu prchá mezi prsty, který mu nemá co říct. Kdo vlastně Osvald je? Kam patří?

Alena Sasínová-Polarczyk opravdu výborně herecky ztvárnila paní Alvingovou. Její příběh doslova prožívala a já ani neměla pocit, jako bych před sebou měla herečku, ale přímo paní Alvingovou. Díky svému úchvatnému podání nás vtáhla do pochmurného příběhu poukazujícího na „přízraky“ společnosti. Tedy na všechnu tu faleš a přetvářku skrývající děsivá tajemství, které si mnoho lidí nese s sebou.

Divadelní hry Přízraky (Henrik Ibsen)

Závěrem

Ponuré psychologické drama nejen s výbornou scénou, ale i hereckými výkony. Je překvapivé, jak se s málem dá vytvořit nezapomenutelná hra, která se vám dostane až pod kůži. Naráží na nešvary lidských vztahů s děsivými tajemstvími.

O díle
Autor:  Henrik Ibsen
Překlad:  František Frölich
Režie:  Peter Gábor
Scéna a kostýmy:  Katarína Holková
Výběr scénické hudby:  Peter Gábor
Dramaturgie:  Tomáš Vůjtek
Inspice:  Vojtěch Orenič
Text sleduje:  Kamila Holaňová
Obsazení
Paní Helena Alvingová:  Alena Sasínová-Polarczyk
Osvald Alving:  Albert Čuba
Pastor Manders:  Jan Fišar j.h.
Jakub Engstrand:  Vladislav Georgiev
Regina Engstrandová:  Zuzana Truplová

Fotografie převzaty ze stránek divadla Aréna Ostrava: divadloarena.cz

0 Komentáře

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *