Polsko: Židovské ghetto v Podgórze během 2. světové války

Když Krakov zasáhla 2. světová válka, ledacos se změnilo, a to především pro židovské obyvatelstvo. To bylo v první fázi jen označováno pásky na rukou, ale i tohle na první pohled zřejmé označení brzy přišlo okupantům málo a tak vytvořili v městské části Podgórze židovské ghetto.

Dříve v této čtvrti žilo přibližně 3 000 lidí, kteří byli vystěhování, tato městská čtvrť obehnána vysokou zdí a dovnitř naměstnán více jak pětinásobený počet osob židovského původu. Všechna okna a dveře směrem ven z ghetta byly zazděny. Dovnitř se dalo dostat čtyřmi branami, které chránili nejen nacisté zvenčí, ale také zevnitř židovští vojáci, neboť dostávali za tuto svoji službu další zvýhodnění.

V ghettu bohužel panovaly nevhodné podmínky pro život, ale i přesto se našli lidé, kteří se snažili zmírnit či zcela odstranit páchané zlo na židech. Jedním z nich byl továrník Oskar Schindler, kteří zaměstnával židy jako levnou pracovní sílu. Ačkoliv byl jeho prvotní motiv finanční, netrvalo dlouho a těchto lidí si začal vážit, řádně jim platil a dával najíst.

 

  

Dnes si připomínku jeho činů, ale celkově tohoto období v Krakově můžete připomenout v muzeu, které v nedávné době vyrostlo v areálu Schindlerovy továrny. Překvapí vás svým prostředím, které vás doslova vtáhne do událostí. Projdete se zákopy a mezi zdmi ghetta. Celkově koncept muzea je opravdu velmi netradičně pojat a zanechá ve vás hluboké emoce.

Továrna Oskara Schindlera
Otevírací doba listopad-březen: Po 10.00-14.00, Út-Ne 10.00-18.00
Otevírací doba duben-říjen: Po 10.00-16.00*, Út-Ne 9.00-20.00
Vstupné: Dospělý 24 zł, zlevněné 18 zł, V pondělí zdarma
*1. pondělí v měsíci jen do 14.00

Apteka Pod orlem
Otevírací doba: Po 10.00-14.00, Út-Ne 9.00-17.00
Vstupné: Dospělý 11 zł, zlevněné 9 zł

Hrdinů bylo ovšem více a někteří z nich pracovali v aptece Pod orlem. Jednalo se o lékárnu, která zde fungovala ještě před vystavěním židovského ghetta, ovšem během vystěhování zdejších obyvatel se rozhodl lékárník a několik žen zůstat, aby mohli následně židům pomáhat. A že zde bylo léků opravdu zapotřebí.

Ale to nebylo jediným jejich činem, neboť každým dnem tito zaměstnanci lékárny museli procházet přes brány dovnitř a ven. Často toho využívali pro nelegální přenos dopisů od známých, finanční hotovosti a dalších cenností, které by mohli zdejšímu utlačovanému obyvatelstvu pomoci. A jakmile bylo třeba, sloužila lékárna také jako úkryt pro hledané židy.

 

  

Apteka Pod orlem je malinké muzeum, které dodnes přináší závan tehdejší doby. Můžete nakouknout do mnoha přihrádek a skříní, a dokonce si zavolat telefonem tehdejšímu majiteli a lékárníkovi Tadeuszi Pankiewiczovi.

Bohužel i přesto byl obyvatelstvu ghetta nakonec připraven nepříjemný osud a byli odvedeni do koncentračních táborů. Náměstí hrdinů (Plac Bohaterów Getta) v té době sloužilo jako shromaždiště vybraných skupin odváděných židů a dnes zde naleznete instalaci 70 židlí, které mají symbolizovat nábytek v ulicích zanechaný odvlečenými lidmi.

Poslední připomínkou tehdejšího útlaku a utrpení jsou dva kusy zdí z tehdejšího ghetta, které se krčí mezi budovami. Jeden naleznete na ulici Lwowská, kde visí i pamětní deska s nápisem: „Zde žili, trpěli pod nacistickými mučiteli a jejich poslední cesta vedla do koncentračních táborů.“. Druhou zachovalou část zdi pak můžete najít na ulici Limanowskiego za zdejší školou.

 

Jedná se o půldenní výlet, jehož délku vám určí čas, který strávíte v muzeu Schindlerovy továrny. To se může natáhnout na takové 2-3h, ovšem jak můžete vidět na mapce, všechny tyto důležité body (vyznačeny červeným čtverečkem) jsou velmi blízko u sebe a není náročné si je projít, není potřeba automobilové přepravy.


Zdroj: mapy.cz

0 Komentáře

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *