Polsko: Solný důl Wieliczka, tajemství těžby z minulých staletí

Prozkoumejte tajemství starého solného dolu a třeba narazíte i na nějakého trpaslíka, jak si to tam kutá v hoře. Jeden takový důl můžete objevit ve Wieliczce, jeho vznik se datuje až do 13. století a je zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Pokud se vydáte do Krakova, určitě si naplánujte zajížďku i do nedaleké Wieliczky. Tam se ještě donedávna dobývala ze země sůl. Nyní je ale těžba zrušena a důl je zpřístupněn široké veřejnosti. Ačkoliv se jedná o podzemní prostory, teplota je zde překvapivě na příjemných 14-16°C.

Během prohlídky se tak dozvíte nejen o těžbě soli od středověku do dnešních dob, ale i historickou důležitost či třeba pověst o vzniku tohoto dolu. Sůl známe všichni, ta ze sáčku je průhledná a bílá, ale sůl zde ve Wieliczce je našedlá a spíše zakalená. Naleznete ji neopracovanou či zkrystalizovanou na stěnách, ale také vytesanou v podlaze do rozličných vzorů. Stojí zato vidět také zdejší „špagety“, tedy tenounké krápníky ze soli o velikosti brčka. Mimochodem, zkuste si olíznout zdejší zdi nebo se napít ze solného pramene a zažít tak solný důl naplno.

 

       

V dole narazíte na nepřeberné množství soch, na kterých je nejzvláštnější to, že jsou vytesány ze zdejší soli horníkem, který neměl umělecké vzdělání. I přesto jsou sochy působivé a jistě vám učarují. Navíc v nich uvidíte mnohdy osobnosti, které důl v minulosti navštívily, mezi ty nejvýznamnější patří např. Mikuláš Koperník, Johann Wolfgang von Goethe nebo Karol Wojtyła, který se zde zastavil dokonce dvakrát.

Kromě rozličných chodeb, místností s ukázkou zdejších prací či zatopených pater vstoupíte také do kaplí. Svojí monumentálností vás doslova ohromí kaple sv. Kingy, která je veliká přes dvě patra a obsahuje mnoho vytesaných obrazů či soch. Naleznete zde především výjevy z Ježíšova života. Kaple je dnes využívána i pro svatební účely.

 

      

Prohlídka dolu ve Wieliczce je opravdu výlet na jeden den a je spíše pro fyzicky zdravé lidi. Hned na počátku vás totiž chystá sestup po schodech a to přes 50 pater do hlubin země. S průvodkyní sice projdete pouhé 1% chodeb, ovšem tato procházka bude trvat 2-3h. Po ukončení prohlídky máte navíc možnost za příplatek se projet dobovým vláčkem (+1h, pouze polsky), prohlédnout si muzeum hornictví (+1h) a zavítat do interaktivní místnost, kde doporučuji zhlédnout 10minutové 5D video.

Důl Wielicka je otevřen návštěvníkům pro klasické prohlídky denně od 7:30 do 19:30, během zimních měsíců od listopadu do března pak zkráceně od 8:00 do 17:00. Prohlídky jsou vždy s průvodcem a naleznete je hned v několika jazycích, v češtině ale bohužel ne. Anglické prohlídky se pak konají každou půlhodinu. Cena pro dospělého je 89/94 PLN (dle období), snížená pak 69/74 PLN a za možnost natáčet či fotit si připlatíte 10 PLN.

 

2 Komentáře
 1. K
  K says:

  Ve Wieliczce jsme byli asi tak pět let zpátky. Byl to úžasný zážitek. Jediné, co bylo trošku děsivé, byla představa, jak hluboko pod zemí se člověk vlastně nachází. Jinak byl celý komplex jako z pohádky Sůl nad zlato :)

  Odpovědět
  • Dragell
   Dragell says:

   Přiznám se, že já si to ani neuvědomovala, oproti jeskyním byly ty komplexy obrovské, až skoro neuvěřitelné. Přesně jak říkáš, jako z pohádky :)

   Odpovědět

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *