Polsko: Schindlerova továrna, připomínka židovského bezpráví během 2. světové války

Historie zaznamenala mnoho okamžiků upírání svobod a života celým národům. Jedním z těchto smutných okamžiků je i 2. světová válka a vyhlazování židů. Ovšem i když se děje takové velké bezpráví, vždy se najdou hrdinové, kteří se snaží pomoci.

Neblahá minulost

Krakov bylo dříve velmi významné město pro židovský národ. Dodnes zde najdeme židovskou čtvrť Kazimierz (Kaziměř), kde jsou soustředěny synagogy a židovská kultura, mimochodem velmi doporučuji si zajít na Szeroké ulici na jejich tradiční jídlo. Ovšem význam těchto lidí upadl s nástupem druhé světové války, která právě židovské obyvatelstvo velmi zasáhla. Ani Krakov neunikl segregaci, židovskému ghettu (v místě dnešní Podgorze) a konečnému vyhlazování židů v koncentračních táborech.

Těchto lidí zde nyní žije minimum a v dnešní době najdete v Podgorze minimum „památek“ připomínajícím tyto děsivé události. Není divu, že na ně tento národ nechce vzpomínat. Ale i přes všechno to bezpráví se zde pro vyvolené našla malá naděje. Tou byl Oskar Schindler, který najímal z řad židovských obyvatel pracovníky do své továrny.

Nejprve jen z toho důvodu, že se jednalo o nejlevnější pracovní sílu. Jenže jak to tak bývá, v některých lidech se hne svědomí a stejně tak i Schindler začal bojovat za své zaměstnance, dával jim větší výplatu, jídlo a další privilegia, která židé zaměstnaní jinde neměli. Ačkoliv byla druhá světová válka v Polsku pro židovskou populaci katastrofickou událostí, nikdo se nedovolil zde postavit režimu, Schindler byl jediným, kdo se nebál a dokonce zachránil některé své zaměstnance z transportů smrti s vědomím, že i on za to může nést velmi zásadní následky.

 

Pokud si chcete ještě před návštěvou muzea udělat obrázek o tom, jaká situace zavládla v Krakově během 2. světové války, doporučuji zhlédnout Oscarový film Schindlerův seznam (1993), který vás provede neskutečnými událostmi, kroky nacistů vůči židům, ale také Schindlerův boj za židy, které se snažil zachránit od koncentračních táborů tím, že jim dával práci. Velmi silný a emotivní film.

Celé muzeum vděčí za svoji výstavbu právě tomuto filmu, protože teprve po jeho uvedení se lidé začali naplno zajímat o Schindlerovu osobu a navštěvovat do té doby chátrající továrnu. Město tak zakoupilo všechny budovy a vystavělo velmi komplexní a informativní místo o této nešťastné minulosti.

 

Muzeum, kde na vás dýchne historie

Pokud se řekne muzeum, nejspíše se představíte bílé místnosti s mnoha vitrínami a popisky. Koncept muzea Schindlerova továrna je ovšem jiný. Postupně procházíte místnostmi, které vás provázejí jednotlivými roky a jejich vlivem na samotný Krakov. Všechny místnosti jsou od základu upraveny, aby představovaly malé bytečky před okupací, válečné vřavy, bunkry, továrny, ale i židovské ghetto. O to více na vás dýchne atmosféra a mrazivost tehdejší doby.

Dominantou muzea nejsou pouze vitríny se všemi předměty z tehdejší doby. Velmi podstatným prvkem jsou všudypřítomné dokumenty s nahrávkami pamětníků vždy k dané situaci. Bohužel většinou se jedná o malinká schovaná místa, u kterých mohou poslouchat tak dva lidé. I přesto hodně lidí muzeem jen prochází, takže pátrejte a pokud uvidíte někde volné místo ke sledování dokumentu, rozhodně doporučuji zhlédnout.

 

Po všech těch místnostech, které vás provedou stavěním ghetta, přejmenováváním ulic na německé či schováváním židů ve sklepě, se dostanete do velké bílé místnosti popsané od shora až dolů myšlenkami pamětníků z té doby. Je zde několik válců, na kterých je vše přeloženo do světových jazyků. Úplně na závěr se s vámi rozloučí portréty židů zachráněných Oskarem Schindlerem. Jak je psáno v Talmudu: „Když někdo zachrání jediný život, je to, jako by zachránil celý svět“, protože každý ze zachráněných židů měl přeci syny a dcery, které dnes mají své děti – není to jen jeden zachráněný život, ale celé budoucí generace.

My jsme si nepročítali úplně veškeré věci a zhlédli jsme jen část dokumentů a i přesto jsme zde strávili přes 2 hodiny. Pokud si sem rozhodnete zajít, velmi doporučuji si udělat větší časové okno, mít nějakou tu rezervu, ať nemusíte odejít dříve kvůli jiným plánům – toto místo si to rozhodně nezaslouží.

 

    

Důležité informace před návštěvou

Vstupné
Plné: 24 PLN
Zlevněné: 18 PLN
Rodinné: 55 PLN
Průvodce: 130 PLN

My sami jsme průvodce neměli, ovšem zahlédli jsme je a chvilku se zaposlouchali. Pokud se rozhodnete pro průvodce, provede vás nejdůležitějšími okamžiky a upozorní na nejpodstatnější věci, váš průchod muzeem bude tak rychlejší. Ovšem i na vlastní pěst při čtení většiny tabulí vás muzeum velmi obohatí a je dostačující, ačkoliv časově náročnější.
Expozice a průvodce nejsou v češtině, pouze v polštině a angličtině.

Otevírací doba
listopad – březen: Po 10:00-14:00, Út-Ne 10:00-18:00
duben – říjen: Po 10:00-16:00 (každé první Po do 14:00), Út-Ne 09:00-20:00

Návštěva muzea je doporučena osobám starším 14 let.

Už před otevírací dobou se zde linou fronty turistů mířící k pokladně na prohlídku tohoto místa, a tak není vůbec od věci den předem zakoupit vstupenku ať již online nebo na krakovských pobočkách Muzeum Historyczne spojujících pod sebou prodej vstupenek na mnohá místa.

Návštěva Schindlerovy továrny je v pondělky zdarma, ovšem i přesto je nutné mít lístek, protože počet vstupů je na daný den omezen z důvodu nepřeplňovaní kapacit muzea.

 

Vždycky jsem se držela uprostřed skupiny, kdyby začali střílet…

Ohlédnutí za návštěvou

Opravdu velmi netradičně vystavěné muzeum, které vás zavede přímo do míst a atmosféry tehdejší doby. Při pozorném čtení se dozvíte spoustu maličkostí a zajímavostí z osudů Krakova a jeho židovských obyvatel. Informačně cenným prvkem jsou mnohé výpovědi pamětníků. Místo vhodné pro čerpání informací z této doby a reálné představení si tehdejší situace. Pozor jen, není vhodné pro všechny, panuje zde velmi pochmurná a tíživá atmosféra.

0 Komentáře

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *