Polsko: Po stopách židovské kultury v krakovské Kaziměři

Krakov nebyl v historii zrovna příznivým městem pro židovské obyvatelstvo, v Podgorzi, v krakovském ghettu si bohužel zažili své a mnozí z nich se konce 2. světové války nedočkali. Přesto i dnes zde můžete nalézt ulice, synagogy, restaurace a další místa, kde židovská kultura dnes opět vzkvétá.

Přiznám se, že Krakov byl městem, ve kterém jsem poprvé nahlédla do synagogy, konkrétně to byla synagoga Remuh. Už při vstupu jsme byli upozorněni, že muži musejí mít pokrývku hlavy. Oproti křesťanským kostelům, kterých je v Krakově mnoho a dostává se jim opravdu honosných podob, je tato synagoga drobounká, pro výrazně menší počet věřících a hlavně je velmi skromně vybavená. Důraz je kladen především na malbu na stěnách.

 

 

Hned za synagogou Remuh se rozprostírá menší Starý židovský hřbitov. Židovské hřbitovy jsou trochu odlišné od těch našich, už jen když se podíváte na tvar náhrobků. Všechny náhrobky jsou popsány hebrejským písmem, ovšem i přesto se vám jistě povede identifikovat pro druhé tak důležité hroby. Židé mají totiž trochu jiný zvyk při návštěvě hřbitovů – na hroby nepřikládají květiny či svíčky jako my, ale přinášejí s sebou kamínky, které vkládají na náhrobek při svém vzpomínání na zesnulého.

Během 2. světové války se bohužel hřbitov dostal do hledáčku nacistů, byl zdevastován, náhrobky rozprodávány a rozebrány klidně na dláždění silnic. Po válce byl hřbitov zrestaurován a fragmenty některých z nenávratně poškozených náhrobky byly vsazeny do obvodové zdi, tzv. krakovské zdi nářků.

 

Pokud chcete nahlédnout do historie židovského náboženství, určitě zavítejte také do nedaleké Staré synagogy a jak může její název napovídat, tak do nejstarší synagogy v Krakově. V té je umístěno muzeum, takže můžete zažít nejen zajímavé prostory této staré budovy (která je mimochodem mnohem větší než synagoga Remuh), ale také všechny pomůcky, relikvie a počíst si něco o historii či židovských tradicích.

Synagoga Remuh + Starý židovský hřbitov
Ceník: dospělý 10 zlotých
Otvírací doba: 9:00-18:00 denně

Stará synagoga
Ceník: dospělý 11 zlotých, zlevněný 9 zlotých
Vstupné v pondělí zdarma
Otvírací doba
Listopad-duben: Po 10:00-14:00, Út-Čt a So-Ne 9:00-16:00, Pá 10:00-17:00
Květen-říjen: Po 10:00-14:00, Út-Ne 9:00-17:00

 

  

Mezi těmito dvěma synagogami se nachází Široká ulice (ulica Szeroka), takové centrum této čtvrti, kde naleznete velké množství restaurací, ve kterých doporučuji zastavit. Na jídlo jsme zde byli dvakrát, pokaždé jsme si nechali doporučit tradiční polské či židovské jídlo a byla to opravdu lahoda. Jedli jsme tedy na venkovních terasách a ve večerních hodinách nás při jedné z návštěv dokonce potěšila živá židovská hudba.

Jak již bylo zmíněno, během 2. světové války zde nebylo pro židy dobré místo, nacisté nařídili jejich odsun přes řeku Vislu do nově zbudovaného židovského ghetta v Podgorzi a mnohé životy vyhasli ať již tam nebo v koncentračních táborech. To vše připomíná uprostřed Široké ulice pomník věnovaný židovským obětem 2. světové války. Naštěstí se tehdy našli lidé, kteří byli ochotni pomáhat židům i přes tehdejší situaci, třeba takový Oskar Schindler. Schindlerovu továrnu, tedy muzeum věnované této události ovšem naleznete přes řeku Vislu.

 

Pokud ovšem chcete poznat tuto kulturu v době jejího rozkvětu, věnujte pozornost Kaziměři, která byla sice vybudována již ve 14. století, ale dodnes na vás dýchne ta správná a kouzelná atmosféra. To nejdůležitější máte doslova na jedné ulici, i když trošku širší.

zdroj: mapy.cz

0 Komentáře

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *