Polsko: Objevte kouzlo kostelů v historickém centru Krakova

Polsko je velmi nábožensky založená země a s křesťanskými kostely se setkáme na každém kroku. I přesto mne překvapilo, když v historickém centru jsem napočítala necelou dvacítku těchto ohromných staveb.

Ačkoliv jsou kostely na každém rohu, je potřeba před vstupem sledovat piktogramy a cedule, které vám prozradí, zda se za vstup platí, zda se smí fotit nebo jestli třeba neprobíhá mše – v tom případě nerušit!

 

    

Bazilika sv. Františka z Assissi

Začnu s kostely, které mne opravdu doslova nadchly, je pro ně totiž typická polychromie, dřevo a zdobení zlatem. Barevné kostely navíc dozdobovaly ještě vitrážová okna a nad hlavou se rozprostíralo falešné hvězdné nebe. V bazilice sv. Františka z Assissi si tohle kouzelné místo můžete vychutnat spíše v přítmí, protože drobná okna dostatek světla neposkytují a je potřeba se spoléhat i na doplňující osvětlení.

Daleko více světla s obdobnou výzdobou vám nabídne Mariánský kostel nacházející se na Rynku Glownym, ten má ovšem dva vchody a pokud chcete nakouknout blíže na vzácný, gotický, 13m vysoký oltář Veita Stosse z 15. století, musíte se vydat tím bočním se vstupným. Během léta navíc můžete navštívit věž, odkud celoročně každou hodinu troubí hejnal. Ten je připomínkou trubače, který v minulosti upozorňoval na útok na město, ovšem během troubení byl zastřelen šípem. Proto i dnes hejnalova píseň končí v polovině.

 

   

Onen kouzelný hvězdný strop býval kdysi i ve Wawelské katedrále, zde byl bohužel přemalován na bílo, aby se katedrála pro turisty prosvětlila (a ono to opravdu funguje). Na druhou stranu zde máte možnost navštívit spoustu různorodých kaplí, které jste mohli zahlédnout již zvenčí a každá si uchovává svůj vlastní styl. V rámci prohlídky můžete nahlédnout i do hrobky nebo do věže na Zikmundův zvon a něco si přát. Mimochodem je zde k dispozici český audioprůvodce. Jinak do Wawelské katedrály velmi doporučuji zakoupit vstupné, ať si ji můžete pořádně celou projít, ale pokud máte čas jen na nahlédnutí, pak je část za vstupními prostorami přístupná zdarma.

Rozhodně vás na první pohled okouzlí a zastaví kostel sv. Petra a Pavla, před ním se totiž nachází 12 soch zobrazujících apoštoly. Tento kostel je první barokní stavbou v Krakově, ale těch můžete obdivovat daleko více. Barokní kouzlo ukrývá třeba i kostel Bernardýnů poblíž Wawelu. Krakov jsme navštívili během ledna, kdy byly kostely ještě vyzdobeny betlémy a právě zde jsme narazili na ten největší a pohyblivý zároveň.

V kostelech v historickém centru se odehrávají střídavě i menší koncerty. My jsme si vyslechli orchestr Svatého Maurice, který nás hodinu ohromoval koncertem klasické hudby, jako je Bach či Mozart. Zahrály nám na klavír a smyčcové nástroje v kostele sv. Petra a Pavla a na jejich facebookových stránkách OrkiestraSM, kde budou jejich další koncerty příště.

 

    

Kostel sv. Anny a kostel Bernardýnů

Pokud se ovšem vrátíme ke kostelu sv. Petra a Pavla, jistě vás zaujme na první pohled i kostel vystavěný hned vedle něj. Jedná se o kostel sv. Ondřeje, který působí, že si již nějaký ten čas přečkal a opravdu tomu tak je. Jedná se o jednu z nejstarších budov v Krakově, byl vystavěn v 11. století a přečkal i tatarský nájezd na město.

Mezi staré budovy ve městě se řadí i malinkatý kostelík na Rynku Glownym, který zde původně v dřevěném provedení stál již v 10. století. Své trvanlivé podoby z kamene se dočkal kostel sv. Vojtěcha o dvě století později. Je to opravdu miniaturní stavba připomínající spíše kapli, ale i přesto vás ohromí zdobnou kupolí, kterou získal během barokní přestavby a drobnými varhanami. Mimochodem, i zde se konají minikoncerty a akustika je prý velmi zajímavá.

 

    .

Pokud se rozhodnete prozkoumat historické centrum z pohledu křesťanského, může vám opravdu ledacos nabídnout. Tohle je jen malý přehled toho, co se dá v Krakově v historickém centru prohlédnout. A rozhodně doporučuji alespoň pár kostelů navštívit, jistě vás překvapí.

2 Komentáře
 1. K
  K says:

  Řekla bych, že kostely o zemi prozradí opravdu mnoho. Stejně tak si troufám tvrdit, že takové jaké máme u nás, jen málokteré trufnou. Když tak ale pročítám článek a sleduji fotky, myslím, že se do Krakova budu opravdu muset co nejdřív vypravit. To hvězdné nebe v bazilice je kouzelné, stejně jako ten malý kostelík sv. Vojtěcha.
  Je pravda, že když vyrážím do zahraničí, kostely a jiné křesťanské památky jsou často mým cílem. Je fajn slyšet mši v jiném jazyce a zároveň se (častokrát) i zadarmo podívat do historie. A je pravdou, že na těchto stavbách se nešetřilo, takže je opravdu na co se koukat.

  Odpovědět
  • Dragell
   Dragell says:

   Přiznám se, že na mší v cizím jazyce jsem ještě nebyla, ale taktéž ráda nahlížím do kostelů a katedrál v zahraničí. Ale souhlasím, že opravdu, ať již u nás nebo v zahraničí jsou tyto stavby kouzelné a stojí za navštívení.

   Odpovědět

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *