Polsko: Historické centrum města Krakov

První zmínky o Krakově pocházejí již z 10. století, kdy nejstarší památkou je právě výstavba na Wawelském návrší. Ovšem i samotné historické centrum ukrývá mnohá kouzelná a historicky významná místa. Není proto divu, že je tato oblast zařazena do seznamu Světového dědictví UNESCO.

Krakov byl v minulosti velmi důležitou obchodní křižovatkou, která formovala jeho podobu. Hlavní obchodním artiklem se stal jantar a sůl z nedalekého solného dolu Wieliczka. Město ve svém historickém centru skrývá mnoho památek, a to také díky tomu, že téměř nedotknuté přečkalo 2. světovou válku.

Svoji prohlídku určitě začněme na zdejším Rynku Glownym, tedy na hlavním náměstí, které je i přesto překvapivě poseto několika budovami. V jeho centru vás jistě zaujme podlouhlá stavba, jsou to Sukiennice, tedy tržnice ze 13. století, která připomíná historickou důležitost zdejšího obchodu. Sukiennice fungují i dnes a pokud je navštívíte, můžete zde nakoupit převážně suvenýry ze své cesty.

 

   

Právě po okraji Sukiennic můžete narazit také na vstup do podzemí. Pod celým náměstí se totiž nachází veliké muzeum, které mapuje historický vývoj centra a vůbec celého města v průběhu staletí. Naleznete zde mnoho vykopávek, dokumentů i interaktivních materiálů, proto si na návštěvu rozhodně vyčleňte 2-3 hodiny svého času, stojí to za to.

Na náměstí uvidíte také stát osamělou věž. Jedná se o pozůstatek radniční budovy ze 13. století, která bohužel vyhořela. Tuto radniční věž dodnes hlídají dva lvi a uvnitř naleznete Teatr Ludowy. Hned vedle radniční věže si můžete prohlédnout také sochu hlavy Eros Bendato od umělce Igora Mitoraje. U Sukiennic se nachází také pomník básníka Adama Mickiewicze, pod kterým se dnešní mládež schází stejně tak, jako Pražané na Václavském náměstí pod koněm.

Za zmínku také stojí na náměstí stojící malý kostel sv. Vojtěcha pocházející z 11. století. Je tak nejstarším kostelem v Krakově a díky svému staří v sobě také snoubí mnoho architektonických stylů po mnoha přestavbách. Na okraji náměstí narazíte také na Mariánský kostel, gotickou trojlodní baziliku ze 14. století. Jistě vás uchvátí zdejší barevný a kouzelný interiér, ale nejdůležitějším prvkem je 13 metrů vysoký oltář Veita Stosse. Ten totiž utrpěl největší ránu za 2. světové války, byl téměř zničen, převezen do Německa, ale naštěstí se jej nedávno podařilo objevit, rekonstruovat a dopravit zpět do Krakova.

 

     

Pokud se na náměstí budete nacházet v celou hodinu, jistě vám neunikne zvláštní troubená melodie. Ta je zdejším hejnalem vytrubována z věže právě zmíněného Mariánského kostela do všech světových stran. Hejnal dříve touto melodií ohlašoval blížící se nepřátelské vojsko, ovšem v dávné době byl právě uprostřed tohoto ohlašování zastřelen, a tak si dnes připomínkově poslechneme jen část oné písně, která je uprostřed najednou utnuta.

Po obvodu náměstí se nachází koňská spřežení, kde v teple kočáru můžete poznávat krásy historického centra. Pokud dostanete hlad, můžete zkusit všudypřítomné drobné stánky s preclíky. Jestliže se rozhodnete posedět, jistě uvítáte možnost předzahrádek restaurací okolo náměstí. Ty jsou funkční i během zimy, jsou to takový drobné vyhřívané altánky, kde se v pohodlí a přesto na náměstí můžete najíst.

Pokud se vydáte z hlavního náměstí na sever po ulici Floriánské, dorazíte k Floriánské bráně. A přesně právě tudy až k Wawelu vedla Královská cesta, byla slavnostní příjezdovou cestou pro panovníky a dnes propojuje turistům nejdůležitější památky historického centra. Floriánská brána je pozůstatek z gotického opevnění ze 14. století, které obíhalo celé historické město, jediná dodnes zachovalá s kouskem masivní hradby. Kousek od ní naleznete také Barbakan, což byla předsunutá opevněná gotická brána z 15. století.

 

     

Dříve mělo historické centrum opravdu velké opevnění a vodní příkopy, jejichž připomínkou v dnešní době se stal ohromný park obíhající centrum, jinak nazývaný také jako Planty. Pokud toužíte po procházkách nebo v létě hledáte schování mezi stromy, je to to pravé místo.

Pokud se tudy budete procházet, jistě minete i Jagellonskou univerzitu a Collegium Mauis, což je druhá nejstarší univerzita ve střední Evropě, ve které se psaly dějiny. Je to gotická stavba z červených cihel z 14. století a rozhodně nezapomeňte nakouknout na zdejší orloj.

Velmi důležitou zastávku je také Wawelské návrší s Královským hradem. V něm si můžete prohlédnout reprezentační i soukromé královské komnaty, pokochat se v trůnním sále a užít si atmosféru umocněnou freskami a gobelíny. V areálu se také nachází wawelská katedrála ze 14. století, kde probíhaly korunovační obřady a je zde také místo poslední odpočinku řady významných osobností. A když vám zbyde čas, jistě se projděte kolem Visly, která se vine podél hradu. U hradeb na vás vykoukne drak chrlící oheň a chránící svoji sluj.

0 Komentáře

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *