Petra Štarková – Můj brácha Tornádo

Tahle kniha nevypráví o rytířích, dracích a princeznách a přeci jen je to dobrodružství jednoho školáka, který se každý den pere s poruchou ADHD.

Příběh

Malý Jonáš je takový zbrkloň, ačkoliv za to nemůže. Do školy běhá s otevřenou taškou, doma si klidně zapomene převlečení do cvičení, tak si ještě navíc obíhá kolečko domů pro něj zpět. Jeho život je jedno velké dobrodružství, ve kterém se ani na chvilku nezastaví, ačkoliv občas je to boj – třeba když má sedět a dávat pozor ve škole nebo psát úkoly. Zza tím vším se ovšem ukrývá porucha se zkratkou ADHD.

Ale tahle kniha není jen o Jonášovi, ale také o jeho sestře Jůlii, která se s ním dělí o pokojík i o počítač, takže občas nastane nějaký ten konflikt, když ona potřebuje kreslit a on… je prostě svůj, zbrklý, všechno musí honem rychle a už je zase pryč.

Mohlo by vás zajímat

Fotografie ze křtu knihy Můj brácha tornádo na festivalu Svět knihy 2018.

Styl psaní

Již třetí kniha z edice Má to háček, která má za úkol dětem představit jednoduchou formou tentokrát poruchu pozornosti s hyperaktivitou zvanou ADHD. Kniha nám vypráví příběh Jonáše, zbrkloně, který za to nemůže, má totiž ADHD a není to s ním jednoduché. O tom všem vypráví jeho sestra Julie, která je naopak klidná, má ráda svůj pořádek a o to těžší to s ním má jak doma ve společném pokoji, tak ve škole. Ale občas se hodí mít takového akčního bráchu, o tom prozradí také mnohé.

Kniha je opravdu bohatě ilustrovaná a poskytuje mnoho odpočinku pro dětské oči u hravých ilustrací. V knize bych uvítala nějaké to členění do kapitol, které zde chybí. Text postupně plyne, bez výraznějších pauz až do konce.

V zadní části knihy naleznete bonus pro rodiče – na několika stranách je představeno ADHD dospělým, jak se vlastně projevuje, jak se k takovým dětem dá přistupovat a pomoci a kde čerpat další potřebné informace.

Tak jako k předchozí knize i k této autorka připravila pracovní listy pro děti, které vyzkouší jejich pozornost nejen v různých úkolech týkajících se předchozí četby knihy, ale také v dalších aktivitách a všeobecných znalostech. Kniha se tak výborně rekapituluje, co se malý čtenář v knize dozvěděl a nabízí mu ještě bonusové aktivity a znalosti.

Ilustrace a obálka

Ačkoliv se kniha nachází v cyklus Má to háček, opět se nám zde představuje nový ilustrátor. Akvarelovou technikou s detaily v pastelu si vyhrála výtvarnice Markéta Laštůvková. V knize se nám tak představí spousta krásných obrázků zaměřených především na postavy a velmi pestrobarevný přehled jejich výrazů, které jistě překvapí nejen děti, ale také dospělé.

 

S její první kresbou se můžete setkat již na přebalu knihy, odkud na nás vybíhá nezastavitelný Jonáš se svým věčným úsměvem.

Ukázka

Najednou, jak si tak ty karty prohlížíme, spadne na jednu z nich kousek kůry. A další. Podívaly jsme se nad sebe, odkud to padá a pořádně jsme se lekly. Protože nad námi, nahoře na stromě, visel z větve za nohy můj brácha, houpal se a jedl přitom banán.
Tereza vyskočila a vykřikla: „Co tam děláš?“
„Vidíš, ne? Svačím,“ odpověděl můj bratr a málem se trefil banánem do nosu.

– strana 7

Hodnocení knihy

Poučný a čtivý příběh pro mladší čtenáře z edice Má to háček přináší tentokrát náhled do života chlapce s ADHD. Kniha je plná rošťákovin, výher i proher, protože to všechno k poruše pozornosti s hyperaktivitou patří. Kniha je bohatě ilustrována, ovšem chybí mi členění do kapitol. V závěru knihy je bonus pro rodiče formou představení ADHD a pro děti jsou na internetu ke stažení pracovní listy, což je velké plus.

Moje hodnocení: 8/10

Edice Má to háček

  • P. Štarková – Lukáš a profesor Neptun (autismus)
  • I. Březinová – Ťapka, kočka stěhovavá (střídavá péče)
  • P. Štarková – Můj brácha Tornádo (ADHD)

Závěrečné shrnutí

Autor: Petra Štarková
Název: Můj brácha Tornádo
Žánr: Pro děti, naučné
Počet stran: 72
Obálka: Pevná
Nakladatelství: Albatros, Pasparta
Rok vydání: 2018
Moje hodnocení: 8/10

Fotografie obálky převzaty z www.petrastarkova.cz.

0 Komentáře

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *